Sport na dziś: Rower

Przyszło lato. Chciałabyś się poruszać, ale nie masz za bardzo ochoty dołączyć do grona biegaczy? Boisz się, że Twoja kondycja jest tak słaba, że dostaniesz zadyszki przy pierwszym okrążeniu? Myślisz o tym, żeby znaleźć jakiś inny sport, który pozwoli Ci wrócić do formy? Rower to idealne rozwiązanie.
jazda na rowerze latem jazda na rowerze latem Fot. 123RF

Sport dla każdego

Rozejrzyj się po ulicach - na rowerze śmigają zarówno małe dzieci, jak i dorośli czy staruszkowie. A wszystko dlatego, że ta wspaniała maszyna pozwala człowiekowi dostosować tempo do własnych potrzeb i możliwości. Można jeździć szybko i na najcięższym biegu, ale jeśli ma się na to ochotę, można po prostu spokojnie przemierzać okolicę. To zajęcie w sam raz na upały - podczas joggingu w taką pogodę łatwo się zgrzać i stracić oddech, a rowerzystom ten problem jest zupełnie obcy. 30 stopni? Żaden problem. Wystarczy przez chwilę jechać ciut prędzej niż zwykle, a włosy rozwiewa już przyjemny wiaterek, który chłodzi całe ciało.

trening na rowerze trening na rowerze Fot. Shutterstock

Kalorie spalają się same

W ciągu godziny jazdy możesz spalić aż 300-600 kalorii (im szybciej pedałujesz, tym więcej spalasz). Przez pierwsze trzydzieści minut organizm korzysta z własnych zapasów glukozy, a po tym czasie zaczynasz pozbywać się tłuszczyku. I to prawie bez wysiłku!

Jazda na rowerze pomaga wymodelować kształt łydek i ud, a w pracę zaangażowane są także mięśnie brzucha i grzbietu. To świetny sposób na pozbycie się tzw. boczków na biodrach. I nie tylko ich - po jakimś czasie będziesz mogła na zawsze zapomnieć o cellulicie! Za pomocą treningów rowerowych normalizujesz poziom cukru we krwi, zwiększasz powierzchnię płuc i coraz lepiej Ci się oddycha.

rowerem po mieście rowerem po mieście fot. shutterstock

Psychika

Naukowcy są zgodni co do tego, że rower jest jednym z najlepszych sposobów na stres. Nie chodzi tylko o to, że sama jazda sprawia nam przyjemność - każdy wysiłek fizyczny likwiduje stres, a w tym przypadku dochodzi coś jeszcze. Nie spalasz bowiem kalorii męcząc się na macie we własnym domu czy na siłowni. Zamiast zamkniętego pomieszczenia - masz do dyspozycji piękną, zieloną naturę. Kontakt z nią, przy jednoczesnej pracy całego ciała, pozwala się zrelaksować. Dowiedziono także, że jazda na rowerze korzystnie wpływa na pracę serca - poprawia wydolność układu krążenia.

Jazda na rowerze Jazda na rowerze Fot. 123 RF

Poznajesz świat

Jesteś pewna, że wiesz wszystko o mieście, w którym mieszkasz? Odwiedziłaś już wszystkie ciekawe miejsca? Wsiądź na rower, a Twoja ciekawość rozbudzi się na nowo. Każdego dnia będziesz odkrywać coś, czego nie widziałaś nigdy wcześniej. Może będzie to śliczna, pełna kwiatów łąka, może las, o którego istnieniu dotąd nie wiedziałaś, może oczko wodne albo ładne osiedle domków jednorodzinnych gdzieś na obrzeżach miasta - dzięki jeździe na rowerze będziesz mogła docenić swoją okolicę o wiele bardziej. Na piechotę czasem ciężko zobaczyć tak wiele naraz - na dwóch kołach możesz przejechać w ciągu dnia bardzo długą trasę. Skręcaj w uliczki i ścieżki, które Cię przyciągają - może czeka Cię tam mały cud świata? :)

rodzina na rowerach rodzina na rowerach fot. shutterstock

Z rodziną i przyjaciółmi

Nie musisz jeździć sama. Zaproś na rower rodzeństwo, kolegę albo koleżankę, grupę znajomych albo rodziców. Zobaczycie, że to świetna forma wspólnego spędzania czasu. Być możecie znajdziecie jakieś ciekawe miejsce na piknik? Na rowerze zawsze można ze sobą spokojnie porozmawiać, a dodatkowo łatwiej zadbać o wzajemne bezpieczeństwo. A co powiecie na rowerową randkę? Zdaniem Kotka - to świetna sprawa!

Więcej o: