Oscar Pistorius przed sądem. Prokurator chce udowodnić, że było to morderstwo z premedytacją

Nieszczęśliwy wypadek? Morderstwo z premedytacją? Poznaj nowe kulisy sprawy Oscara Pistoriusa.
Oscar Pistorius Oscar Pistorius AP

Oscar Pistorius

Wczoraj wczesnym rankiem paraolimpijczyk i gwiazda lekkoatletyki, Oscar Pistorius z RPA, zastrzelił swoją dziewczynę w swoim domu w Pretorii. Dziś sportowiec staną już przed sądem w Pretorii. Relację na żywo z całego procesu prowadził Sport.pl.

Dziennikarze przed sądem w PRetori, Oscar PistoriusAP

Przed  budynkiem sądu zgromadziły się tłumy dziennikarzy. Część z nich znajduje się także w sali sądowej. Jednak obrońca Pistoriusa przekonuje sąd, że obecność mediów na sali sądowej (zdjęcie poniżej) jest szkodliwy dla jego klienta.

Dawid Smith, korespondent "Guardiana", obecny na bieżąco informuje na swoim Twitterze o przebiegu wydarzeń w sali sądowej. Pistorius usłyszał już oficjalne oskarżenie o morderstwo swojej dziewczyny. Sportowiec stał przed sądem ze spuszczoną głową miał łzy w oczach. Po krótkiej rozmowie ze swoim adwokatem stał się jednak wyraźnie spokojniejszy.

 

Oscar Pistorius Oscar Pistorius AP/Chris Collingridge

Policja się sprzeciwia

Wczoraj praktycznie od razu po wezwaniu policji do domu Pistorius, olimpijczyk został zatrzymany i przewieziony do aresztu (zdjęcia z zatrzymania Oscara Pistoriusa). Obrońca sportowca postulował, aby jego klient mógł odpowiadać z wolnej stopy, jednak policja stanowczo się temu sprzeciwiała.

Wiadomo już, że sąd przychylił się do zdania organów ścigania. Oscar Pistorius nie może więc wyjść za kaucją oraz musi przedstawić specjalne dowody, że jest niewinny. Prokurator chce bowiem udowodnić, że było to morderstwo z premedytacją.

Oscar Pistorius Oscar Pistorius AP

Fatalna pomyłka

Pierwszą hipotezą, która pojawiła się w mediach o śmierci Reevy Steenkamp, była fatalna pomyłka. Dziewczyna paraolimpijczyka chciała mu ponoć zrobić walentynkową niespodziankę, niestety Oskar był przekonany, że do jego domu zakradł się włamywacz. I oddał cztery strzały.

Miejscowa telewizja eNCA poinformowała jednak, że ofiara miała cztery rany postrzałowe głowy. Policja potwierdziła jedynie, że w domu Pistoriusa oddano cztery strzały - podaje Sport.pl.

Według miejscowej gazeta "Beeld", do której relacji dotarła Wyborcza.pl, ciało dziewczyny znaleziono w łazience, a Pistorius strzelał do niej zza drzwi.

 

In this Nov. 4,  2012 photo, South African Olympic athlete Oscar Pistorius and Reeva Steenkamp, believed to be his girlfriend, at an awards ceremony, in Johannesburg, South Africa.  Olympic athlete Oscar Pistorius was taken into custody and was expected to appear in court Thursday, Feb. 14, 2013,  after a 30-year-old woman who was believed to be his girlfriend was shot dead at his home in South Africa's capital, Pretoria. (AP Photo/Lucky Nxumalo-Citypress) SOUTH AFRICA OUTFot. Lucky Nxumalo AP

Do mediów zaczęły jednak przeciekać coraz to nowe informacje o sprawie. Nie przesądzają jednoznacznie, że śmierć Reevy była wynikiem fatalnej pomyłki...

- Mój sen się spełnił - powiedział Oscar Pistorius - Mój sen się spełnił - powiedział Oscar Pistorius Fot. KAI PFAFFENBACH REUTERS

Na kilka godzin przed

Według początkowych spekulacji, sportowiec uznał dziewczynę za włamywacza, kiedy weszła do jego domu, żeby zaskoczyć go z okazji Walentynek. Policja nie potwierdziła jednak tej wersji. Wyborcza.pl informuje, że według dziennikarzy "Beeld", policja była wzywana do domu Pistoriusa już kilka godzin przed strzelaniną, przez sąsiadów, zaniepokojonych odgłosami głośnej kłótni. Policję po raz drugi zawiadomiono ok. 3 nad ranem, kiedy sąsiedzi usłyszeli strzały.

 

Mandatory Credit: Photo by Gallo Images / Rex Features (2143103a)  Reeva Steenkamp  Reeva Steenkamp, Johannesburg, South Africa - 2012  South African Paralympic athlete Oscar Pistorius is being questioned over the fatal shooting of his girlfriend, Reeva Steenkamp at his home in PretoriaGALLO IMAGES / REX FEATURES/EAST NEWS/Gallo Images / Rex Features

Jak się okazało, policja tego typu zgłoszenia dostawała już kilkakrotnie...

Oscar Pistorius Oscar Pistorius "The Independent"

Rodzinna przemoc

Okazuje się więc, że Oscar Pistorius, ulubieniec publiczności, nie ma nieposzlakowanej opinii.  Portal TVN24 dotarł do informacji, że w 2009 r. paraolimpijczyk był aresztowany za to, że uderzył przypadkowo spotkaną kobietę drzwiami. Miał być oskarżony, ale doszło do ugody.

FOR USE AS DESIRED, YEAR END PHOTOS - FILE - In this Aug 5, 2012 file photo, South Africa's Oscar Pistorius starts in the men's 400-meter semifinal during the athletics in the Olympic Stadium at the 2012 Summer Olympics in London. (AP Photo/Anja Niedringhaus, File)Fot. Anja Niedringhaus AP

To jednak nie koniec. Policja ujawniła, że była już wcześniej wzywana do domu Pistoriusa w związku z "przemocą rodzinną" i "licznymi kłótniami" między nim a narzeczoną. Dodatkowe światło na całą sprawę rzuca także nietypowe hobby biegacza.

<b>Trzy paraolimpijskie złota</b><br>
W 2008 roku Pistoriusa nie dopuszczono do występu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, chociaż na występ zgodził się Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, orzekając, że wykonane z włókna węglowego protezy nie dają biegaczowi przewagi nad pełnosprawnymi zawodnikami. 
Pistorius w Pekinie nie wystąpił, bo czas, który osiągnął w biegu na 400 metrów, nie pozwalał na indywidualny start, a Komitet Olimpijski RPA nie wystawił go w sztafecie 4x400 metrów, tłumacząc to względami bezpieczeństwa (zawodnicy biegną po jednym torze). Biegacz wystąpił więc w paraolimpiadzie, zdobywając trzy złote medale: w biegu na 100, 200 i 400 metrów. Trzy paraolimpijskie złota
W 2008 roku Pistoriusa nie dopuszczono do występu w igrzyskach olimpijskich w Pekinie, chociaż na występ zgodził się Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim, orzekając, że wykonane z włókna węglowego protezy nie dają biegaczowi przewagi nad pełnosprawnymi zawodnikami. Pistorius w Pekinie nie wystąpił, bo czas, który osiągnął w biegu na 400 metrów, nie pozwalał na indywidualny start, a Komitet Olimpijski RPA nie wystawił go w sztafecie 4x400 metrów, tłumacząc to względami bezpieczeństwa (zawodnicy biegną po jednym torze). Biegacz wystąpił więc w paraolimpiadzie, zdobywając trzy złote medale: w biegu na 100, 200 i 400 metrów. Fot. Martin Meissner AP

Fan broni

Jak podaje TVN24, lekkoatleta był fanem broni. Policja znalazła w jego domu schowane za drzwiami kije do krykieta i baseballa. Pod łóżkiem Pistorius trzymał także pod łóżkiem pistolet, a pod oknem ukrył karabin maszynowy.

Oscar PistoriusDaily Mail

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że RPA ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników przestępczości na świecie i wielu mieszkańców tego państwa trzyma w domu broń w obawie przed napaścią we własnym domu. Jednak wiele osób zadaje pytanie, czy Pistoriusowi potrzebny był aż taki arsenał.

Oscar Pistorius płacze w sądzie w Pretorii Oscar Pistorius płacze w sądzie w Pretorii Fot. Antoine de Ras AP

Dalsze losy

Dzięki Sport.pl wiemy już, że sąd przychylił się do wniosku obrony Pistoriusa i przesunął dalsze przesłuchania na wtorek. Sportowiec przed chwilą opuścił salę rozpraw ze łzami w oczach, nie zdecydował się na jakąkolwiek rozmowę z mediami.

Oscar PistoriusScreen z Twitter