Kim jest szmata z Hollywood, którą opisuje Żuławski?

To Esterka. Córka polityka i projektantki, która często podróżuje i burzliwie rozstała się ze znanym reżyserem...

W książce Andrzeja Żuławskiego "Nocnik" na końcu dopisana jest notka: wszelkie podobieństwo do osób i wydarzeń jest całkowicie przypadkowe i niezamierzone. Ale trudno nie odnieść wrażenia, że opisane sytuacje odnoszą się do autentycznych i są związane z życiem reżysera.

 

Główny bohater ma imię Hadrian, choć niektórzy zwracają się do niego Andrzej mówiąc, że to jego prawdziwe imię. Jego syn Xawery przymierza się do realizacji ekranizacji "Wojny polsko-ruskiej" (syn Żuławskiego też Xawery wyreżyserował ten film).

 

Najwięcej emocji budzi jednak postaci Esterki, w której Hadrian jest zakochany.

Hadrian jest psychopatą i ma rozdwojenie jaźni. Dlatego nikt nie wytrzymuje z nim: Z., N., Esterka, brat, pies, dom, Paryż, Warszawa. Zaludniona samotność szaleństwa. Nocnik. Dziennik szaleńca. Nigdy dotąd nie wpadło mi to do głowy.

 

Żuławski wyjątkowo brutalnie opisuje Esterkę. Dziewczyna próbuje zdobyć role w Hollywood sprzedając swoje ciało. To o niej padły też cierpkie słowa, że "to szmata, w którą spuszczały się hollywoodzkie ch...".

 

Dziewczyna jest córką polityka i projektantki, często przebywa za granicą, widywana jest ze znanym producentem filmowym, a jej rozstanie z Hadrianem było bardzo burzliwe. Fakty zgadzają się z osobą Weroniki Rosati.

 

Reżyser podkreśla, że książka jest fikcją literacką. Wierzycie?


Janus

Więcej o:
Komentarze (43)
Kim jest szmata z Hollywood, którą opisuje Żuławski?
Zaloguj się
 • karakuliambro

  Oceniono 95 razy 61

  Prowadzenie się Weroniki nic mnie nie obchodzi (istotne jest czy ma talent czy nie i tylko to powinno być komentowane.) Ale Żuławski stanowczo przebrał miarę w chamstwie, nawet jeśli leczy tymi wynurzeniami swoje kompleksy.

 • godeliva

  Oceniono 81 razy 53

  Pan Zulawski starzeje sie bez klasy. Zalosne jest dasac sie na tak mloda kobiete. I niech nie rzucaw nia kamieniem. W koncu jest rezyserem, nich obejrzy film ze swego zycia. Niech sie zastanowi jak on robil kariere?.

 • bezkrytycznie

  Oceniono 63 razy 41

  żuławski z niejednego pieca chleb jadł i nigdy nie nalezał do cichych i pokornych. to, ze zdecydował sie na taki tekst, tylko utwierdza mnie wprzekonaniu, ze cos jest na rzeczy.ale z drugiej strony - gdyby wywlec wszystkie brudy o polskich "gwiazdach" - na przykład orgie, zdrady, homoseksualizm, to na kazdego w TV patrzylibysmy z obrzydzeniem. Nie wiem, czy pani, o której pisze Żuławski, rzeczywiście dawała wszystkim w Hollywood. wiem natomiast, że aktorka z niej marna i nigdy w tym zawodzie niczego szczególnego nie osiągnie. I nie potrzebuje Żuławskiego, zeby mi to mówił, bo to widac gołym okiem.

 • omnia

  Oceniono 59 razy 39

  Wyraźnie puściły nerwy Żuławskiemu na stare lata. Jego dorobek reżyserski budzi szacunek, ale nie rozgrzesza z chamskich zachowań. Elementarne poczucie przyzwoitości nakazuje aby nie ubliżać osobie, z którą kiedyś się było

 • ganimedes

  Oceniono 53 razy 39

  Jeżeli rzeczywiscie Weronika dała się zauroczyć temu obleśnemu typowi, to trudno - teraz ponosi tego smutne konsekwencje . Jeżeli jednak nie sypiała z gościem, to powinna nająć ludzi z miasta, żeby wytłumaczyli mu dobitnie niestosowność jego zachowania . To ,że stary dziad chce się jej kosztem wypromować , aby książka się lepiej sprzedawała to widać gołym okiem . Już jedna dziewczyna , nazwiskiem I.Petry przypłaciła depresją znajomość z tym pokręconym indywiduum .

 • reki334

  Oceniono 60 razy 34

  Cóż Weroniko!, z nim nie wyszła kariera, ale d... nie mydło próbuj dalej, póki jeszcze możesz. Zarówno postać Weroniki jak i związanego z nią Andrzeja pokazuje poziom naszego tzw. szoł-biznesu. Ale w sumie znajomości Weronice z Andrzejem współczuję, Żuławski to zwykłe bydlę i tyle. Też mogę napisać coś o wymyślonej postaci np.: Aleksander K. pseudo-magister i alkoholik z Katynia, wszelkie podobieństwo jest przypadkowe.

 • older

  Oceniono 56 razy 34

  Myslalam ze to inteligentny facet ,ale pozory myla .

 • barri

  Oceniono 44 razy 34

  strasznie wulgarny tekst,chyba się zapędził trochę

 • carlos

  Oceniono 50 razy 34

  stary zalosny dziad!!!!!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX