Kącik fotograficzny

Kotek przedstawia nowy cykl :)

 

Kotek wraz z zaprzyjaźnioną Akademią Fotografii przygotował dla Was nowy cykl. Przez kilka tygodni będziemy wspólnie poznawać tajniki fotografii :) Jak kadrować? Jak zrobić fajne zdjęcie aparatem w telefonie komórkowym? Jak z rzeczy, które mamy w domu, przygotować profesjonalne studio zdjęciowe? Dowiecie się już niebawem :)

 

Jeśli macie jakieś pytania, sugestie - piszcie! Ten kącik jest przede wszystkim dla Was, więc jeśli macie jakieś propozycje podzielcie się nimi z Kotkiem :)

 

Zaczynamy :)

 

Podczas robienia portretu pragniemy, aby osoba którą fotografujemy była jak najlepiej widoczna. Naturalne jest, że w pierwszej chwili zastosujemy kompozycję centralną, czyli poprosimy naszą modelkę żeby stanęła w środku. Jednak...może nam to przeszkodzić w zrobieniu poprawnego zdjęcia.

 

 

Na tym zdjęciu bohaterka umieszczona jest w centrum, symetryczne otoczenie wydaje się być odpowiednie... Spójrzmy jednak na framugę okna, która wydaje się wyrastać jej z głowy - typowy błąd, którego często możemy nie zauważyć nawet patrząc na ekran aparatu cyfrowego. Prostym sposobem, żeby tego uniknąć i nie prosić naszej modelki/modela o przesuwanie się, jest zrobienie kroku w lewo lub w prawo.

 

 

Dzięki temu zabiegowi, bohaterka zdjęcia pojawia się po prawej stronie obrazu, jeden krok w lewo sprawił, że obraz stał się bardziej dynamiczny (przez co ciekawszy), a framuga okienna zamiast wyrastać jej z głowy, tworzy ładną ramkę. Spójrzmy, co się stanie gdy idąc tym tropem, zrobimy jeszcze jeden krok w lewo.

 

 

Kolejny krok w lewo pozwolił nam zupełnie zgubić okno w tym kadrze oraz pozwolił wyeksponować bardzo ciekawy układ kolumienek, jednocześnie przerywając go naszą postacią co sprawia, że zdaje się ona znajdować w idealnym miejscu o idealnym czasie.

 

Voila, zdjęcie gotowe :)

 

Zadanie na dziś :)

 

Pobawcie się tą techniką! Sprawdźcie, jak bardzo zmienia się perspektywa, gdy robicie kilka kroków w bok :) Wyniki swoich eksperymentów wstawiajcie na Kotka! Dodajcie zdjęcia do swojej galerii, dopisując tag KROKI :) Później Kotek stworzy wielką galerię z Waszych prac! Do dzieła! :)

 

O czym chcielibyście przeczytać w tym kąciku?

 

Więcej o: