Ogromne dekolty i dwuznaczne gesty. TYM "dziewczyny Cleo" podbiły Europę

Duże, obficie eksponowane piersi i gesty z mocnymi podtekstami. Przypominacie sobie jakikolwiek występ na Eurowizji, który tak otwarcie i niemal w całości byłby utkany z aluzji erotycznych? Na pewno podczas wczorajszego wieczoru nie zobaczyliśmy niczego równie dwuznacznego.
Eurowizja Eurowizja Screen z Facebook.com/Donatan

Seksizm?

Donatan, zanim jeszcze "jego" dziewczyny dały pulsujący erotyzmem występ na kopenhaskiej scenie Eurowizji, był krytykowany za seksizm, rozumiany tutaj jako przedmiotowe traktowanie kobiet sprowadzonych do bycia wyłącznie obiektem seksualnym. Ostrzeżenie umieszczone przed teledyskiem do piosenki "My Słowianie", że to tylko żart i tak należy to traktować, nie zawsze spełniało swoją funkcję lub spełniało ją niewystarczająco.

Jeżeli masz problemy z poczuciem humoru i dystansem do świata lub cierpisz na nadciśnienie i uwiąd starczy, nie oglądaj tego teledysku - brzmi ostrzeżenie.

Nawet w samej Kopenhadze muzyk spotkał się z zarzutem o seksizm ze strony jednego z dziennikarzy, choć tym razem problem sam się rozwiązał, kiedy dziennikarz przyjrzał się sprawie z bliska.

Szwedzki dziennikarz, który doszukiwał się seksizmu i krytykował nasz teledysk musiał przyjrzeć się sprawie z bliska. Przyznał, że faktycznie wszystko jest fajnie i działa dobrze - trzyma kciuki za występy naszych dziewczyn.

DonatanScreen z Facebook.com/Donatan

W czwartek w drugim półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji Polskę reprezentowało 6 dziewczyn. Ubrana w kusą, "prawie" ludową spódniczkę Cleo, dwie modelki, z których jedna ma za sobą sesję w piśmie erotycznym i trzy tancerki z "Mazowsza". Czy rzeczywiście ich występ można zakwalifikować jako seksistowski? Sprawdzamy.

EurowizjaScreen z TVP

 

Eurowizja Eurowizja Screen z TVP

Piersi

Piersi to wizualnie emblemat niemal natychmiast kojarzony z teledyskiem do piosenki "My Słowianie". Układ taneczny zaprezentowany na Eurowizji przez "dziewczyny Donatana" był po prostu wariacją na temat znany z teledysku, więc na scenie piersi były eksponowane aż nadto. Ola Ciupa wyszła na scenę ze starodawnymi akcesoriami do prania: balią, tarką i cebrzykiem. Spełniały podwójną rolę. Nie tylko były rekwizytami stanowiącymi wizualną oprawę dopełniającą układ choreograficzny, ale w sensie ścisłym, były gadżetami mającymi pobudzać ciąg nie do końca grzecznych skojarzeń. Skojarzenia te wzmacniała zarówno obfita ekspozycja piersi modelki, jak i wykonywane przez nią, głębokie, posuwiste ruchy.

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

Eurowizja Eurowizja REUTERS/TOBIAS SCHWARZ

Ubijanie masła

Znacznie bardziej dosłowne było zajęcie wykonywane na scenie przez Paulę Tumalę. Modelka miała przed sobą masywną masielnicę z długim bijakiem służącym do ubijania masła. Imitowała tę czynność na scenie bardzo sugestywnie, a w trakcie najazdu kamery rzucała w jej stronę uwodzicielskie, powłóczyste spojenia.

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

Eurowizja Eurowizja AP/Frank Augstein

Spódnica Cleo

Jak myślicie, z jakiego obszaru słowiańszczyzny pochodzi krótka spódnica Cleo? Zapewne z żadnego. Jednak obcięcie jej w połowie ud daje tę wizualną korzyść, że można pokazać zgrabne nogi wokalistki. Ułatwia też zmysłowe poruszanie biodrami. Cleo, w swoim paraludowym stroju, jest atrakcyjną seksualnie ilustracją do tekstu śpiewanej przez siebie piosenki.

My słowianki wiemy jak użyć mowy ciała. Wiemy jak poruszać tym, co mama w genach dała - śpiewa Cleo.

EurowizjaREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

EurowizjaREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

EurowizjaREUTERS/TOBIAS SCHWARZ

EurowizjaScreen z TVP

Eurowizja Eurowizja

Telebimy

Gigantyczne telebimy zwielokrotniały obraz i niosły na całą Europę przesłanie, że najlepsze piersi, to słowiańskie piersi. To chyba jedyne sensowne wyjaśnienie, dlaczego na telebimach było widać jeszcze więcej piersi, niż na scenie.

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

Eurowizja Eurowizja Screen z TVP

Seksizm czy "seksizm"?

Zestawienie nie wypada dla Donatana najkorzystniej. Muzyk przygotował atrakcyjne dla oka show, jednak zbudował je z elementów z których każdy, wzięty z osobna, ma wydźwięk jednoznacznie seksistowski. Połączenie ich ze sobą tak, żeby to wrażenie osłabić albo wręcz odwrócić wydaje się zadaniem arcytrudnym, ale tylko pozornie. Wystarczyło, że każdy z elementów show muzyk przerysował i doprowadził do swojej skrajnej postaci. Takie nagromadzenie powagi siłą rzeczy musi się zapaść pod własnym ciężarem, odsłaniając w ten sposób swój ironiczny charakter. To nie jest Miley Cyrus, która z pełną powagą liże młot i w ten sposób skazuje się na ośmieszenie. Tu mamy grupę seksownych dziewczyn, które stroją sobie żarty z seksizmu, ze stereotypów i poniekąd z nas samych. Show Donatana jest seksistowskie tylko wtedy, kiedy je weźmiemy dosłownie. Wzięte w cudzysłów okazuje się umiejętną grą konwencją, nie seksizmem, ale "seksizmem".

EurowizjaScreen z TVP

EurowizjaScreen z TVP

Więcej o:
Komentarze (12)
Ogromne dekolty i dwuznaczne gesty. TYM "dziewczyny Cleo" podbiły Europę
Zaloguj się
 • stanislaw13

  Oceniono 93 razy 67

  Czy to się komuś podoba czy nie trzeba przyznać że dziewczyny są przepiękne i seksowne ,gratuluję wejścia do finału i dajcie czadu na koncercie niech starej Europie opadnie szczęka i podniesie się ciśnienie ;-)

 • pannamigootka

  Oceniono 83 razy 47

  Przestańcie już z tym seksizmem ..Dały czadu kobiety , piersi były na swoim miejscu , energia na scenie i świetnie zaśpiewana piosenka ,.jak to oglądałam to mi się sama gęba śmiała..

 • janinak

  Oceniono 51 razy 35

  w porównaniu z teledyskami miley cyrus i rihanny to ten teledysk jest pruderyjny

 • ja01

  Oceniono 41 razy 25

  Bardzo ładne dziewczyny i sexi, GRATULUJĘ :)

 • andre11

  Oceniono 43 razy 23

  Wiadomo, że nawet jak nie dobrą piosenką to zawsze cyckami można podbić, przynajmniej męska publikę...

 • Oceniono 41 razy 19

  mój angielski narzeczony był zszokowany ale zachwycony lol
  bez względu na poglądy, srategia się spawdziła : JESTEŚMY W FINALE

 • pinupgirl

  Oceniono 28 razy 16

  normalne kobiety mają piersi - co w tym dziwnego?? Występ był świetny, Cleo dobrze zaśpiewała, a tancerki zaprezentowały się ładnie. Nasza propozycja jest naprawdę niezła - na tle większości utworów-smętów, wycia jakichś "diw" czy pajacowania w stylu "baba z brodą" Donatan i Cleo rządzą! Jakoś bardziej mnie obrzydza Miley Cyrus - naćpana i rozebrana do naga, pokazująca krocze i jęzor przy każdej okazji, czy próbująca lansować się na gołym ciele Rihanna czy inna Doda. Donatan ma pomysł na siebie, Cleo potrafi śpiewać, tancerki są prześliczne - dlaczego mamy się wstydzić? Powodzenia w finale!

 • Natalia Grzymała

  Oceniono 23 razy 9

  no no no , o ile powyzszy tekst jest dziełem ''autorki" to chyba zal d*** sciska bo w lustrze pewnie widzi reprezetanta(tkę) Austrii, jezeli to "autor" to uwiad starczy doskwiera.
  Na polskich ulicach wiecej tego '' seksizmu'' sie przewija, caly wałek zrobiony jest z dystansem, humorem i na luzie ! skoro to bylo seksistowskie tak bardzo i budzi takie zgorszenie to ludzi czytajacych Playboya powinno sie kamienowac. Zamiast wspierać naszych kazdy prawdziwy polaczek pluje na to co widzi. Szkoda, ze kazdy szuka wsziedzie tego by kogos pograzyc a nie wspierac. Narów wspaniały, tylko ludzie ...... .

 • karuzelczyk

  Oceniono 30 razy -6

  obleśne i seksistowskie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX