Dzisiaj Lis, "wczoraj" Smoktunowicz, a wcześniej? Panieńskie nazwiska gwiazd

Ich nazwiska to znaki firmowe, rzadko więc decydują się na ich zmianę. Mimo to Hanna Smoktunowicz zmieniła nazwisko na Lis, a Monika Richardson jest dziś Moniką Zamachowską. Ich panieńskie nazwiska brzmią jednak jeszcze inaczej. Jak? Zobaczcie jak nazywały się polskie gwiazdy przed ślubem.

.

Więcej o:
Komentarze (15)
Dzisiaj Lis, "wczoraj" Smoktunowicz, a wcześniej? Panieńskie nazwiska gwiazd
Zaloguj się
 • zewszadiznikad

  Oceniono 6 razy 2

  Głęboko nie akceptuję zwyczaju zmieniania nazwiska wyłącznie przez kobietę. Ten zwyczaj pokazuje stopień nierówności. Nie może być sprawiedliwości, gdy oczekiwania wobec kobiet i mężczyzn w instytucji społecznej uznawanej za jedyny/oczywisty model życia są tak niejednakowe.

  Długi, ale ważny dla mnie tekst - ważny, bo pisany z pasją etyczną. Zacytuję przynajmniej fragmenty felieton Anny Zawadzkiej "Nazwisko męża".
  "Tylko że ich mężowie tej zmiany nie zaznaczają. Nie manifestują jej wobec świata. Nie grzebią w tym, co osobne i niezależne. Nie odbierają sobie tego, co dostali od przodkiń i przodków. Nie przecinają nici z własną rodziną, by wstąpić na prawach gościa do grona nowej. (...) Pojedyncze, choć przecież nie po to zakładały rodzinę.

  (...)

  Wraz z tą przestrzenią zrywam z ludźmi, którzy mnie wtedy znali. Nazywali. Tą nazwą o mnie mówili. Nią o mnie myśleli. Gdy czuli coś do mnie - miłość, przyjaźń, sympatię, niechęć, żal, serdeczność, nienawiść, zazdrość, gniew - to czuli do osoby, którą tak nazywali. Z moimi rodzicami, rodzeństwem, babciami i dziadkami, ciociami i wujkami, z koleżankami i kolegami, przyjaciółkami i przyjaciółmi, wrogami, byłymi chłopakami, jedną, drugą i trzecią klasą, znajomymi z akademika, ze studiów, z rodzinnych spotkań.

  Od teraz jestem mojego męża.

  Porzucamy przestrzenie, które nas zbudowały, ukształtowały, pozwoliły dorosnąć. Wyrywamy się z ledwo wrośniętymi korzeniami. Nie zapraszamy do siebie, lecz przyjmujemy zaproszenie do kogoś zatrzaskując drzwi za miejscem, w którym do nikogo nie należałyśmy. Uciekamy z niego jakby parzyło, bolało, było nieznośne. Dla kobiet brak przynależności nie jest wolnością, lecz piętnem, którego się wstydzą.

  Smutno, gdy moje koleżanki zmieniają nazwiska. Smutno i przeraźliwie. Bo to tak, jakby mówiły mi: nie ma mnie już. Teraz jest ktoś inny. Ktoś, kto wyszedł za mąż. Mąż, który jest najważniejszy. Ważniejszy niż każda inna więź. Tak ważny, że zmieniłam dla niego siebie. Odtąd mnie nie znasz. Ja też jeszcze nie wiem, kim jestem. Rosnę na nowo. W nowej doniczce na nowym parapecie. Więc nie gadaj już do tamtych urwanych korzeni. Nie patrz na nie, nie tęsknij za nimi, nie szukaj mnie tam.

  Nie chcę patrzeć, jak coraz słabsze więdną przy coraz silniejszych mężczyznach, których kultura nie zmusiła do tego, by zostawili siebie za drzwiami na rzecz kogoś drugiego.

  Coraz więcej kobiet, zwłaszcza ze świata nauki, ma podwójne nazwiska. Pewnie dlatego, że nie chcą budować go sobie na nowo. Zachowują w ten sposób ciągłość dorobku.

  Wolę już te podwójne. Ale ich mężowie nie dodali sobie nazwiska żon do własnych. Nie zmienili paszportów, wizytówek, dowodów, kart magnetycznych, adresów mailowych, umów z dostawcami prądu, gazu, telefonii komórkowej i internetu. Asymetria rodząca władzę, a może raczej będąca tej władzy wyrazem, czasem nie wymaga subtelnych dociekań z zakresu Gender Studies. Raczej świeci po oczach z delikatnością reflektora."

 • Gość: jacek

  Oceniono 2 razy 2

  Jak widać, po byłym mężu zostaje nie tylko kasa, ale często też nazwisko, z którego dzieci się nie śmieją.

 • Gość: patrzacz

  Oceniono 1 raz 1

  gwiazda to Anthony Hopkins
  a te dziewuszki to .... sorry. taka prawda.

 • Gość: go

  0

  rozenek. z plastusiowego pamiętnika.

 • Gość: SZCZERY OBYWATEL..

  0

  PROSZĘ NIE DODAWAJCIE TYCH PAŃ JAK ,,MONIKA ZAMACHOWSKA LUB HANNA LIS .......DO RESZTY WSPANIAŁYCH GWIAZD TE PANIE TO CZARNE GWIAZDY MARGINESU BEZ BLASKU W CIENIACH SWYCH MĘŻÓW ZASŁANIAJĄCYCH ICH BLASK .....RESZTA PAŃ TO NAPRAWDĘ PEŁNE BLASKU GWIAZDY ,,,,AŻ MIŁO SPOGLĄDA SIĘ NA TE GWIAZDY..

 • patatajmiauhau

  Oceniono 2 razy 0

  Ale się tych Domów europejskich w Polsce namnożyło:
  Jolanta de Condé, Lech de Valois,
  a gdyby jeszcze tak pogrzebać to pewnie by się i Ulianow, i Dżugaszwili znaleźli.

 • patatajmiauhau

  Oceniono 2 razy 0

  A tam Gwiazda, Czerwony Karzeł a nie Gwiazda.

 • Gość: gzymek

  Oceniono 5 razy -1

  usłyszeć kwik ryjów odrzynanych od koryt - BEZCENNE
  👌👌👌
  poczytać komentarze POpychadeł - BEZCENNE
  👌👌👌
  usłyszeć skomlenie szKODników - BEZCENNE

 • Gość: magden

  Oceniono 1 raz -1

  Kto to jeszcze dzis zmienia nazwiska po slubie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX