Nie żyje Joanna Chmielewska. Miała 81 lat

Odeszła królowa polskiej literatury sensacyjnej.

W poniedziałek, 7 października, w wieku 81 lat odeszła znakomita pisarka Joanna Chmielewska. Ceniona w Polsce i na świecie autorka wielu popularnych powieści kryminalnych, komedii, a także książek dla dzieci i młodzieży.

Joanna Chmielewska, a właściwie Irena Kuhn, rodziła się 2 kwietnia 1932 roku w Warszawie.  Uzyskała tytuł inżyniera architekta na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Nim rozpoczęła swoją przygodę z literaturą pracowała m.in. w Samodzielnej Pracowni Architektoniczno-Budowlanej "Blok" czy w Energoprojekcie. Brała również udział w budowie Domu Chłopa.

Za debiut literacki uważa się jej pierwsze teksty, powstające od 1958, dla czasopisma "Kultura i Życie". 6 lat później wydano jej pierwszą książkę pt. "Klin". Od 1970 roku Chmielewska całkowicie oddała się pracy pisarki, a spod jej pióra aż do 2013 wychodziła już wyłącznie twórczość książkowa.

Joanna ChmielewskaAgencja Gazeta

Chmielewska często podróżowała po świecie, choć z zasady nie latała samolotami, ze względu na obowiązujący w nich zakaz palenia papierosów, nie czytała prasy, stroniła od internetu, prawie nie oglądała telewizji. Przez całe życie dbała o linię, a swoje przejścia opisała m.in. w "Książce poniekąd kucharskiej". Pisarka kochała konie, namiętnie grywała na wyścigach, nie stroniła od hazardu w kasynach całej Europy - czytamy na Wiadomosci.gazeta.pl.

Chmielewską zaczytują się do dziś nie tylko kolejne pokolenia Polaków, lecz także ludzie w innych krajach. Królową powieści sensacyjnej przetłumaczono bowiem 107 razy na języki obce. Do najsłynniejszych tytułów pisarki można zaliczyć powieści "Lesio", "Wszyscy jesteśmy podejrzani", "Całe zdanie nieboszczyka", czy "Wszelki wypadek".

 

Joanna ChmielewskaAG

 

karo