Życie erotyczne gwiazd: Otwarte małżeństwo, tabuny kochanków, kąpiele w szampanie. Tak żyła największa skandalistka PRL-u!

Poznaj historię miłosnych podbojów Kaliny Jędrusik.

W niej był seks..

Podobno kiedy Władysław Gomułka ujrzał jej kształtne piersi w telewizji, nie wytrzymał i rozbił w drobny mak swój odbiornik. Czyje to walory tak podniosły ciśnienie I sekretarzowi? Oczywiście najsłynniejszej seksbomby PRL-u, czyli Kaliny Jędrusik. To ona w równym stopniu rozpala zmysły polityków, artystów, mężczyzn i kobiet.

1964 OPOLE , FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ KALINA JEDRUSIK FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETAAgencja Gazeta

Nikt nie był wobec niej obojętny: albo ją kochano i pożądano, albo nienawidzono. Kalina Jędrusik dobrze o tym wiedziała i z życia (także erotycznego) czerpała pełnymi garściami. Historia jej związków nawet dziś wywołuje rumieniec na twarzy. Zobacz, jak bulwersowała, uwodziła i kochała wspaniała Kalina Jędrusik.

Zbyszek Cybulski

Jednym z pierwszych, który uległ czarowi Kaliny Jędrusik, był Zbigniew Cybulski. Jej bliskiego kolegę z krakowskiej szkoły teatralnej zauroczył nie tylko jej talent aktorski. Sam mianował się przede wszystkim jej wielkim przyjacielem, jednak chyba miał ochotę zostać kimś więcej, co niestety się nie udało.

Zbyszek Cybulski interesował się mną - nie powiem, całkiem poważnie - mówiła sama Kalina Dariuszowi Michalskiemu, autorowi jej biografii pt.: "Kalina Jędrusik".

KALINA JEDRUSIK -KABARET STARSZYCH PANOW @PAT XFSAG

Jednak kiedy Kalina, w 1948, dostała się do Wyższej Szkoły Teatralnej, pragnęła upajać się nową dla niej rzeczywistością. Interesowało ją wszystko i wszyscy, nie w głowie był jej wówczas poważny związek. Jednak Cybulski już zawsze miał do niej sentyment.

Zbyszek Cybulski oświadczył, że jest dziewczyna na Wybrzeżu, która z nim kończyła krakowską szkołę, ale to porządna dziewczyna, jeszcze dziewica i jego przyjaciółka, której nie pozwoli skrzywdzić. Może ją sprowadzić na próbne zdjęcia, pod warunkiem, że ją sam przywiezie i odwiezie. I przywiózł Kalinę Jędrusik, on, strażnik jej cnoty, choć Kalina nigdy nie robiła wrażenia, by kiedykolwiek mogła być dziewicą - wspomina w jednym z wywiadów Kazimierz Kutz.

1961 WARSZAWA ZBIGNIEW CYBULSKI AKTORTR 424 CD 11FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETAFot. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETA

Zupełnie inaczej niż Cybulski widzieli ją jej pozostali znajomi ze szkoły. Już od pierwszego roku wzbudzała niemałą sensację.

Była nieduża, szczupła i miała ogromne oczy, nieprawdopodobnie duże. Zaraz od pierwszej chwili pobytu w szkole wiadomo było, że zetknęliśmy się ze zjawiskiem. Szczególnym - wspomina oczarowany Kaliną Gustaw Holoubek.

Wyższa Szkoła Teatralna

Śliczną Kalinę można spokojnie nazwać szkolną gwiazdą. Fascynowała swoich kolegów, wzbudzała zazdrość i jednocześnie przyciągała. Cała uczelnia co chwila żyła plotkami o niej. Oczywiście w pamięć zapadają najbardziej te, dotyczące jej życia erotycznego.

Plotkowano w Krakowie o niej bardzo głupio - opowiada Dariuszowi Michalskiemu szkolny kolega Kaliny, Gustaw Gracki - że jest lesbijką, bo przyjaźniła się z aktorką Kicią Migulanką.

Nie da się jednak ukryć, że obie panie łączyła mocna przyjaźń - czy jednak było to coś więcej?

Kicia była sługą i podnóżkiem Kaliny. Opiekowała się nią! - wspomina Masza Lejman w biografii Jędrusik.

Ich przyjaźń zdecydowanie odbiegała od tradycyjnego modelu.

To była przyjaźń niezwykła - opowiada Michalskiemu Jerzy Ernz-Woźniak. - Ogromna bliskość. Kicia opiekowała się Kaliną już od czasów studiów. Bardzo się o nią troszczyła. Dbała o nią, by miała, co jeść, robiła jej pranie i zakupy. Bo Kalina to było takie kociątko, które przewracało rzęsami.

 SLOWA KLUCZOWE: AG

Pewnie nigdy nie poznamy prawdy o tym, co tak naprawdę działo się w ich wspólnym mieszkaniu w Krakowie, a potem w Gdańsku. Domysły snuło wielu. Jednak opinia lesbijki nie utrzymała się długo w obliczu zainteresowania, jakie wzbudzała u mężczyzn. Jeszcze za czasów studenckich kochał się w niej aktor Jan Kurnakowicz, jednak Kalina jedynie się z niego śmiała. Więcej względów podobno miał u niej rektor krakowskiej ASP, u którego wynajmowała swego czasu pokój.

Z mieszkania rektora szkoły plastycznej wyleciała, bo żona rektora, ścieląc łóżko, znalazła w nim szpilki do włosów. Kalina mówiła o tym rektorze Kiciuś - wspomina Gracki.

Podziwiać można jedynie Cybulskiego, u którego miała tak niezachwianą opinię niewinnej dziewicy.

WARSZAWA KALINA JEDRUSIK- PIOSENKARKA AKTORKA 1965 TR855 CD 19Agencja Gazeta

Stanisław Dygat Stanisław Dygat Fot. Wojciech Druszcz / Agencja Wyborcza.pl

Stanisław Dygat

To kociątko, o którym z takim rozrzewnieniem opowiada Jerzy Ernz-Woźniak, jednak tylko z pozoru było takie nieporadne. W rzeczywistości Kalina dobrze widziała czego chce, tym bardziej w miłości.

W Gdańsku na spacerze spotkałam go - szedł z moją koleżanką z teatru, Dziunią Nawrocką - wspomina w swojej biografii Kalina Jędrusik. - Okazało się (o czym jeszcze nie wiedziałam), że była jego żoną. Obejrzałam się - i zobaczyłam, że on też na mnie patrzył, ale jak! Szedł z żoną tyłem, bo patrzył na mnie. U Sienkiewicza to bym powiedziała wtedy: Mój ci on jest, ale ja naprawdę tak sobie wtedy pomyślałam - to będzie MÓJ MĘŻCZYZNA!

Jak też powiedziała, tak też się stało. Przystojnym mężczyzną był pisarz Stanisław Dygat. Kalina dobrze wiedziała, jak wygląda, była bowiem od najmłodszych lat rozkochana w jego twórczości. Fragment jego "Jeziora Bodeńskiego" na egzaminie do szkoły teatralnej wyrecytowała z taką pasją, że przyjęto ją za pierwszym podejściem.

N/z Kalina Jedrusik , Stanislaw Dygat Fot. Nasierowska/REPORTER

Spotkanie z Kaliną na Dygacie także zrobiło ogromne wrażenie. Całkowicie zatracił się w nowej miłości. Dla Jędrusik szybko zostawił żonę i 9-letnią córkę. Odciął się od rodziny, był oddany jedynie Kalinie.

1964 OPOLE , FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ KALINA JEDRUSIK FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETAAgencja Gazeta

Para w 1958 wzięła ślub. Darzyli się ogromnym uczuciem aż do śmierci. Jednak Kalina miała w sobie zbyt dużo uczucia, aby obdzielić nim tylko jednego mężczyznę. De facto, jej najgłośniejsze i najbardziej wyuzdane romanse zaczęły się dopiero po ślubie.

W 1980 roku Włodzimierz Sokołowski zdobył złotym medal w mistrzostwach świata weteranów W 1980 roku Włodzimierz Sokołowski zdobył złotym medal w mistrzostwach świata weteranów Archiwum Włodzimierza Sokołowskiego

Włodzimierz Sokołowski

Kalina u boku Dygata rozkwitła i dopiero przy nim w pełni nauczyła się korzystać ze swojej seksualności. Gorszyła i bulwersowała, do tego stopnia, ze dostała nawet zakaz występowania w telewizji. Inspiratorką takiego posunięcia była żona I sekretarza Zofia Gomułkowa. Rozwścieczył ją podobno występ aktorki w Stoczni Gdańskiej. Kalina miała wtedy na sobie suknię z ogromnym dekoltem, a pomiędzy dwiema mocno wyeksponowanymi piersiami błyszczał krzyżyk z granatów. Możemy się jednak domyślać, co z tego tria najbardziej przeszkadzało Gomułkowej...

Doszło do tego, że uzyskała zaszczytny tytuł kobiety niedopuszczonej do środków masowego przekazu. Wszyscy zastosowali się do nakazu tak gorliwie, że się poddała -  w którymś z programów wystąpiła w sukni szczelnie zapiętej pod szyję. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że w puencie programu odwróciła się tyłem, pokazując dekolt sięgający pośladków" - wspomina w Imperium Kobiet Jerzy Markuszewski

1964 OPOLE , FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ KALINA JEDRUSIK FOT. TADEUSZ ROLKE / AGENCJA GAZETAAgencja Gazeta

Dygat wiedział dokładnie o każdym takim erotycznym ekscesie. Przez jeden z nich dostał nawet zawału. Był on na tyle ciężki, że wykluczył pisarza z czynnego wywiązywania się z obowiązku małżeńskiego. Na tę okoliczność wyprawił więc bankiet z okazji "przejścia na erotyczną emeryturę". Tym samym dał też swojej żonie otwarte przyzwolenie na związki z innymi mężczyznami.

Fot. FILMOTEKA NARODOWA

Tadeusz Pluciński

Temperamentem mógł Kalinie dorównywać z pewnością Tadeusz Pluciński. Aktor miał opinię kobieciarza. Wiele kobiet wzdychało do niego i to nie tylko z widowni. Podobno koleżanki z branży bardzo zabiegały u reżyserów, żeby u ich boku obsadzono Plucińskiego. Jędrusik nie musiała jednak zbytnio się starać. Tych dwoje prędzej czy później musiało na siebie trafić. Oboje uwielbiali seks i nie był to temat tabu.

Tadeusz nie był dyskretny, pochwalił się kolegom w teatrze, że Kalina "jest wyrafinowana, gorąca...". Wszyscy o nich mówili - opisuje romans Ewa Maciąg w magazynie "Show".

Takiego ostentacyjnego zachowania nie mógł zaakceptować Stanisław Dygat, który udał się do pewnego siebie amanta na poważną, męską rozmowę. Panowie jednak szybko zeszli z wysokiego "c". Okazało się, że prócz Kaliny łączy ich także zamiłowanie do psów. Romans miał ostatecznie zakończyć nie zazdrosny mąż, lecz sama Kalina.

Myślałam, że to będzie prawdziwa miłość, a to był prowincjonalny romans - zwierza się Dariuszowi Michalskiemu aktorka w swojej biografii.

tadeusz płucińskiscreen

Władysław Kowalski

Kolejnym udokumentowanym we wspomnieniach znajomych pary kochankiem Jędrusik był Władysław Kowalski. Romans z młodszym o 6 lat aktorem sprawił, że plotki o Kalinie nie cichły nawet na jeden tydzień. Równie głośno co jej wspaniałe role na teatralne, komentowano kolejnych partnerów. Jednocześnie bujne życie erotyczne seksbomby stworzyło wokół aktorki niemal mityczną aurę.

W Chałupach Kalina wchodziła rano do spożywczaka, gdzie po bułki tłoczyła się kolejka Kaszubek z koszykami. Wciskała się przed nie w rozchylonym szlafroku i mówiła do sprzedawczyni: 'Cztery butelki szampana'. 'Cztery?' 'Tak, bo się będę w nim kąpać." - cytuje IK.pl Zuzannę Łapicką.

Kalina Jędrusik w podróży | wystawaorganizator: Instytut TeatralnyFot. Instytut Teatralny

Ów szlafrok dobrze wyrył się także w pamięci Daniela Olbrychskiego. Przyszły mąż Łapickiej był pod wrażeniem jednego z przyjęć w otwartym domu Dygatów.

Kalina pojawiała się w jakimś szlafroczku, potem wracała do drugiego pokoju spać z aktualnym narzeczonym - przytacza słowa aktora IK.pl.

ZIEMIA OBIECANA Fot. FILMOTEKA NARODOWA

Kalina Jędrusik na głównej trybunie sosnowieckiego stadionu. Obok niej znany z tubalnego głosu aktor Ludwik Benoit, czyli 'Balak', zagorzały kibic Stali, z prawej Andrzej Jędrzejewski, który w filmie gra prezesa Stali Kalina Jędrusik na głównej trybunie sosnowieckiego stadionu. Obok niej znany z tubalnego głosu aktor Ludwik Benoit, czyli 'Balak', zagorzały kibic Stali, z prawej Andrzej Jędrzejewski, który w filmie gra prezesa Stali kadr z filmu ''Zawsze w niedzielę''/ale Kino!

Wiesław Rutowicz

Wśród kochanków Jędrusik wymienia się także Wiesława Rutowicza. Operator filmowy, autor zdjęć m.in. do słynnych "Kochanków z Marony", był kolejnym artystą, który spodobał się Jędrusik. Ten nowy romans także nie przeszkadzał jej mężowi.

Gdy u Kaliny był kochanek, Dygat zamykał na noc drzwi do swojego pokoju na zamek. Staś wiedział, że odkąd przestali ze sobą współżyć, ona jest pod tym względem absolutnie wolna - opowiadał Kazimierz Kutz w "Gali".

KALINA JEDRUSIK AKTORKA 1965  FOT. TADEUSZ ROLKEFot. TADEUSZ ROLKE/AGENCJA GAZETA

Z czasem Kalina przestała się kryć ze swoimi romansami nie tylko przed mężem, lecz także przed znajomymi.

Drzwi były otwarte, wystarczyło nacisnąć klamkę. Tłum kłębił się już w przedpokoju. Kalina leżała w łóżku, była goła, co było widać, gdy nogami podnosiła kołdrę. Obok niej często leżał jakiś młodzieniec. Goście siadali na tym łóżku - wspomina w wywiadzie Zuzanna Łapicka.

Kalina JędrusikKalina Jędrusik

Wojciech Gąssowski Wojciech Gąssowski AG

Wojciech Gąssowski

Jednak niektórzy kochankowie cieszyli się większą sympatią w oczach mężach Jędrusik. Podobno tak polubił muzyka Wojciecha Gąssowskiego, że zaproponował mu nawet wspólne mieszkanie.

05.10.2007 CZESTOCHOWA AGENCJA GAZETAFot. Archiwum

Jednak wkrótce pod dach Dygatów zawitał nie tylko wykonawca słynnego hitu "Gdzie się podziały tamte prywatki", lecz także jego żona(!) - Małgorzata Potocka.

Stanowiliśmy zgodny, przynajmniej przez jakiś czas, trójkąt - cytuje Potocką Imperium Kobiet.

Małgorzata Potocka, młodaScreen z youtube.com

Kalina Jędrusik Kalina Jędrusik Agencja Wyborcza.pl

Aleksander "Sasza" Jedynacki

Śmierć Dygata, w 1978 roku, całkowicie wywróciła życie Jędrusik do góry nogami. Nie potrafiła poradzić sobie z życiem bez ukochanego mężczyzny. Pocieszenia szukała w Kościele:

Z ogromny zaskoczeń przyjąłem, że nagle się ochrzciła i zaczęła leżeć krzyżem w kościołach. Robiła to, co jej koleżanki i koledzy, którzy raptem dostali amoku religijnego i patriotycznego i sądzili, że coś tam wyleżą na tej zimnej posadzce - opowiada Dariuszowi Michalskiemu Janusz Majewski.

WARSZAWA KALINA JEDRUSIK- PIOSENKARKA AKTORKA 1965 TR855 CD 19Fot. Tadeusz Rolke / Agencja Gazeta

Kalina wyleżała sobie chyba jedynie nową miłość. Stał się nią Aleksander "Sasza" Jedynacki, saksofonista i jednocześnie akompaniator słynnej seksbomby. Dużo młodszy kochanek nie zagrzał długo miejsca u boku Jędrusik. Ich romans skończył się w 1985 roku. Jednak w jej sercu nadal było sporo uczucia, którym chciała obdzielić innych. Przepłaciła to niestety życiem.

Szkodził jej kontakt z sierścią zwierząt, ale nigdy nie dopuszczała nawet myśli, by pozbyć się - jak chcieli lekarze - swoich psów i kotów, którym ofiarowała nadwyżkę miłości. Leżała jakiś czas w szpitalu. Gdy wyszła, nie zmieniła trybu życia - mówi Krystyna Pytlakowska w biografii Kaliny Jędrusik Michalskiego.

Zmarła 7 sierpnia 1991 z powodu ataku astmy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.