Jolanta Fajkowska była niegdyś prawdziwą ikoną TVP. Jak dziś wygląda i czym się zajmuje?

Jolanta Fajkowska to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy TVP. W przeszłości na szklanym ekranie widywaliśmy ją każdego dnia. W swoim życiu przeprowadziła około tysiąca wywiadów, w tym z gwiazdami światowego formatu. Ostatnio jednak słuch o niej nieco zaginął. Jak dziś wygląda i gdzie pracuje?
Jolanta Fajkowska Jolanta Fajkowska Materiały prasowe TVP / TVP.info

Początki Jolanty Fajkowskiej

Jolanta Fajkowska pracę w TVP1 rozpoczęła w 1986 roku. Miała wówczas zaledwie 23 lata i brała wówczas udział w tworzeniu "Teleexpressu", a oprócz tego realizowała wiele reportaży.

Wydawało mi się, że już nikt o tym nie pamięta. Niedawno byłam jednak w urzędzie skarbowym i w windzie spotkałam mężczyzn, którzy skojarzyli mnie właśnie z "Teleexpressem". Zdziwiło mnie, że ktoś mnie jeszcze pamięta z tego programu. Przecież ja tam pracowałam tylko rok! - mówiła Fajkowska w rozmowie z portalem polonia.sk.
Katarzyna Dowbor, Maria Szabłowska i Jolanta Fajkowska Katarzyna Dowbor, Maria Szabłowska i Jolanta Fajkowska Akpa

Jolanta Fajkowska w TVP2

Wkrótce jednak przeszła do TVP2, gdzie ciepłą posadkę zaproponowała jej Nina Terentiew.

Nina zobaczyła mnie w "Teleexpresie" i zaproponowała przejście do "Dwójki". Przez jakiś czas próbowałam godzić pracę i tu, i tam, ale potem zrezygnowałam z "Teleexpresu". Byłam już nim zmęczona. Bo ileż można robić materiałów o długości 20-30 sekund? Owszem, to doświadczenie było bardzo przydatne - nauczyłam się wybierać z przeróżnych informacji to, co najważniejsze. Praca w "Dwójce" była świetna. Robiłam to, co chciałam! - wspominała po latach w tym samym wywiadzie.
Richard Gere i Jolanta Fajkowska Richard Gere i Jolanta Fajkowska Akpa

Jolanta Fajkowska i gwiazdy światowego formatu

Dla TVP2 Fajkowska przeprowadzała wywiady z gwiazdami światowego formatu. Sting, Richard Gere, Isabella Rossellini, Catherina Zeta-Jones czy też Anthony Hopkins... to tylko niektóre wielkie nazwiska z którymi dziennikarce udało się porozmawiać.

Proszę sobie wyobrazić: wieczorem telefon z pytaniem, czy chciałabym następnego dnia rano w Paryżu spotkać się z Woodym Allenem. Bez zastanowienia odpowiadałam, że tak, i leciałam do Paryża, by obejrzeć najnowszy film Allena i porozmawiać z nim, a potem zaraz wracałam do Polski. Miałam kolorowe życie! Naprawdę cudowne! Nigdy nie było wiadomo, co się wydarzy następnego dnia. Myślę, że wiele osób wiedziało o tym, że jestem gotowa rzucić wszystko, by podjąć nowe wyzwania. Taki mam charakter - jak już coś robię, to robię! - dodała w rozmowie z portalem polonia.sk
Jolanta Fajkowska Jolanta Fajkowska Akpa

Koniec kariery w TV?

W 2007 roku zakończyła się jej ścisła współpraca z TVP2. Od tamtej pory coraz rzadziej pojawia się na szklanym ekranie. Jednak jak sama przyznaje, nie tęskni za dawnym rozgłosem.

Szczęście i zadowolenie czerpię z innych dziedzin życia. Już nie mam ambicji, by zmieniać świat. Chcę być szczęśliwa, a nie tylko zapracowana, choć oczywiście praca daje szczęście. Byłam szczęśliwa, bardzo dużo pracując. Były dni, tygodnie, że pracowałam od rana do nocy. Dziś zastanawiam się nad tym, co mi umknęło - wyznała w rozmowie z Małgorzatą Wojcieszyńską.
Jolanta Fajkowska i Maria Niklińska Jolanta Fajkowska i Maria Niklińska Akpa

Relacja z córką

W mediach swego czasu głośno było o konflikcie Fajkowskiej z córką, Marią Niklińską. Aktorka nigdy nie ukrywała, że w swoim życiu silniejszą więź, niż z matką, nawiązała z dziadkami.

Mój dziadek jest historykiem. Pamiętam, że zabierał mnie na wycieczki po Warszawie, pokazywał pomniki i o nich opowiadał. A ja bardzo to lubiłam - do dziś znam chyba wszystkie pomniki w Warszawie! Babcia kiedyś uczyła języka polskiego w szkole. Gdy byłam malutka, czytała mi książki, których w domu dziadków po dziś dzień jest mnóstwo - cała biblioteka - mówiła Niklińska. 

Sama Fajkowska skomentowała tę sytuację tylko raz.

No tak, bo jak nie ma konfliktu, to nuda - ironizowała w rozmowie z portalem polonia.sk.
Jolanta Fajkowska w 2017 roku Jolanta Fajkowska w 2017 roku Akpa

Jolanta Fajkowska w 2017 roku

Obecnie Fajkowską możemy oglądać w telewizji Polsat News 2. Od 2014 roku prowadzi tam swój program "Fajka pokoju". Pracuje także w Pierwszym Programie Polskiego Radia jako kierownik redakcji rozrywki. Ma tam autorską audycję "Cztery Pory Roku", w której gości przeróżnych znanych artystów.

Robię takie rzeczy, które ogląda się albo o 7 rano, albo po północy, kiedy tak zwana oglądalność jest mało istotna. Ale nie narzekam - powiedziała w wywiadzie dla serwisu polonia.sk.