Natalia Partyka, Katarzyna Piekart, Aldona Plewińska: Piękne (Nie)Doskonałe - niepełnosprawne modelki, paraolimpijki i gwiazdy przed obiektywem

Pierwsza sesja modowa w Polsce z udziałem niepełnosprawnych kobiet i gwiazd. "EksMagazyn" w listopadowym wydaniu ukazał się z dwiema różnymi okładkami. Na obydwu wystąpiły niepełnosprawne kobiety w roli modelek.

Piękne

Dwie sesje z udziałem Natalii Partyki, Katarzyny Piekart, Aldony Plewińskiej, Odety Moro-Figurskiej i Ilony Felicjańskiej składają się na kampanię "Piękne (Nie)Doskonałe, która ma pokazać, że kobiety niepełnosprawne fizycznie są piękne, zmysłowe i atrakcyjne. Do tego bardzo silne, bo przyznają się do swoich ułomności i walczą z nimi. Panie wspiera Ryszard Rembiszewski.

Natalia Partyka, mistrzyni olimpijska

Polacy mają tendencję, by pochylać się nad niepełnosprawnymi: o jaka biedna dziewczynka, nie ma rączki, nie ma nóżki. Użalają się. Nie można tak robić na co dzień. Ja nie mam ręki, ale co z tego? Żyję, radzę sobie, jak każda inna osoba. Myślę, że pokazanie osób niepełnosprawnych właśnie w ten sposób - jako samodzielnych, spełniających swoje pasje ludzi - tak, jak w "EksMagazynie", to świetny pomysł. To dobra inicjatywa, bo pokazuje nas jako normalne, atrakcyjne kobiety. Powinniśmy być pokazywani przede wszystkim jako normalni ludzie. Nie ma co się ukrywać, ale nie warto też epatować niepełnosprawnością. Trzeba zachować równowagę. Mam nadzieję, że tego typu sesji będzie więcej - wyznała w listopadowym numerze "EksMagazynu".

Natalia PartykaEksMagazyn. listopad 2012

Katarzyna Piekart, mistrzyni olimpiska:

Kiedy byłam w Londynie, rzuciło mi się w oczy, że niepełnosprawność traktowana jest tam zupełnie normalnie. U nas często pojawiają się takie reakcje, jak zakłopotanie i niesmak. Niektóre rodzaje niepełnosprawności są rzeczywiście, powiedzmy to obrazowo, "mniej estetyczne" i ktoś, kto nie ma do czynienia z osobami niepełnosprawnymi na co dzień, może rzeczywiście nie wiedzieć, co zrobić, kiedy taką osobę spotyka, ale myślę, że wszystko jest kwestią przyzwyczajenia i oswojenia się - wyznaje w "EksMagazynie".

Aldona Plewińska, niepełnosprawna fotomodelka:

Każda sesja jest dla mnie na wagę złota i chętnie biorę udział w wielu projektach, ale szczególne znaczenie mają dla mnie te, które mogą znaczyć coś więcej. Nie tylko dla mnie, ale także dla ludzi, którzy będą te zdjęcia oglądali. Swoją postawą chciałabym uświadomić pełnosprawnemu społeczeństwu, że tacy ludzie, jak ja są na tym świecie, żyją, mają swoje marzenia i pragną realizować je tak samo, jak każdy inny. Ludzi niepełnosprawnych natomiast chciałabym namówić, aby wyszli z domu, zaczęli spełniać siebie, swoje pasje! Żeby poczuli, że też są pełnowartościowi i tak, jak inni, mogą wiele wnieść do życia innych ludzi - powiedziała w "EksMagazynie".

Aldona PlewińskaEksMagazyn. listopad 2012

Odeta Moro-Figurska, prezenterka telewizyjna:

Każdy z nas może być interesujący na swój sposób. Fizyczność to tylko złudzenie optyczne. Często właśnie przez fizyczność wiele nam się wydaje, a jednocześnie efekt mija się z prawdą. Oceniajmy tych, których znamy bliżej, nie tych, których wydaje się, że znamy. Ludzie w jakiś sposób niedoskonali, potrafią zaczarować tłumy i być bohaterami - przekonuje.

Anna Gzyra, aktorka:

Osób niepełnosprawnych nie ma show-biznesie i tego nie jestem w stanie zrozumieć. Z tą obecnością osób niepełnosprawnych w show-biznesie, reklamie, serialach, jest dla mnie tak, jak z homoseksualizmem. To jest przecież tak naturalne i normalne, że nie powinno być żadnej dyskwalifikacji i dyskryminacji z powodu jakiejś ułomności, niedoskonałości. Co z tego, że ktoś nie może sam wejść po schodach, albo na przykład nie ma rąk? Czy przez to jest gorszy ode mnie? Nie. Jest po prostu inny. Każdy z nas jest - mówi aktorka Anna Gzyra.

Co sądzicie o takich kampaniach?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.