W "Seksmisji" zagrała ponętną strażniczkę. To był epizod, a teraz jest gwiazdą. Tak wyglądają aktorki kultowej komedii

Magdalena Kuta w "Seksmisji" zagrała atrakcyjną strażniczkę. To był tylko epizod, ale potem jej kariera nabrała tempa. Teraz jest gwiazdą jednego z najpopularniejszych seriali. A jak wyglądają obecnie inne aktorki kultowego filmu, który premierę miał 33 lata temu? Zobaczcie.
Seksmisja Seksmisja / EAST NEWS

Magdalena Kuta, czyli strażniczka w blokhauzie

'Seksmisja' to był jej debiut, zagrała tam zaledwie epizod, strażniczkę w blokhauzie, dzisiaj jest rozpoznawalną gwiazdą.

Żeby zagrać ten epizod, zrezygnowała z desek teatru, ale nie żałuje (na zdjęciu powyżej z lewej strony).

Wybrałam film, bo czułam, że nie powinnam go odrzucać. I nigdy tego nie żałowałam, choć ta rola była tylko epizodem - mówiła w 2014 roku w rozmowie z serwisem Interia.film.

Od tamtej pory widzieliśmy ją w kilkudziesięciu rolach i nawet, jeżeli to były epizody, to niezwykle wyraziste. Jak na przykład rola apodyktycznej, ale o gołębim sercu siostry Józefy w 'Czasie honoru.

Siostra Józefa spadła mi z nieba, bo temat wojny, a szczególnie powstania warszawskiego, któremu będzie poświęcony ten sezon, jest mi bardzo bliski - zwierzała się.

Magdalena KutaPIOTR WYGODA / EAST NEWS

Największą rozpoznawalność przyniosła jej jednak rola księgowej Lodzi w 'Ranczu'. To też miał być epizod, ale nieoczekiwanie dla niej samej rola się rozrosła.

Czułam, że ta rola jest napisana właśnie dla mnie. Byłam zachwycona kunsztem scenarzystów i komizmem idealnie trafiającym w moje poczucie humoru. I żałowałam, że to już koniec. Potem jednak zagrałam coś w drugim sezonie, to się jakoś spodobało, więc od trzeciego było mnie coraz więcej. I tak się to potoczyło - mówiła w cytowanym wywiadzie.

Obecnie Magdalena Kuta ma 60 lat, 30-letniego syna i trójkę wnucząt.

Magdalena KutaKAPIF.pl

Bożena Stryjkówna Bożena Stryjkówna Screen z Youtube.com/Tezusatv

Bożena Stryjkówna, czyli Lamia

Piękna, nieco melancholijna i chyba najsympatyczniejsza ze wszystkich bohaterek 'Seksmisji' - Lamia, została zagrana przez Bożenę Stryjkównę. Jeżeli któraś z licznych żeńskich bohaterek hurtowo uwodziła męskie serca, to właśnie ona. Należy również wspomnieć, że bodaj jako jedyna była przychylna jedynym męskim bohaterom filmu: Maksowi i Albertowi, granym odpowiednio przez Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza.

'Seksmisję' nakręcono w 1983 roku. Bożena Stryjkówna miała wtedy 29 lat i była pierwszą żoną reżysera filmu, Juliusza Machulskiego (małżeństwo trwało 13 lat). Poznali się na studiach w łódzkiej PWSFTViT.

To była miłość od pierwszego wejrzenia - czytamy jej wspomnienie na stronie Kobieta.onet.pl.

Czytamy również, że w trakcie studiów on mieszkał z babcią, a ona w akademiku, jednak ciągle przebywali razem i w końcu pobrali się.

Bożena StryjkównaScreen z Youtube.com/Tezusatv

Po roli seksownej Lamii, nie było przeszkód, żeby Bożena Stryjkówna zrobiła wielką karierę filmową. Jednak, paradoksalnie, właśnie seksapil stał się przeszkodą w otrzymywaniu ciekawych ról. Z tego powodu ambitna aktorka zdecydowała się pójść w stronę teatru.

Otrzymywałem propozycje, ale one były raczej związane z pełnieniem na ekranie funkcji dekoracyjnej niż poważnymi zadaniami. Zawsze szczególnie ceniłam sobie pracę na scenie. Gdy wtedy położyłam na szali te dwie formy artystycznej realizacji, okazało się, że w teatrze mogę zdziałać więcej - wspominała po latach w rozmowie z portalem Dziennik.pl.

Co więcej, aktorka wcale nie ma poczucia, że zmarnowała swoją szansę.

Myślę, że to nie ode mnie zależało. Miałam ogromną satysfakcję z grania w tym filmie i popularności także. Ale to jest tak ulotne i kruche. Jestem doskonałym tego przykładem. Chociaż 'Seksmisja', będąc jedną z najlepszych polskich komedii, jest wciąż chętnie oglądana i bawi do dzisiaj - dodaje.

Do 2014 roku Stryjkówna była związana z warszawskim Teatrem Ochoty. Obecnie była aktorka ma 62 lata i od dawna nie uczestniczy w życiu publicznym.

Bożena StryjkównaKAPIF.pl

Bogusława Pawelec Bogusława Pawelec Screen z Youtube.com/Tezusatv

Bogusława Pawelec, czyli Emma Dax

Postać Emmy Dax, granej przez Bogusławę Pawelec, stanowiła wyrazisty kontrast dla Lamii. Energiczna, zdecydowana i co tu ukrywać, piękna Emma przyciągała męską uwagę nie gorzej, niż Lamia, zwłaszcza że aktorka nie wahała się pokazać swoje ciało.

W 'Seksmisji' widać mnie nago przez kilka sekund. Bardzo się wstydziłam podczas kręcenia rozbieranych scen i robiłam wszystko, żeby reżyser zmienił scenariusz. Na próżno! Przekonano mnie jednak, że nie jest to nagość dla nagości i ma ona w filmie konkretny cel. To niezmiernie miłe, że dziś wspominają moje ciało. Chyba niejedna aktorka chciałaby, żeby tak o niej mówiono. Ostatnio byłam gościem festiwalu Off Camera i wyświetlono cyfrową wersję 'Przypadku'. Bardzo się bałam, bo nagle miałam zobaczyć się topless! I to na wielkim ekranie! Ale udało się, zobaczyłam, przeżyłam i kilka razy nawet się zachwyciłam - wspominała kilka lat temu w rozmowie z Kobieta.onet.pl.

Bogusława PawelecScreen z Youtube.com/Tezusatv

Aktorka wciąż jest czynna zawodowo, jednak rola w 'Seksmisji' stała się czymś na kształt jej wizytówki.

Traktuję go jako moje wielkie szczęście. Po filmie stałam się bardzo rozpoznawalna. Później zagrałam w filmie Jerzego Sztwiertni 'Komediantka'. Traf chciał, że zaszłam w ciążę, a mój brzuch nie pasował do konwencji filmu i dlatego obcinano mi sceny - wspominała.

Walną przeszkodą w zrobieniu kariery w ambitnych produkcjach był jej strach przed... castingiem. Aktorka konsekwentnie unikała propozycji, które wiązały się z koniecznością przejścia przez ten etap rekrutacji do filmu.

Telefonowano do mnie z propozycjami, ale zawsze padało to straszne słowo 'casting'. W całym swoim życiu dwa razy byłam na castingu i za każdym razem nie udało mi się zdobyć roli. Powiedziałam sobie, że już nigdy nie stanę do walki o rolę i naiwnie czekałam aż propozycje spadną mi z nieba.

Bogusławę Pawelec wciąż możemy oglądać na ekranie. Występowała między innymi w serialach 'M jak Miłość', 'Na Wspólnej', 'Komisarzu Alexie', 'Pitbullu' i 'Dwóch stronach medalu'.

W przeciwieństwie do Emmy Dax, która uważała, że życie bez mężczyzn jest możliwe, uważam że tak nie jest (śmiech). Emma Dax żyje dziś codziennością: sprzątaniem, zakupami, robieniem przetworów, swoim synem i sztuką.

Tak 62-letnia aktorka wygląda obecnie:

Bogusława PawelecLESZEK KOTARBA / EAST NEWS

d d d

f

Beata Tyszkiewicz zagrała Bernę, czyli szefową 'Archeo'. Trudno uwierzyć, że to już 33 lata!

Beata Tyszkiewicz i Bożena StryjkównaScreen z Youtube.com/Tezusatv

Beata Tyszkiewicz w momencie zagrania Berny miała 45 lat i całkiem spory już dorobek aktorski, brała udział w takich filmach jak: 'Popioły', 'Marysia i Napoleon', 'Noce i dnie' czy 'Tańczący Jastrząb'. Tyszkiewicz jest pierwszą damą polskiego kina i być może jego najważniejszą ikoną. Ona sama jednak nie daje się łatwo zaszufladkować.

Z tą ikoną to jest nieprawda. Po prostu tak się złożyło, że przez wiele lat grałam damy. A jak w węgierskim filmie zagrałam sklepową, to nikt tego filmu do Polski nie sprowadził, bo kto chciałby oglądać Tyszkiewicz za kasą? - pytała retorycznie w rozmowie z portalem Fashion.apart.pl.

Tak Beata Tyszkiewicz wyglądała w 2001 roku:

03.12.2001 WARSZAWA -   KINOTEKA - POKAZ KALENDARZA PIRELLI 2002 N/Z BEATA TYSZKIEWICZ FOT.GRAZYNA JAWORSKA / AGENCJA GAZETA GJ1506Agencja Gazeta

Aktorka mocno ograniczyła swój udział w realizacjach filmowych. Teraz możemy oglądać Beatę Tyszkiewicz jako jurorkę show 'Taniec z gwiazdami'. Nie dała się długo namawiać, żeby usiąść za stołem jurorskim.

Mnie w ogóle nie trzeba namawiać, bo jestem osobą do wynajęcia. Oczywiście, są rzeczy, które się kłócą z moim image'em, poczuciem estetyki. Kiedy rozmawialiśmy o programie, od razu uczciwie powiedziałam, że ja się na tańcu nie znam. Chociaż tańce uwielbiam - przyznała bez ogródek w wywiadzie dla Fashion.apart.pl.

Beata TyszkiewiczKAPIF.pl

Hanna Stankówna Hanna Stankówna Screen z Youtube.com/Tezusatv

Hanna Stankówna, czyli Tekla

Hanna Stankówna zagrała doktor Teklę, twardą i apodyktyczną szefową 'Genetix'. Śmiało można ją było uznać za wroga numer 1 mężczyzn. Była nieprzejednana i Maks z Albertem nie bez podstaw się jej bali.

Tekla była paskudna, ale gdy się zestawia blondynkę z brunetką, wiadomo, że to ta ciemna musi grać tę złą - śmiała się aktorka cytowana przez portal Tvmagazyn.pl.

Tekla, szefowa Screen z You Tube.com/Tezusatv

Hanna Stankówna to tzw. 'aktorka charakterystyczna'. Pozwala jej to grać postaci wyraziste i zdecydowane. Takie, jak na przykład pani Ludwika Sobczak z serialu 'Na Wspólnej'.

Jej bohaterka to wścibska, humorzasta i zmanierowana kobieta, która nieustannie stara się wpływać na życie swojego dorosłego syna, Rafała (Lech Mackiewicz). Rolę seniorki rodu Hanna Stankówna odgrywa perfekcyjnie! - czytamy opis jej postaci na cytowanym portalu.

Aktorkę, która w tym roku skończyła 79 lat, pamiętamy jeszcze z takich kultowych seriali, jak '07 zgłoś się', 'Jan Serce' i 'Tulipan'. Była żoną zmarłego w 2012 roku Jerzego Lisowskiego. Urodził im się syn, Kacper.

Hanna StankównaAkpa

Dorota Stalińska Dorota Stalińska Screen z Youtube.com/Tezusa

Dorota Stalińska, czyli Reporterka

Dorota Stalińska występując w 'Seksmisji' miała zaledwie 30 lat. Poznaliśmy ją tam jako reporterkę kojarzoną z hasłem, które zapewne wielu z Was pamięta do dziś: 'Liga rządzi, Liga radzi, Liga nigdy was nie zdradzi'. Stalińska, podobnie jak Pawelec, występ w kultowym już filmie uważa za wielki dar od losu.

W 'Seksmisji' zagrałam małą rolę, ale wszyscy do dziś ją pamiętają. To duża sztuka zagrać małą rolę tak, aby wspominały ją pokolenia - mówiła Dorota Stalińska dla portalu Wsercupienin.pl.

W 1998 roku Dorota Stalińska ocalała z wypadku drogowego. Pod wpływem tego zdarzenia aktorka założyła fundację 'Nadzieja', żeby uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniach wynikających z nieostrożnego poruszania się po jezdni oraz pomagać ofiarom wypadków. Aktorka 1 czerwca skończy 63 lata. Raz była zamężna, z aktorem Krzysztofem Kołbasiukiem, który zmarł w 2006 roku. Ma syna Pawła.

Grając w 'Seksmisji', była już doświadczoną aktorką. Miała za sobą role w kilkunastu filmach i serialach. Łącznie jej dorobek aktorski to ponad 30 filmów i kilka seriali. Ostatnio występuje sporadycznie, a jej filmografia wzbogaca się o maksymalnie jedną pozycję rocznie. Tak Stalińska wygląda obecnie:

Dorota StalińskaKAPIF.pl

Ryszarda Hanin Ryszarda Hanin Screen z Youtube.com/Tezusatv

Ryszarda Hanin, czyli dr Jadwiga Yanda

Grany przez Jerzego Stuhra Maks miał córkę, Jadwigę. Kiedy dawał się zahibernować, była jeszcze dzieckiem. Po latach Maks spotyka swoją córkę w przyszłości jako panią doktor Jadwigę Yandę, która jednak nie wita entuzjastycznie swojego rozmrożonego ojca.

Urodzona 30 sierpnia 1919 roku Ryszarda Hanin zadebiutowała tuż po wojnie w filmie 'Dwie godziny' (1946). Potem zagrała w ponad 50. filmach i kilkunastu serialach (między innymi w '07 zgłoś się', 'Polskich drogach', 'Nocach i dniach', 'Rzece kłamstwa' i 'Przyjacielu wesołego diabła'. Ryszarda Hanin zmarła w 1994 roku w wieku 74 lat.

Ryszarda HaninEast News

Hanna Mikuć Hanna Mikuć Screen z Youtube.com/Tezausatv

Hanna Mikuć, czyli Linda

Hanna Mikuć zagrała w 'Seksmisji' strażniczkę Lindę, postać drugoplanową. Nie wszyscy wiedzą, że aktorka do dzisiaj jest czynna zawodowo. Obecnie znana jest głównie z roli matki Kingi w serialu 'M jak Miłość'. Mogliśmy ją również zapamiętać z filmu z 2001 roku 'Pieniądze to nie wszystko'. Prywatnie Mikuć jest matką dwóch operatorów filmowych: Piotra i Michała Sobocińskich, którzy poszli w ślady ojca, Michała Sobocińskiego, również operatora filmowego. Hanna Mikuć ma 61 lat i dzisiaj wygląda tak, na zdjęciu z Małgorzatą Domagalik i Izą Komendołowicz (Mikuć w środku):

Małgorzata Domagalik, Hanna Mikuć i Iza KomendołowiczAkpa

Elżbieta Zającówna Elżbieta Zającówna East News

Elżbieta Zającówna, czyli Zajaconna

Kolejną drugoplanową, ale wyrazistą postacią w filmie była strażniczka Zajaconna grana przez Elżbietę Zającównę. Była 25-letnią pięknością, która została zapamiętana pomimo relatywnie niewielkiej rólki, jaka jej przypadła w udziale do zagrania.

Aktorka zadebiutowała w legendarnej już komedii 'Vabank'. Pomógł jej... przypadek.

W tamtych czasach nie było castingów. Producenci filmu wyłowili mnie na korytarzu szkoły i tak trafiłam do 'Vabanku' - wspominała Zającówna w rozmowie z Kobieta.onet.pl.

Elżbieta ZającównaAkpa

Piękna i utalentowana aktorka nie miała problemów z pracą.

Miałam dużo szczęścia w życiu zawodowym. Nigdy nie należałam do osób, które desperacko szukają zajęcia, bo kiedy kończyłam pracę nad jednym filmem, od razu dostawałam propozycję kolejnej roli. Debiutowałam tuż przed wybuchem stanu wojennego. Kolegom, którzy wchodzili w życie zawodowe parę lat później, było dużo trudniej. Po skończeniu studiów w Krakowie przez 4 lata długi czas pracowałam w Teatrze Syrena, a przez kolejnych 12 w Teatrze Rampa. Jakimś cudem trafiałam na prawdziwych artystów, pasjonatów, z którymi praca była fascynująca, i od których można się było wiele nauczyć. Że wspomnę tu choćby Janusza Józefowicza, Andrzeja Strzeleckiego czy Wojciecha Kępczyńskiego. Naprawdę bardzo miło wspominam ten czas - mówiła w cytowanym wywiadzie.

Później Zającówna z powodzeniem robiła karierę aktorską. Chociaż teraz nie widzimy jej na ekranie, dobrze pamiętamy ją z ról w takich serialach jak 'Matki, żony i kochanki' czy 'Na kocią łapę'. Ostatnim filmem, w jakim zagrała był 'Koniec świata u Nowaków' z 2000 roku. W 2009 roku zagrała jeszcze w serialu 'Doręczyciel' i jest to jak na razie ostatnia pozycja w jej filmografii.

Prywatnie Elżbieta Zającówna jest żoną znanego satyryka Krzysztofa Jaroszyńskiego. Małżeństwo ma córkę Gabrielę. Zającówna ma 58 lat.

Elżbieta ZającównaAkpa

Ewa Szykulska Ewa Szykulska Screen z Youtube.com/Tezusatv

Ewa Szykulska, czyli Instruktorka w sekcji specjalnej

Któż nie zna charakterystycznego, lekko schrypniętego głosu Ewy Szykulskiej? Aktorka w 'Seksmisji' zagrała Instruktorkę w sekcji specjalnej.

Ewa SzykulskaEast News

Ewa Szykulska urodziła się w 1949 roku i była dwukrotnie zamężna. W kinie zadebiutowała w 1996 roku filmem 'Tandem', choć jej rólka była na tyle mała, że Szykulskiej nawet nie wymieniono w czołówce. Dwa lata później zagrała poważniejsze role w filmach 'Gra' i 'Człowiek z M-3'. W 1971 roku zagrała w pierwszym swoim serialu 'Samochodzik i Templariusze'. Zapamiętaliśmy ją też między innymi z seriali 'Kariera Nikodema Dyzmy', 'Lokatorzy', 'Sąsiedzi' i '13 posterunek'. Tak wyglądała w filmie 'Vabank':

Ewa SzykulskaScreen z Youtube.com/testcopyr

Ewa Szykulska przyznaje, że w ogóle nie korzysta z 'dobrodziejstw' medycyny estetycznej ani chirurgii plastycznej.

Rzecz jasna, nie chcę, żeby mówiono o mnie w czasie przeszłym. I zdarza mi się stanąć przed lustrem i dziwić się, że to wciąż ja. Ale nie mam zamiaru 'nabąbiać się' różnymi preparatami, żeby się odmłodzić. Mam świadomość, że byłam piękną kobietą, ale teraz wyglądam, jak wyglądam. I już. Przecież nie można całe życie być piękną wiolonczelistką z wideoklipu Skaldów. No i nie muszę się obawiać, że gdzieś te silikony tam wstrzyknięte będą mi nieoczekiwanie trzaskać - mówiła w rozmowie z Se.pl.

Aktorka w tym roku skończy 68 lat.

Ewa SzykulskaKAPIF.pl

Więcej o:
Komentarze (37)
W "Seksmisji" zagrała ponętną strażniczkę. To był epizod, a teraz jest gwiazdą. Tak wyglądają aktorki kultowej komedii
Zaloguj się
 • myszykiszek

  Oceniono 26 razy 20

  Czy w Polsce też się stosuje ten idiotyczny przepis o zasłanianiu *kobiecych* sutków? Czy w tym artykule to jedynie chorobliwa nadgorliwość?

 • Gość: ex fan jagi

  Oceniono 23 razy 13

  Piękne czasy nieogolonych bobrów...

 • lech2011

  Oceniono 7 razy 7

  Seksmisję mogę oglądać w nieskończoność...
  Ciekawy jestem czy ten film zrobił karierę poza Polską.

 • elzbietttta

  Oceniono 6 razy 6

  Piekne kobiety, bo bez botoksów, sylikonów i innego badziewia.

 • pandzik

  Oceniono 8 razy 4

  Stryjkówna czysty seks

 • lech2011

  Oceniono 2 razy 2

  Ryszarda Hanin taką anegdotę kiedyś o sobie opowiadała w szkole teatralnej w Warszawie.
  Szła po jakiejś imprezie nad ranem do domu z mężem Leszkiem Herdegenem (bardzo znanym wówczas aktorem) i milicjant ich zatrzymał z jakiegoś powodu. Przyjrzał im się i powiedział:
  Pana to ja znam, ale tej kur wie nie przepuszczę !
  Samo o sobie to opowiadała, taki dystans.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX