Bracia Wachowscy zmienili płeć, Paweł Szajda zagrał intymne sceny z Jandą. I ONA. Zagraniczne elity z polskimi nazwiskami

Przepiękna Mia Wasikowska zagrała tytułową "Alicję w krainie czarów" u Tima Burtona. Paweł Szajda zagrał w intymnej scenie z Krystyną Jandą. Bracia Wachowscy to już teraz siostry Wachowskie. Sławni "bracia Wachowscy" dokonali korekty płci i teraz mówimy "siostry Wachowskie". Co ich łączy? Dwie rzeczy: są gwiazdami w swoich branżach i mają polskie nazwiska. Zobaczcie, kto jeszcze.
Leelee Sobieski Leelee Sobieski Bulls

Leelee Sobieski

Do ślubu poszła jako dziewica, zagrała w erotycznym thrillerze Kubricka "Oczy szeroko zamknięte" i ponoć wśród jej przodków jest sam król Jan III Sobieski. Oto... Leelee Sobieski.

Leelee Sobieski w 2008 roku poślubiła Adama Kimmela, projektanta mody, syna amerykańskiego dewelopera. Mają dwójkę dzieci: 5-letnią Luisannę Ray i niespełna 1,5-rocznego syna Martina.

2MANDATORY BYLINE TO READ INFPhoto.com ONLYBR/ Leelee Sobieski and her husband Adam Kimmel and their daughter Louisanna Ray Kimmel were doing some shopping on madison avenue in New York City. P Pictured: Leelee Sobieski, Adam Kimmel BRef: SPL965363 280215 /BBR/ Picture by: Elder Ordonez/INFphoto.comBR/ /PPBulls

Żeby była jasność, Leelee Sobieski nie jest Polką. Urodziła się 32 lata temu w Nowym Jorku. Jej matka, Elizabeth, jest amerykańską producentką telewizyjną, a ojciec, Jean, to francuski malarz i były aktor. Skąd zatem polskie korzenie? Odrobinę polskiej krwi zapewnili jej przodkowie ze strony ojca. Jean Sobieski utrzymuje nawet, że jednym z przodków był sam król Polski, Jan III Sobieski. Jej pełne imię to Liliane Rudabet Gloria Elsveta Sobieski, od dziecka jednak nazywana była Leelee, co już sobie zostawiła, kiedy dorosła.

Poza tym, Liliane brzmi jak nazwa małego paryskiego butiku, to zbyt skomplikowane dla dziecka - przyznała Leelee w rozmowie z "Desert News".

Leelee chciała zostać malarką, jak matka, lub pisarką, jak ojciec. Została jednak aktorką. Miała 11 lat i trafiła na celownik hollywoodzkiego łowcy talentów, który szukał kogoś do roli Claudii w "Wywiadzie z wampirem". Ostatecznie roli nie dostała (otrzymała ją Kirsten Dunst), jednak zrobiła na tyle duże wrażenie, że wkrótce pojawiły się kolejne propozycje. Jako 11-latka wystąpiła w "Pojednaniu", rok później w serialu Charlie Grace dostała stałą rolę córki głównego bohatera. Jako 14-latka otrzymała swoją pierwszą główną rolę w filmie "Z dżungli do dżungli". Miała 16 lat, kiedy zagrała w przebojowym filmie "Dzień zagłady". Wystąpiła również w kultowym erotycznym thrillerze Kubricka, "Oczy szeroko zamknięte".

Leelee jest gwiazdą filmową w starym stylu. Jest jedną z najbardziej niezwykłych osób, jakie poznałam przez długi czas. Jest niezwykle inteligentna, potrafi zahipnotyzować i jednocześnie patrzy w sposób hipnotyzujący - komplementowała ją Drew Barrymore, z którą spotkała się w filmie "Ten pierwszy raz".

Największą rolą Leelee Sobieski była jak dotąd główna rola w telewizyjnej wersji "Joanny D'Arc", za którą była nominowana do nagrody Emmy oraz do Złotego Globu. Leelee jest uważana za jedną z najlepiej rokujących młodych aktorek w Hollywood.

Linda Kozlowski i Paul Hogan Linda Kozlowski i Paul Hogan Nils Jorgensen / Rex Features / Nils Jorgensen / Rex Features/EAST NEWS

Linda Kozlowski

Linda Kozlowski, córka emigrantów z Polski, sławę zdobyła główną żeńską rolą w filmie "Krokodyl Dundee". Zagrała tam pyskatą dziennikarkę, która zakochuje się w tytułowym bohaterze, traperze z buszu, który uczy się żyć w amerykańskiej metropolii.

Buszmena zagrał starszy od niej o 19 lat australijski aktor Paul Hogan, z którym Kozlowski związała się węzłem małżeńskim. Byli ze sobą od 1990 do 2014 roku. Hogan, żeby związać się z o wiele młodszą od siebie kobietą, porzucił żonę. Wiele lat później Kozlowski zachowa się wobec niego podobnie. Niemniej byli małżonkowie - przynajmniej oficjalnie - nie będą chować do siebie urazy.

Rozwód miał charakter polubowny. Cały czas rozmawiamy przez telefon i co jakiś czas spotykamy się na kawie. Jesteśmy wobec siebie przyjacielscy. I wszyscy są szczęśliwi - mówiła Kozlowski w rozmowie z serwisem "New Idea".

Mają 18-letniego syna, Chance'a.

Linda Kozlowski i Paul HoganAlan Olley / ALAN OLLEY / SCOPEFEATURES.COM

Jared Padalecki Jared Padalecki Screen z Instagram.com/Jared Padalecki

Jared Padalecki

Polska krew w żyłach Jareda Padaleckiego pochodzi od jego dziadka ze strony ojca. Ojciec przyszłego aktora był księgowym podatkowym, a matka nauczycielką. Chłopca od najmłodszych lat pasjonowało aktorstwo i już jako 12-latek umyślił sobie, że spróbuje sił w tym niełatwym zawodzie. Mając 17 lat zwyciężył w programie Fox Broadcasting Company i zdobył nagrodę Teen Choice. Kilka lat później znalazł się w Los Angeles, zatrudnił menedżera i znalazł rolę w filmie "Ja i tata". Od tamtej pory zagrał w kilkunastu produkcjach, w tym w nadawanym od 2005 roku serialu "Nie z tego świata", w którym wcielił się w postać jednego z dwóch braci walczących z siłami zła.

Jakiś czas temu Padalecki pozwolił sobie na spekulacje dotyczące zakończenia tasiemca w kontekście plotek, że na końcu bracia powinni zginąć. Dla niego nie jest to takie oczywiste.

Część mnie, która kocha "Butch Cassidy i Sundance Kid", zawsze myślała, że najlepiej byłoby zobaczyć braci, którzy mają do pokonania kolejne przeciwności. Kadr zatrzymuje się na ich twarzach, a w tle słychać tajemnicze głosy. Nie wiesz, czy umrą czy przeżyją, ale zdecydowanie odejdą w blasku chwały - mówił w wywiadzie. - Zakończenie albo będzie tragiczne albo nie, ale zdecydowanie mogę opowiedzieć się za obiema wersjami. Zawsze myślałem, że to Dean ostatecznie poświeci się dla Sama. Myślę, że gdybym miał wybierać cokolwiek, prawdopodobnie wybrałbym tę opcję.

Prywatnie jest od 27 lutego 2010 roku mężem amerykańskiej aktorki Genevieve Cortese, którą poznał na planie "Nie z tego świata". Mają dwóch synów: 5-letniego Thomasa Coltona i 2,5-letniego Austina Shepherda.

Jared Padalecki z rodzinąScreen z Instagram.com/Jared Padalecki

Jared PadaleckiScreen z Instagram.com/Jared Padalecki

Mia Wasikowska Mia Wasikowska Screen z Instagram.com/Mia Wasikowska

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska polsko brzmiące nazwisko i polskie korzenie zyskała dzięki matce, pochodzącej z Polski fotografce, która na co dzień mieszka w Cranberze. Miała zaledwie 21 lat, kiedy zyskała angaż do "Alicji w Krainie Czarów" Tima Burtona. Tytułowa rola sprawiła, że o młodziutkiej aktorce zrobiło się głośno.

Już jako mała dziewczynka trenowała balet, jednak po 6 latach uznała, że to nie taniec, ale aktorstwo jest jej powołaniem. Jej związki z Polską to nie tylko nazwisko - ją i rodzeństwo rodzice często zabierali w podróże po Europie, a w trakcie jednej z nich zrobili sobie roczny przystanek w Polsce. Zamieszkali wtedy w Szczecinie.

W 2016 roku Mia Wasikowska ponownie wcieliła się w rolę Alicji, tym razem w filmie "Alicja po drugiej stronie lustra".

Mia WasikowskaScreen z Instagram.com/Mia Wasikowska

Mia WasikowskaScreen z Instagram.com/Mia Wasikowska

Mia WasikowskaVogue

Paweł Szajda i Krystyna Janda Paweł Szajda i Krystyna Janda Bujnowicz/FabrykaObrazu/FOTONOVA / EAST NEWS

Paweł Szajda

Paweł Szajda, nasz człowiek w Hollywood i jednocześnie aktor Andrzeja Wajdy, obecnie 34-latek. Urodził się w Farmington w Connecticut, ale jego rodzice pochodzą z Polski. Andrzej Wajda zaprosił go do zagrania Bogusia w filmie "Tatarak", za co aktor został nominowany do nagrody Złotej Kaczki. Partnerował tam Krystynie Jandzie, z którą zagrał kilka scen intymnych.

Żeby wypadły autentycznie, realistycznie i wiarygodnie, wcześniej bardzo dużo rozmawiałem o nich z Krystyną Jandą i reżyserem. Te sceny były tym bardziej trudne, że mój filmowy Boguś i Marta (Janda) nie mają romansu. To, co ich łączy, jest skomplikowane, głębsze. Dlatego to nie mogło być przerysowane i sztuczne na ekranie - mówił potem w wywiadzie dla Gali.pl.

Tożsamość Szajdy jest określana zarówno przez polskie pochodzenie, jak i przez odniesienie do Ameryki, w której urodzili się jego rodzice.

Kiedy byłem dzieckiem, miałem kłopot z określeniem swojej tożsamości. Nie potrafiłem siebie zidentyfikować, choć mam polskie imię i nazwisko. Kiedy w szkole nauczycielka czytała listę obecności, to przed moim numerkiem zawsze się zatrzymywała. Wtedy przezornie podnosiłem rękę i mówiłem: ,"Tak, tak, to ja...", bo wiedziałem, że ona nie wie, jak przeczytać poprawnie "Szajda". W naszym amerykańskim domu wprawdzie obchodzimy święta po polsku, ale tak, jak celebrowano je tutaj 30 lat temu. Rodzice i dziadkowie uczyli mnie i moje rodzeństwo takiej Polski, jaką sami pamiętali - mówił w cytowanym wywiadzie.

Paweł Szajdakapif.pl/kapif

Paweł Szajdaagencja gazeta

Emily Ratajkowski Emily Ratajkowski Screen z

Emily Ratajkowski

Któż nie słyszał o Emily Ratajskowski, 25-letniej obecnie aktorce i modelce polskiego pochodzenia? Jej ojciec to pochodzący z Polski malarz, a matka  to brytyjska pisarka. Rodzice dużo podróżowali, więc mała Emily miała okazję zwiedzić spory kawał świata. Jej dzieciństwo to głównie Majorka, Irlandia i Kalifornia w USA. Karierę modelki rozpoczęła w wieku 14 lat kontraktem ze słynną agencją Ford Models.

Emily Ratajkowski z racji zawodu gra ciałem, ale - choć nie stroni od golizny - ma świadomość, jak bardzo obnażanie się przez kobiety wpływa na przedmiotowe postrzeganie ich w społecznym odbiorze.

To ciekawy paradoks. Jeżeli jesteś seksowną aktorką, to trudno ci o poważne role - mówiła w wywiadzie dla "College Candy". - Proponują ci dokładnie to samo, co już wcześniej widzieli.

Niedawno zrobiła sobie półnagie selfie z Kim Kardashian. Obie celebrytki pozowały do zdjęcia z nagimi piersiami, które potem zostały przysłonięte czarnym paskiem. Ratajkowski, która nie kryje swoich feministycznych sympatii, tak to tłumaczyła:

Nawet jeśli uprzedmiotowienie w oczach społeczeństwa bywa poniżające, to my jako kobiety musimy mieć przestrzeń, by śmiało prezentować swoją seksualność - napisała na Twitterze. - Niezależnie od typu urody, jaki reprezentujemy, to musimy mieć wolność, by same wybierać kiedy i gdzie będziemy czuć się seksowne i dumne z naszej seksualności. Kobiecość to coś więcej niż piękne ciało, ale to nie znaczy, że mamy się go wstydzić.

When we're like...we both have nothing to wear LOL @emrata

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Kim Kardashian West (@kimkardashian)

 

Emily RatajkowskiSports Illustrated

Emily RatajkowskiScreen Instagram

SAN DIEGO, CA - JULY 19: Model Emily Ratajkowski attends the Playboy and Universal Pictures' GETTY IMAGES/AFP/EAST NEWS/Joe Scarnici

Matt Pokora Matt Pokora Screen z Instagram.com/Matt Pokora

Matt Pokora

Matt Pokora powinien być doskonale znany polskiej publiczności, nasz kraj odwiedził bowiem przynajmniej kilkanaście razy koncertując i promując swoje płyty. W 2012 roku z Patricią Kazadi nagrał piosenkę "Wanna Feel You Know".

Ma 31 lat i sporo sukcesów na koncie. Już jako nastolatek wygrał Popstars, zwyciężył również francuskiego "Idola" i francuską edycję "Tańca z gwiazdami", gdzie występował pod opieką Australijki Katriny Patchett.

Katrina jest niezwykle miłą, łagodną i cierpliwą osobą. Przez cały program nie kłóciliśmy się ani razu. Wszystko pewnie dlatego, że ona cierpliwie słuchała tego, co ja mam do powiedzenia, a ja ze spokojem przyjmowałem jej uwagi. Pracowaliśmy ze sobą po raz pierwszy, a można było odnieść wrażenie, że znamy się od dawna. Tak doskonale się rozumieliśmy. W takiej atmosferze praca zawsze jest dla mnie przyjemnością - komplementował swoją partnerkę w rozmowie z Onetem podczas jednej z licznych wizyt w Polsce.

Aktualnie promuje swój najnowszy krążek, "My Way".

Matt PokoraScreen z Instagram.com/Matt Pokora

Matt PokoraScreen z Instagram.com/Matt Pokora

Ben Kowalewicz Ben Kowalewicz Screen z Instagram.com/Rock, punk and weakness

Ben Kowalewicz

Mówi Wam coś nazwisko Ben Kowalewicz? Jeżeli nie, to zwolennicy cięższego brzmienia z pewnością kojarzą zespół Billy Talent. To obecnie jedna z najsłynniejszych punk rockowych kapel na świecie. Ben Kowalewicz był jednym z założycieli formacji w 1993 roku. Razem z trzema kolegami założył Pezz i podbijali niezależne sceny muzyczne w Toronto i okolicach. Gdy jednak okazało się, że już istnieje zespół o takiej nazwie, przemianowali się na Billy Talent na cześć bohatera punkowej powieści "Hard Core Logo" Michaela Turnera. Ponoć do dzisiaj niektórzy święcie wierzą, że Ben Kowalewicz tak naprawdę nazywa się Billy Talent.

Posłuchajcie próbki ich twórczości.

Kariera zespołu nabrała rozpędu, kiedy na jednym z festiwali zgodzili się zastąpić Busta Rhymes, któremu odmówiono wjazdu do Kanady.

W wyniku tego twój zespół zagrał zamiast niego, a David Bowie przyglądał się zza kulis. Przysięgam, że to prawda - pisał w "Liście do młodszego siebie" opublikowanego w magazynie "Rock sound".

Ben Kowalewicz w tym roku skończy 40 lat. Wraz z zespołem wydał 5 albumów studyjnych, z czego 3 pokryły się platyną.

Ben Kowalewiczface to face/REPORTER / face to face/REPORTER/REPORTER

Lukas Podolski Lukas Podolski Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Łukasz Podolski

Lukas Podolski nigdy nie zrzekł się polskiego obywatelstwa i wciąż jest silnie związany z Polską, a zwłaszcza z Górnym Śląskiem, z którego pochodzi (urodził się w Gliwicach). Ma żonę Polkę, a w jego niemieckim domu mówi się po polsku.

Urodziłem się na Śląsku, tu mam swoją rodzinę i tak naprawdę to jest chyba moje ulubione miejsce. Właśnie tutaj czuję się najlepiej. Dlatego też nie chcę zapominać języka - mówił w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

W jednym z wywiadów przyznał, że pierwszy seks uprawiał właśnie ze swoją przyszłą żoną, Moniką Puchalską.

Zaczepiła mnie na ulicy i zaczęła rozmawiać, tego samego dnia umówiliśmy się na kawę - wspominał.

Monika PuchalskaScreen z Instagram.com/Monika Puchalska

Lukas Podolski miał 2 lata, kiedy wraz z rodzicami przeprowadził się do Niemiec. Tam zagrał w młodzieżowej reprezentacji Niemiec, ale potem zadeklarował chęć grania w dorosłej kadrze Polski. Nikt mu jednak nie złożył stosownej propozycji.

Nie od dziś wiadomo, że jestem wiernym kibicem Górnika Zabrze. Kibicuję temu klubowi już od dziecka. Chciałbym kiedyś zagrać w Górniku. Może już na nowym stadionie w Zabrzu. Kto wie, może to będzie na zakończenie kariery... - mówił w cytowanym wywiadzie.

Niewykluczone, że już niedługo zobaczymy Podolskiego grającego dla swojego ukochanego Śląska, ponieważ piłkarz zapowiedział zakończenie kariery w reprezentacji po Euro 2016. Wolałby jednak odejść z reprezentacji, która wywalczyła mistrzostwo Europy.

Gdyby udało nam się to osiągnąć, na pewno byłoby prościej. Jeżeli jednak się nie uda, trzeba sobie to będzie na spokojnie przemyśleć - mówił niemieckiemu magazynowi "Bild".

Lukas Podolski z rodzinąScreen z Instagram.com/Monika Puchalska

Lilly Wachowski przed korektą płci, Lana Wachowski, Tom Tykwer Lilly Wachowski przed korektą płci, Lana Wachowski, Tom Tykwer Chris Ashford / CAMERA PRESS/Chris Ashford

Lana i Lilly Wachowscy

Jeszcze do niedawna o tym świetnym duecie reżyserskim mówiono "bracia Wachowscy". Mówiono, ponieważ w 2012 roku Laurence zmienił płeć i stał się Laną, a na początku tego roku drugi z braci, Andy również dokonał korekty płci i przyjął imię Lilly.

Za przedwczesnym coming outem Lilly stoi "Daily Mail", który napisał o tym i tym samym zmusił ją do wydania oświadczenia. Oświadczenie, jak sama to ujęła, złożyła z "wściekłości, octu i dużej ilości benzyny".

Szok! Bracia Wachowski zmienili płeć i są teraz siostrami! - takich nagłówków w prasie spodziewałam się od lat. Mój agent wielokrotnie otrzymywał maila, w którym proszono go o komentarz, do tekstu o mojej transeksualności, który miał się niebawem ukazać - pisała.

Lilly i Lana jako bracia na świat przyszli w mieszanej, polsko-amerykańskiej rodzinie. Żaden z nich nie ukończył szkoły, próbowali swoich sił w branży budowlanej, pisali komiksy dla Mavela, jednak prawdziwy sukces odnieśli (jeszcze jako bracia) filmowa trylogią "Matrix".

Lana Wachowski:

 

Larry Wachowski, Lana Wachowski.EastNews/YouTube

 

Lilly Wachowski:

 

Lana WachowskiEast News

 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.