Jolanta Fajkowska była niegdyś prawdziwą ikoną TVP. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje?

Jolanta Fajkowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy TVP. W przeszłości na szklanym ekranie widywaliśmy ją każdego dnia. W swoim życiu przeprowadziła około tysiąca wywiadów, w tym z gwiazdami światowego formatu. Ostatnio jednak słuch o niej nieco zaginął. Jak dziś wygląda i gdzie pracuje?
Jolanta Fajkowska Jolanta Fajkowska Materiały prasowe TVP / TVP.info

Początki Jolanty Fajkowskiej

Jolanta Fajkowska pracę w TVP1 rozpoczęła w 1986 roku. Miała wówczas zaledwie 23 lata i brała wówczas udział w tworzeniu "Teleexpressu", a oprócz tego realizowała wiele reportaży.

Wydawało mi się, że już nikt o tym nie pamięta. Niedawno byłam jednak w urzędzie skarbowym i w windzie spotkałam mężczyzn, którzy skojarzyli mnie właśnie z "Teleexpressem". Zdziwiło mnie, że ktoś mnie jeszcze pamięta z tego programu. Przecież ja tam pracowałam tylko rok! - mówiła Fajkowska w rozmowie z portalem polonia.sk.
Katarzyna Dowbor, Maria Szabłowska i Jolanta Fajkowska Katarzyna Dowbor, Maria Szabłowska i Jolanta Fajkowska Akpa

Jolanta Fajkowska w TVP2

Wkrótce jednak przeszła do TVP2, gdzie ciepłą posadkę zaproponowała jej Nina Terentiew.

Nina zobaczyła mnie w "Teleexpresie" i zaproponowała przejście do "Dwójki". Przez jakiś czas próbowałam godzić pracę i tu, i tam, ale potem zrezygnowałam z "Teleexpresu". Byłam już nim zmęczona. Bo ileż można robić materiałów o długości 20-30 sekund? Owszem, to doświadczenie było bardzo przydatne - nauczyłam się wybierać z przeróżnych informacji to, co najważniejsze. Praca w "Dwójce" była świetna. Robiłam to, co chciałam! - wspominała po latach w tym samym wywiadzie.
Richard Gere i Jolanta Fajkowska Richard Gere i Jolanta Fajkowska Akpa

Jolanta Fajkowska i gwiazdy światowego formatu

Dla TVP2 Fajkowska przeprowadzała wywiady z gwiazdami światowego formatu. Sting, Richard Gere, Isabella Rossellini, Catherina Zeta-Jones czy też Anthony Hopkins... to tylko niektóre wielkie nazwiska z którymi dziennikarce udało się porozmawiać.

Proszę sobie wyobrazić: wieczorem telefon z pytaniem, czy chciałabym następnego dnia rano w Paryżu spotkać się z Woodym Allenem. Bez zastanowienia odpowiadałam, że tak, i leciałam do Paryża, by obejrzeć najnowszy film Allena i porozmawiać z nim, a potem zaraz wracałam do Polski. Miałam kolorowe życie! Naprawdę cudowne! Nigdy nie było wiadomo, co się wydarzy następnego dnia. Myślę, że wiele osób wiedziało o tym, że jestem gotowa rzucić wszystko, by podjąć nowe wyzwania. Taki mam charakter - jak już coś robię, to robię! - dodała w rozmowie z portalem polonia.sk
Jolanta Fajkowska Jolanta Fajkowska Akpa

Koniec kariery w TV?

W 2007 roku zakończyła się jej ścisła współpraca z TVP2. Od tamtej pory coraz rzadziej pojawia się na szklanym ekranie. Jednak jak sama przyznaje, nie tęskni za dawnym rozgłosem.

Szczęście i zadowolenie czerpię z innych dziedzin życia. Już nie mam ambicji, by zmieniać świat. Chcę być szczęśliwa, a nie tylko zapracowana, choć oczywiście praca daje szczęście. Byłam szczęśliwa, bardzo dużo pracując. Były dni, tygodnie, że pracowałam od rana do nocy. Dziś zastanawiam się nad tym, co mi umknęło - wyznała w rozmowie z Małgorzatą Wojcieszyńską.
Jolanta Fajkowska i Maria Niklińska Jolanta Fajkowska i Maria Niklińska Akpa

Relacja z córką

W mediach swego czasu głośno było o konflikcie Fajkowskiej z córką, Marią Niklińską. Aktorka nigdy nie ukrywała, że w swoim życiu silniejszą więź, niż z matką, nawiązała z dziadkami.

Mój dziadek jest historykiem. Pamiętam, że zabierał mnie na wycieczki po Warszawie, pokazywał pomniki i o nich opowiadał. A ja bardzo to lubiłam - do dziś znam chyba wszystkie pomniki w Warszawie! Babcia kiedyś uczyła języka polskiego w szkole. Gdy byłam malutka, czytała mi książki, których w domu dziadków po dziś dzień jest mnóstwo - cała biblioteka - mówiła Niklińska. 

Sama Fajkowska skomentowała tę sytuację tylko raz.

No tak, bo jak nie ma konfliktu, to nuda - ironizowała w rozmowie z portalem polonia.sk.
Jolanta Fajkowska w 2017 roku Jolanta Fajkowska w 2017 roku Akpa

Jolanta Fajkowska w 2017 roku

Obecnie Fajkowską możemy oglądać w telewizji Polsat News 2. Od 2014 roku prowadzi tam swój program "Fajka pokoju". Pracuje także w Pierwszym Programie Polskiego Radia jako kierownik redakcji rozrywki. Ma tam autorską audycję "Cztery Pory Roku", w której gości przeróżnych znanych artystów.

Robię takie rzeczy, które ogląda się albo o 7 rano, albo po północy, kiedy tak zwana oglądalność jest mało istotna. Ale nie narzekam - powiedziała w wywiadzie dla serwisu polonia.sk.
Więcej o:
Komentarze (39)
Jolanta Fajkowska była niegdyś prawdziwą ikoną TVP. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje?
Zaloguj się
 • Gość: SWH

  Oceniono 60 razy 54

  Drogi redaktorze, audycja "Cztery Pory Roku" to jedna z popularniejszych audycji radiowych, która właśnie "świętuje" swoje 40-lecie istnienia, powątpiewam, aby była to autorska audycja pani Jolanty, chyba że Pani Fajkowska została jej autorką w wieku 14 lat. Proszę sprawdzać fakty, albo nie używać słów, których znaczenia się nie rozumie. Pozdrawiam

 • Gość: Beata

  Oceniono 47 razy 41

  To była taka prezenterka która nie starała się być sympatyczna. Niektórym wydawala sie przez to antypatyczna. Niemniej była profesjonalna i to się w tamtych czasach głównie liczyło.

 • Gość: telewidziadek

  Oceniono 73 razy 33

  Nigdy nie przepadalem za Pania Jolanta. Juz od czasow TVP. Nie trawie natomiast Jej coreczki. W obu Paniach, mozna dostrzec te same, niefajne cechy. Och, co to nie ja...

 • Gość: gen

  Oceniono 39 razy 31

  Była sztucznie uśmiechnięta, ale dość sprawna w tym telewizyjnym rojowisku żmij...

 • melemoth

  Oceniono 19 razy 11

  Bardzo nieżyczliwe zdjęcie,fotograf powinien się wstydzić.Tak sie nie robi zdjęć ,to jest po prostu nieprofesjonalne,czysta żałosna amatorszczyzna.

 • swientyjacenty

  Oceniono 12 razy 8

  Wszystkim pełnym empatii Polakom, wylewającym przy każdej okazji - także przy tej - wiadro pomyj, dedykuję modlitwę z Dnia Świra.
  Gdy wieczorne zgasną zorze,
  Zanim głowę do snu złożę,
  Modlitwę moją zanoszę
  Bogu Ojcu i Synowi:
  "Dopie...ie sąsiadowi!
  Dla siebie o nic nie wnoszę,
  Tylko mu dosrajcie proszę."

  Kto ja jestem? Polak mały
  Mały, zawistny i podły.
  Jaki znak mój? Krwawe gały.
  Oto wznoszę swoje modły
  Do Boga, Marii i Syna:
  "Zniszczcie tego sku...syna
  Mego brata, sąsiada,
  Tego wroga, tego gada."

 • Gość: wiem wszystko

  Oceniono 19 razy 7

  Niech już ona przestanie się odmładzać. W 1986 roku to miała 30 lat, a nie 23. W 1971r wraz z moją ciotką skończyła podstawówkę na Woli, obie wtedy miały po 15 lat i urodziły się w 1956r.
  A kariera cóż? Za Niny Terentiew w TVP2 to te wszystkie jej podlizuchy miały rajskie zycie.

 • Gość: mmmm

  Oceniono 4 razy 2

  Joleczko,chetnie sie spuszcze w twoja cipeczke.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX