Zginął podczas wyprawy życia na Broad Peak. Kim był himalaista Tomasz Kowalski

Tą sprawą wszyscy żyjemy od wielu dni. Każdy z nas miał nadzieję, że polscy alpiniści Tomasz Kowalski i Maciej Berbeka po zdobyciu Broad Peak (8047 m) jednak szczęśliwie powrócą do domów. Niestety tak się nie stało. Kilka dni temu oficjalnie uznano ich za zmarłych.
Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski magisterkowalski.blogspot.com

In memoriam

Przed wyprawą, która go kosztowała życie, Tomasz Kowalski był pełny optymizmu.

Jestem tu i nie mogę w to uwierzyć - pisał na swoim blogu wprost ze Skardu w centrum Karakorum. - Jestem uczestnikiem zimowej wyprawy Polskiego Związku Himalaizmu. To jest coś, o czym marzyłem odkąd pamiętam, ale tak naprawdę nigdy nie sądziłem, że może się to spełnić.

Za spełnienie swoich marzeń zapłacił najwyższą cenę. Miał zaledwie 27 lat.

Jutro ruszamy w góry. Kolejna, ale naprawdę wyjątkowa wyprawa życia. Trzymajcie kciuki, bo jest okazja napisać kolejny rozdział historii himalaizmu. Ale by było...

Tego rozdziału Tomasz Kowalski niestety nie dokończy. A pod jego wpisem jak na razie jest prawie 280 komentarzy. To smutna lektura. Najpierw życzenia powodzenia, potem lęk, na końcu już tylko kondolencje.

Tomasz Kowalskimagisterkowalski.blogspot.com

Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski

Stopem z 50 euro w kieszeni

Tomasz Kowalski urodził się w 1985 roku w Dąbrowie Górniczej. Gnało go w świat. Kiedy miał 18 lat, ruszył na dwutygodniową wyprawę za granicę, miał w kieszeni zaledwie 50 euro. Rok później był już na Mont Blanc (4810 m). To był początek.

Rodzice zaszczepili w nim pasję do gór, od najmłodszych lat, razem ze starszym bratem i rodzicami, wędrowali po górach. Teraz mogą sobie wyrzucać, że przez tę miłość zaginął - powiedziała Faktowi.pl Maria Łozowska, lekarka i przyjaciółka rodziny.

Tomasz Kowalskimagisterkowalski.blogspot.com

Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski magisterkowalski.blogspot.com

Zwiedził 6 kontynentów

Zwiedził niemal cały świat. Na jego blogu znajdziemy zdjęcia z różnych, czasami najdziwniejszych miejsc na Ziemi. Tomasz Kowalski był m.in. w Bangkoku, w Kao Sok w Tajlandii (gdzie odwiedził także słynny most na rzece Kwai), w Kambodży, w Australii i w niezliczonej ilości innych miejsc na 6 kontynentach.

Tomasz Kowalskimagisterkowalski.blogspot.com

Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski Youtube

Zdobył "Kolosa"

Nosiło go. Zdobył 6 z 9 szczytów Korony Ziemi. Kiedy się znalazł na jakimś kontynencie, od razu chciał zmierzyć się z najwyższymi szczytami.

Nie lubię podróżować bez celu. Uważam, że traci się pewien sens, bo się podróżuje dla podróżowania. Natomiast, jeżeli widzę jakiś cel, to droga i podróż jakby się wypełniają samoczynnie - powiedział przy okazji odbierania nagrody im. Andrzeja Zawady za "projekt zdobycia tytułu "Śnieżnej Pantery" w rekordowym czasie".

W ciągu roku zdobył cztery siedmiotysięczniki byłego ZSRR.

 

Tomasz KowalskiScreen z youtube.com

Tomasz Kowalski Tomasz Kowalski Screen z Poco-loco.pl

Podróżuj, śnij, odkrywaj

Podróżując, przy okazji zarabiał.

Zawsze praca za granicą wiązała się tylko i wyłącznie z zarobieniem na kolejne etapy podróży - opowiadał.

Marzył o otwarciu własnego biura podróży i to marzenie też mu się udało zrealizować. Jego firma Poco Loco Travel (po hiszpańsku "trochę szalony") zajmowała się organizowaniem wypraw m.in. na Alaskę, w Andy i w Alpy. Mottem firmy był cytat z Marka Twaina:

Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj.

Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka EAST NEWS/JAN BIELECKI

Feralna wyprawa

Feralna wyprawa, z której Tomasz Kowalski już nie wrócił, zapowiadała się sukcesem. Ekipa alpinistów - Tomasz Kowalski, Maciej Berbeka, Artur Małek i Adam Bielecki - 5 marca szczęśliwie zdobyła Broad Peak. Potem rozdzielili się. Małek i Bielecki zeszli do obozu znajdującego się ponad 600 m poniżej szczytu, zaś Kowalski z Berbeką zostali wyżej. Kiedy 6 marca nie nawiązano z nimi kontaktu, uznano ich za zaginionych. Dwa dni później kierownik wyprawy, Krzysztof Wielicki, uznał obu alpinistów za zmarłych.

Zawsze mam plan B i wierzę w szczęśliwe zakończenia - pisał na swoim blogu Kowalski.

Niestety, tym razem nie było szczęśliwego zakończenia.

PHOTO: JAN BIELECKI/EAST NEWS/WWW.POLSKIHIMALAIZMZIMOWY.PL  WARSZAWA  07.03.2013  DRAMAT POLSKIEJ WYPRAWY NA 8 TYSIECZNIK BROAD PEAK GDZIE ZAGINELO DWOCH CZLONKOW WYPRAWY TJ. TOMASZA KOWALSKIEGO I MACIEJA BERBEKIEAST NEWS/JAN BIELECKI

Więcej o: