"Dr. Jekyll i Mr. Hyde", "demon ukryty pod płaszczykiem czaru". Ten skandal wstrząsnął Wyspami! Żyją nim wszystkie brytyjskie media

Brytyjczycy w szoku. Rolf Harris jest winny przestępstw na tle seksualnych na nieletnich.

"Dr. Jekyll i Mr. Hyde", "Demon ukryty pod płaszczykiem czaru" - dziś od rana Wielka Brytania żyje jedną informacją: gwiazdor telewizyjny, ulubieniec opinii publicznej, Rolf Harris, został uznany za winnego przestępstw seksualnych na nieletnich. Najmłodsza ofiara pedofila miała 7 lat.

Aż do dziś na Wyspach nikt nie chciał do końca wierzyć w zarzuty stawiane Rolfowi Harrisowi - telewizyjnej ikonie, ulubieńcowi tłumów. Druzgocący wyrok orzekający o winie rysownika, artysty i prezentera telewizyjnego sprawił, że jego idealny wizerunek wzorowego ojca, męża, pupila mediów posypał się w jednej chwili jak domek z kart.

Jego ofiary cierpiały w milczeniu przez wiele lat. Dopiero niedawno zdobyły się na odwagę, aby się ujawnić. Chciałabym złożyć hołd ich odwadze, że potrafiły pójść do sądu i złożyć zeznania - mówiła dla Dailymail.co.uk Jenny Hopkins, zastępca prokuratora. - Każda z ofiar opisała przed sądem tego samego człowieka - działającego bez strachu przed konsekwencjami.

Entertainer Rolf Harris leaves Southwark Crown Court in London June 30, 2014. Harris, a mainstay of family entertainment in Britain and Australia for more than 50 years, was found guilty on Monday of 12 charges of indecently assaulting young girls over a period of nearly 20 years. REUTERS/Neil Hall (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT CRIME LAW)REUTERS/NEIL HALL

Rolf Harris urodził się w Australii w 1930 roku. Początkowo pracował jako rysownik i animator. Potem związał się z muzyką. Napisał kasowy przebój "Tie Me Kangaroo Down Sport" śpiewany na całym świecie.

W latach 50. przeprowadził się do Wielkiej Brytanii i tam rozpoczął karierę w telewizji. Zadebiutował w 1953 roku w programie dla dzieci "Jigsaw", w którym występował z kukiełką nazwaną Fuzz. Szybko się wybił. Jego zabawne skecze zapewniły mu występy w kolejnych programach, a wkrótce dostał własny show "Rolf Harris Show", który BBC emitowało do lat 70.

Muzyk, autor tekstów, piosenkarz i kompozytor błyskawicznie zyskał sympatię na Wyspach. Prowadził kolejne programy. Brytyjczykom podobał się familiarny i wszechstronnie uzdolniony Harris.

FILE - In this Monday June 4, 2012 file photo Queen Elizabeth II, centre, meets Rolf Harris and Kylie Minogue backstage at The Diamond Jubilee Concert in London . A jury Monday June 30, 2014 found broadcaster and entertainer Rolf Harris guilty of 12 counts of indecent assault. The 84-year-old celebrity was convicted of indecent assault on four victims aged 19 or under between 1968 and 1986.  (AP Photo / Dave Thompson, Pool, File)AP/Dave Thompson

1 marca 1958 roku ożenił się z Alwen Hughes, rzeźbiarką. Drużbą na ślubie był pies. 6 lat później na świat przyszło ich pierwsze i jedyne dziecko - córka Bindi. W oczach Brytyjczyków tworzyli idealną, wręcz - jak nazywał ich portal Dailymail.co.uk - "świętą" rodzinę. Idealny wizerunek wielokrotnie odznaczanego, zasłużonego dla kultury Wyspiarzy artysty zburzył skandal sprzed roku.

Wtedy to w wyniku policyjnej operacji "Yewtree" nazwisko Harrisa pojawiło się w gronie osób podejrzanych o wykorzystywanie dzieci. Dla opinii publicznej to było jak zimny prysznic. Tym bardziej, że w aferę zamieszany był także inny brytyjski gwiazdor, Jimmy Savile.

Proces pogrążył Harrisa. Gwiazdor został uznany za winnego 12 nadużyć seksualnych na dziewczynkach, w tym na 13-letniej najlepszej przyjaciółce jego córki Bindi, czy 7-letniej łowczyni autografów. Do aktów pedofilii miało dochodzić w latach 1968-1986.

W prasie Harris zyskał przydomek "Dr. Jekyll i Mr. Hyde". Zobaczono w nim osobę, która przez wiele lat wykorzystywała swój urok i czar, aby mamić przyszłe ofiary.

Popełnił wiele przestępstw - cytuje słowa przedstawiciela Scotland Yardu portal Dailymail. - Jednak w oczach ludzi, jak i jego samego, był gwiazdą i stawiał siebie ponad prawem.

Entertainer Rolf Harris leaves with his niece Jenny, wife Alwen and daughter Bindi (L-R) from Southwark Crown Court in London June 30, 2014. Harris, a mainstay of family entertainment in Britain and Australia for more than 50 years, was found guilty on Monday of 12 charges of indecently assaulting young girls over a period of nearly 20 years. REUTERS/Neil Hall (BRITAIN - Tags: ENTERTAINMENT CRIME LAW)REUTERS/NEIL HALL

Niekorzystny dla Harrisa wyrok zapadł 30 czerwca tego roku. Według relacji portalu, ten nawet nie drgnął, gdy sąd orzekał o jego winie, lecz jedynie uniósł brwi i spojrzał na swoją żonę. Jego córka szlochała na korytarzu. W piątek, 4 lipca ma zostać skazany. Gwiazdor opuszczał sąd, trzymając za ręce żonę i córkę. Odmówił przeproszenia ofiar.

Zuzanna Iwińska


Więcej o:
Komentarze (34)
"Dr. Jekyll i Mr. Hyde", "demon ukryty pod płaszczykiem czaru". Ten skandal wstrząsnął Wyspami! Żyją nim wszystkie brytyjskie media
Zaloguj się
 • Kornelia W

  Oceniono 201 razy 177

  skąd się to bierze? Bardzo chcę zrozumieć różne rzeczy w świecie i między innymi ten zdeprawowany pociąg dorosłych mężczyzn do dzieci. Skąd? Dlaczego? Szczególnie tacy znani, Mogą mieć przecież wiele kobiet, które na nich polecą a idą tą skrzywioną, okropną drogą...

 • white_lake

  Oceniono 140 razy 118

  same zboki w tych brytyjskich mediach, dobrze, że tego bydlaka choć za życia dopadli

 • apostazjakatole

  Oceniono 124 razy 104

  a w polsce nie zlapali ani jednego, a jak zlapali kiedys szajke wysoko postawionych paniw polujacych na dworcu centralnym w warszawie to ich wypuscili nie wiadomo dlaczego

  coz, jaki kraj, taka sprawiedliwosc

 • doomsday

  Oceniono 123 razy 83

  A Krzysztof Zanusii , znany jako pedofil z Dworca Centralnego dalej sobie hasa po dworcach
  i wyszukuje nieletnich chłopców na noc. Policjanci, którzy zebrali o nim materiał, zostali przesunięci na posterunki w przsłowiowej Koziej Dupie. Ale były jeszcze gorsze sprawy. Karolina Wajda, która zabiła Frykowskiego do dzisiaj bryluje na salonach. Na naszych oczach zamiatana jest po dywan sprawa zamordowania dziewczyny i jej dziecka. Najpierw to dziecko dusiła, a potem sobie dwa razy wbiła nóż w brzuch, a jak to nie pomogło , to jeszcze poderżnęła sobie gardło. Mąż, z resortowej rodziny nowobogckich jest poza jakimkolwiek podejrzeniem. Polska to bandycki kraj, kraj w którym oszustów z podstawowym wykształceniem mianuje się kosulami R.P. po to by ci mogli bezkarnie mordować dla pieniedzy.

 • Said Efekt

  Oceniono 84 razy 82

  Żyją nim wszystkie brytyjskie media, ale wy musieliście powołać się akurat na brytyjski tabloid. I taką poważną sprawę umieściliście w Plotku.

 • ze

  Oceniono 87 razy 75

  W Polsce była podobna sytuacja, a właściwie skandal na nieporównywalną z tym wydarzeniem skalę, ale łeb sprawie ukręcono ...
  Skazano jakiś frajerów, a o znanych nikt nie usłyszał.

 • cometto

  Oceniono 60 razy 54

  "Drużbą na ślubie był pies" - no i to by było na tyle... :>

 • koja

  Oceniono 40 razy 36

  Czytałam relację z tego procesu. Prokuratura twierdzi, że nie uległa presji publiki. Obrońcy Rolfa Harrisa mówią o zrujnowanej reputacji gwiazdora przez prokuratorów mimo braku twardych dowodów. Co za paskudna sprawa.Ulubieniec, sympatyczny staruszek i nagle szok: druga, ciemna strona osobowości.

 • weros

  Oceniono 25 razy 17

  dramat

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX