"Twój Styl" kończy 25 lat! Kukulska pokazała piersi, a Torbicka pozowała w koronkach. Najbardziej pamiętne okładki

Ćwierć wieku temu Polki po raz pierwszy mogły wziąć do ręki nowy luksusowy magazyn: "Twój Styl". Jeden z pierwszych tytułów stworzonych według "zachodnich" kanonów. Dynamiczny skład, ciekawe wywiady (np. z Anną Komorowską czy Małgorzatą Tusk), odważne tematy (tak, także o seksie) i dużo mody. Dziś wspominamy, jak zmieniły się okładki kultowego magazynu dla kobiet. Darmowy wykrój? Cinquecento do wygrania? Tak, to wszystko mogliśmy znaleźć w "Twoim Stylu". A już dziś magazyn hucznie będzie świętował swoje urodziny i po raz kolejny wybierze "Kobietę roku".
Twój Styl, okładka Twój Styl, okładka Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Początki

Oto pierwsze okładki "Twojego Stylu". Jest rok 1990, pismo kosztuje 7000 złotych. Co w numerze? Wywiady, obszerne artykuły, dużo zdjęć z zachodnich wybiegów. Jeżeli kogoś nie skusiła żadna z tych rzeczy, to nie mógł już odmówić darmowym wykrojom czy nagrodzie głównej w konkursie - nowiutkiemu cinquecento.

Twój Styl, okładka Twój Styl, okładka Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Szalone lata 90.

Początkowo okładek "Twojego Stylu" nie zdobiły gwiazdy. Nie zdobiły ich nawet znane na świecie czy w Polsce modelki, jednak spójrzcie tylko na okładki z 1994 roku. Zarówno obok kolorowej narciarki (pozować w butach narciarskich to niezłe wyzwanie) czy "zwariowanych zakochanych" z tak szokująco nowoczesnym amorkiem - nie da się przejść obojętnie. Podobnie jak obok ceny. Szalona inflacja zagwarantowała nam, że za magazyn trzeba było zapłacić już 40 tysięcy złotych.

Twój Styl, okładka, Magda Mielcarz i Agnieszka Kotlarska Twój Styl, okładka, Magda Mielcarz i Agnieszka Kotlarska Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Znane twarze

W miarę upływu czasu na okładki zaczęły trafiać już bardziej rozpoznawalne modelki. I tak na czytelniczki zalotnie spoglądały Renata Gabryjelska, Magdalena Mielcarz czy Agnieszka Kotlarska. Nie znaczy jednak, że w środku można było przeczytać wywiad z nimi - nie, chodziło jedynie o zdjęcie na okładkę.

Renata Dancewicz Renata Dancewicz Twój Styl/Fot. Plotek.pl

Renata Dancewicz

Pod koniec lat 90. na okładki zaczęto zapraszać gwiazdy. Też jednak początkowo sporadycznie. W 1996 roku Renata Dancewicz była "gwiazdą na gwiazdkę".

Monika Olejnik Monika Olejnik Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Monika Olejnik

Tej okładce Moniki Olejnik nikt chyba nie zarzuciłby, że jest nadmiernie wyretuszowana.

Kayah Kayah Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Kayah

"Markowe ciuchy za 10 zł?" Kayah w 2000 roku, podobnie jak większość Polek, zaopatrywała się w ubrania właśnie w lumpeksach.

Natalia Kukulska Natalia Kukulska Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Natalia Kukulska

W nowe milenium "Twój Styl" wchodził chyba z założeniem, że ma być magazynem odpowiadającym nowej erze, a to oznaczało dużo odważnych zdjęć. Dziś Natalia Kukulska raczej nie pokazałaby piersi na okładce...

Paulina Holtz Paulina Holtz Plotek.pl/Twój Styl

Paulina Holtz

Podobnie zresztą jak ówczesna topowa gwiazda - aktorka "Klanu" - Paulina Holtz.

Małgorzata Foremniak Małgorzata Foremniak Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Małgorzata Formniak

Szokować może też półnaga okładka innej serialowej gwiazdy - tym razem z "Na dobre i na złe" - Małgorzaty Foremniak.

Anna Mucha Anna Mucha Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Anna Mucha

"Twój Styl" od początku zakładał, aby być blisko Polek, a więc też gwiazd, którymi Polki najbardziej się interesowały. W 2003 roku na szczyt popularności wspinała się Anna Mucha.

Ewelina Flinta Ewelina Flinta Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Ewelina Flinta

Najbardziej znaczące gwiazdy, odważne zdjęcia i chyba jeszcze bardziej odważne stylizacje - taki był po 2000 roku "Twój Styl". Aż trudno uwierzyć, że na okładce z 2003 roku jest Ewelina Flinta.

Otyli Jędrzejczak Otyli Jędrzejczak Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Otylia Jędrzejczak

"Twój Styl" był także prekursorem trendu, który dziś nikogo nie zaskakuje - mariażu show-biznesu z innymi dziedzinami. Od początku dla magazynu wypowiadały się znane Polki - nie tylko aktorki czy piosenkarki, lecz także najbogatsze bizneswomen, kobiety sukcesu ("10 sposobów na sukces Hanny Gronkiewicz-Waltz", wówczas prezes NBP). Ważną okładką w historii pisma jest ta z Otylią  Jędrzejczak. Czytelniczki pociągało, że mogą "Motylkę" zobaczyć nie w czepku i na basenie, lecz wystylizowaną i piękną.

Grażyna Torbicka Grażyna Torbicka Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Agnieszka Maciąg, Grażyna Torbicka, Kayah

Chyba żaden inny magazyn nie namówiłby gospodyni "Kocham kino" na pozowanie w prześwitującej bluzce.

Grażyna TorbickaTwój Styl/Fot.Plotek.pl

 

To był z pewnością mocny akcent na 15-lecie magazynu. Jak bardzo w ciągu 10 lat zmienił się "Twój Styl", lepiej jednak świadczy nie ów prześwit, a jubileuszowa okładka na 5-lecie...

 

Twój StylPlotek.pl/Twój Styl


Monika Richardson Monika Richardson Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Monika Richardson

Prześledzenie okładek sprzed lat uświadamia, kto i dlaczego kiedyś był u szczytu popularności. Wywiad z sympatyczną prowadzącą ukochanego programu Polaków "Europa da się lubić" musiał zadziałać jak magnes.

Anna Przybylska Anna Przybylska Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Anna Przybylska

Niektórych gwiazd okładek "Twojego Stylu" nie zobaczymy już nigdy więcej. Te wzruszają najbardziej.

Marta i Maria KaczyńskiePlotek.pl/Twój Styl

Hanna Lis Hanna Lis Fot. Plotek.pl/Twój Styl

Hanna Lis

Niektóre gwiazdy pojawiały się na okładkach "Twojego Stylu" kilkakrotnie. To dobra okazja do porównań. Te dzieli 5 lat.

Hanna LisTwój Styl

Anna Dereszowska Anna Dereszowska Twój Styl

Anna Dereszowska

Rozwój rynku wydawniczego, ekspansja portali internetowych o tematyce show-biznesowej postawiły przed magazynem nowe wyzwania. O czytelnika trzeba było walczyć ekskluzywnymi treściami, wyjątkowymi wywiadami i mocnymi okładkami.

Joanna Liszowska, Daria Widawska Joanna Liszowska, Daria Widawska Twój Styl

Bez retuszu

To "Twój Styl" zapoczątkował ciekawy trend, popularny już za granicą. Zdjęcia bez retuszu, bez makijażu, wywiady bez wybielania, ale z naciskiem na samoakceptację - czy to będzie kierunek, w jakim "Twój Styl" będzie podążał? Tego byśmy sobie życzyli.

Danuta Stenka, Magdalena Cielecka, Kinga RusinTwój Styl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.