Nie żyje Sylvia Kristel - gwiazda kultowego filmu erotycznego "Emmanuelle". Poznaj życie odważnej aktorki

Kolejna kultowa aktorka odeszła.
Sylvia Kristel na festiwalu filmowym w Cannes w 1975 roku Sylvia Kristel na festiwalu filmowym w Cannes w 1975 roku Fot. AP

Rodzina

Sylvia Kristel urodziła się 28 września 1952 w Utrechcie jako córka Piet i Jean-Nicholasa, który był właścicielem małego pubu i hotelu. Nie miała łatwego dzieciństwa. Jak napisała w swojej autobiografii, w wieku 9 lat padła ofiarą molestowania przez jednego z gości pensjonatu ojca.

Jako najsmutniejsze zdarzenie ze swojego życia wspomina jednak rozwód rodziców. Ojciec odszedł do innej kobiety, gdy Sylvia miała 14 lat.

Sylvia Kristel. Sylvia Kristel. KEYSTONEPICTURESUSA/KEYSTONE Pictures USA

Początki kakiery

Sylvia odebrała gruntowne wykształcenie w szkole kierowanej przez siostry zakonne. Jednak konserwatywne środowisko nie zniechęciło jej do robienia kariery w show-biznesie. W wieku 17 lat zaczęła pracować jako modelka. W 1973 wygrała nawet konkurs na Miss TV Europe.

SYLVIA KRISTEL  (Credit Image: ? KEYSTONE Pictures USA)KEYSTONEPICTURESUSA/KEYSTONE Pictures USA

Jednak modeling nie satysfakcjonował w pełni ambitnej Sylvii. Wkrótce dziewczyna złożyła swoje portfolio w agencji aktorskiej i dostała swoją pierwszą większą rolę w filmie "Z powodu kotów". Jednak prawdziwy sukces miał dopiero nadejść. I to tak wielki, o jakim nawet nie marzyła.

Okładki edycji dvd ''Emmanuelle'' Okładki edycji dvd ''Emmanuelle'' Fot. archiwum

"Emmanuelle"

Po filmie "Z powodu kotów" wzięła udział w castingu do filmu "Emmunelle". Fotograf Just Jaeckin, który kupił prawa do sfilmowania kontrowersyjnej książki "Emmanuelle", autorstwa Emmanuelle Arsan, od razu zachwycił się Sylvią. Według niego miała ona wszelkie potrzebne warunki, aby wcielić się w rolę tytułowej bohaterki.

EmmanuelleScreen z Youtube.com

Idealna proporcjonalna figura, regularne rysy twarzy, perwersyjne spojrzenie zachwyciły nie tylko twórców filmu, lecz także jego szerokie grono widzów. Skandalizująca "Emmanuelle" już w dniu premiery stała się hitem. Tłumy ludzi na całym świecie waliły do kin. Erotyk, który jednocześnie przyciągał ludzi jak magnes i wywoływał rumieniec wstydu, został uznany za jedną z najlepszych francuskich produkcji francuskich wszech czasów.

Sylvia Kristel. Sylvia Kristel. Screen z youtube.com

Spadek popularności

Za sprawą kultowej skandalizującej produkcji Sylvia jako 22-latka osiągnęła sukces, o jakim inne aktorki mogły jedynie marzyć. Jednak rola w "Emmanuelle" sprawiła, że stała się światowym symbolem seksu i trudno było obsadzić ją w jakiejkolwiek innej roli. Kristel potem dostawała więc same kontrowersyjne propozycje, np. w obrazie "Kochanek Lady Chatterley", czy licznych filmach, bazujących na "Emmanuelle" np. "Emmanuelle 2", "Emmanuelle 4", "Sekret Emmanuelle", "Zemsta Emmanuelle", "Magia Emmanuelle" czy "Zapach Emmanuelle". Te jednak nazwano zwykłą pornografią i nie przysłużyły się karierze Kristel.

Fot. Youtube.com

Nawet udział w kilku produkcjach znanych i uznanych reżyserów nie powtórzyło sukcesu "Emmanuelle". Sylvia zagrała m. in w filmie Rogera Vadima "Wierna żona'' czy Francisa Giroda "Rene la Canne'', gdzie pokazała się u boku Gerarda Depardieu.

 

Kolejne produkcje nie trudno nazwać sukcesem. Sylvie ciężko było poradzić sobie ze słabnącą popularnością, tym bardziej, że w życiu osobistym także nie układało jej się najlepiej.

Sylvia Kristel i Ian McShane. Sylvia Kristel i Ian McShane. OTOS INTERNATIONAL / Rex Features

Związki z mężczyznami

Sylvia gustowała w starszych mężczyznach. Jej pierwszy partner, belgijski pisarz Hugo Claus, był od niej 27 lat starszy. Kolejny, Ian McShane, którego poznała przy filmie "Piąty muszkieter", jedynie o 10 lat. Aktor obiecał jej pomóc w karierze w Stanach, jednak przez 5 lat trwania związku Kristel nie dostała żadnej poważnej propozycji. Relacja z McShanem także nie należała do udanych.

On był okropny, a zarazem czarujący i dowcipny, jednak byliśmy zbyt podobni - pisze o Ianie w swojej autobiografii.

Problemy zawodowe i prywatne aktorka zaczęła leczyć kokainą.

To superwitamina, bardzo modna substancja. Choć nie jest niebezpieczna, to jednak jest bardzo droga, ale za to o wiele bardziej ekscytująca niż topienie się w alkoholu. To paliwo konieczne do pozostania w rytmie - opisała naiwnie narkotyk w swojej autobiografii.

Od czasu rozstania z McShanem Sylivie była dwukrotnie zamężna. Pierwszego męża, amerykańskiego biznesmena Alana Turnera, zostawiła po 4 latach dla pisarza i producenta filmowego Phillippe'a Blota. Po 5 latach rozwiodła się z nim.

Najdłużej wytrzymała u boku producenta radiowego Freda De Vree, z którym była aż do jego śmierci.

Sylvia Kristel. Sylvia Kristel. Fot. Gabrielle Kluiters from Paris, France/Wikimedia Commons

Choroba i śmierć

Sylvia Kristel była nałogową palaczką od 11 roku życiu. W 2001 roku zdiagnozowano u niej raka gardła. Operacja i ciężka chemioterapia tylko na chwilę zatrzymały rozwój choroby. Wkrótce u aktorki wykryto przerzuty na wątrobę.

Wczoraj w nocy doznała udaru, w wyniku którego zmarła we śnie.

This Feb. 26, 2008 photo released by Features Creative Management shows actress Sylvia Kristel. Sylvia Kristel, the Dutch star of the hit 1970s erotic movie "Emmanuelle," has died of cancer at age 60.  Her agent, Features Creative Management, said in a statement Thursday, Oct. 18, 2012, that Kristel died in her sleep Wednesday night. Kristel, a model who turned to acting in the 1970s, had been fighting cancer for several years. (AP Photo/Leoni Ravestein/Features Creative Management)Fot. Leoni Ravestein AP