Nie żyje ojciec najbogatszego Polaka. To od niego Jan Kulczyk dostał swój pierwszy milion

Henryk Kulczyk miał 87 lat.

Rodzinna tragedia dotknęła Jana Kulczyka najbogatszego Polaka. We wtorek rano w Poznaniu zmarł jego ojciec Henryk Kulczyk.

Henryk Kulczyk, Jan Kulczyk ojciecAG

Henryk Kulczyk pochodził z Wałdowa koło Sępólna Krajeńskiego na Pomorzu. W czasie wojny był żołnierzem AK. Po 1945 wrócił do rodzinnej tradycji i zajął się handlem.  Jednak, pracując jako kupiec, nie miał zbyt dużych szans na sukces w PRL-u. Dlatego w 1956 roku wyjechał do Berlina, gdzie założył firmę Aussenhandelsgesellschaft GmbH., która z Polski sprowadzała grzyby i jagody. W latach 70. interes rozwijał się. Firma eksportowała z Niemiec do Polski maszyny rolnicze, a do Niemiec z Polski sprowadzała płody rolne.

Jak podaje portal Gryfino.info, w 1977 roku do ojca w Berlinie dołączył Jan Kulczyk. Razem założyli polonijną firmę Inter-Kulpol w Komornikach. Początkowo zajmowali się handlem z Bułgarią, Czechosłowacją i Kubą, a potem ich firma montowała domki z drewna w Berlinie Zachodnim.

Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka Jana Kulczyka, zmarł w wieku 87 latMateriały Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego

Trzeba dużo pracować, a swą pracę kochać. Tylko wtedy można osiągnąć sukces. W zasadzie wszystko mi się udało. Oczywiście, miałem trochę szczęścia. Bez niego jest o wiele trudniej . To szczęście miałem także w czasie wojny, gdy walczyłem w szeregach AK na Pomorzu - czytamy na Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk angażował się też w działania filantropijne. Pomagał w budowie Centrum Zdrowia Dziecka w Berlinie Zachodnim. Wspierał też polskie szpitale i przychodnie lekarskie.

W 2004 roku Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego przyznało Henrykowi Kulczykowi statuetkę Honorowego Hipolita za działalność gospodarczą, społeczną i charytatywną, podaje Poznan.gazeta.pl.

 

02.07.2012 WARSZAWA . BIZNESMEN JAN KULCZYK PODCZAS PODPISANIA UMOWY DOT. 20 MILIONOWEJ DAROWIZNY NA BUDOWE GLOWNEJ WYSTAWY MUZEUM HISTORII ZYDOW POLSKICH . REKORDOWA DOTACJE PRZEKAZAL DOM INWESTYCYJNY JANA KULCZYKA . FOT. BARTOSZ BOBKOWSKI / AGENCJA GAZETA  SLOWA KLUCZOWE: JAN KULCZYK MUZEUM ZYDOW POLSKICH DOTACJA PORTRETFot. Bartosz Bobkowski / Agencja Gazeta

 

Jego syn, Jan Kulczyk, od wielu lat najbogatszy Polak wiele zawdzięcza swojemu ojcu.

Pierwszy milion dolarów dostałem od ojca - cytuje wspomnienia Jana Kulczyka Poznan.gazeta.pl.

Henryk Kulczyk zmarł w wieku 87 lat.

zuz