Koniec Rodziny Zastępczej - 9 rzeczy, za które pokochaliśmy Kwiatkowskich

Serial za półtora miesiąca zniknie z anteny Polsatu.

 

 

 

 

   

 

1. Alutka - jedna z najbarwniejszych postaci serialu "Rodzina Zastępcza". Żona bogatego producenta telewizyjnego i wieczna marzycielka. To dzięki Alutce spojrzeliśmy na świat poezji z innej strony. Alutka uczyła nas dobrego smaku, pokazała "wielki świat" ludzi bogatszych. Jednym słowem "kosmos". Błyskotliwość bohaterki można porównać do tej, którą posiada najpopularniejsza asystentka w Polsce, czyli Wioletta z "Brzyduli".

 

 

 

     

 
   

 

2. Piotr Fronczewski i Gabriela Kownacka - rodzice zastępczy każdego z nas. Przez dziesięć lat mogliśmy gościć ich w naszych domach i podziwiać wspaniałą grę aktorską. Piotr Fronczewski, który wcielił się w rolę Jacka Kwiatkowskiego pokazał, że prawdziwy facet w domu to także kochający ojciec. Gabriela Kownacka, która zagrała Ankę uczyła, że adopcja to coś najnormalniejszego w świecie. Oboje odbiegli od modelu "serialowych rodziców" i stworzyli nowy, lepszy standard rezygnując z pretensjonalności.                          

 

 

     

 
   

 

3. Promowanie Tolerancji - Nie możemy zapomnieć o najważniejszej roli, jaką odegrał serial Polsatu. Można nie przepadać za rodziną Kwiatkowskich, ale przyznać trzeba jedno - nauczyli Polaków tolerancji. Pokazali, że inny kolor skóry to nie odmienność. Oswoili nas z myślą, że istnieją inne rasy, że liczy się każdy człowiek. Żaden serial w Polsce nie nauczył nas tylu wartości.  Rzadziej ze zdziwieniem w oczach spoglądamy w stronę ludzi innych ras.  

     

 
   

 

4. Piosenka Seweryna Krajewskiego - Z jednej tkaniny wszyscy jesteśmy, co się wyciera, strzępi przez lata... Słowa do piosenki napisał Jacek Cygan. Piosenka Seweryna Krajewskiego została nieco zmieniona na potrzeby serialu. 

 
 

   

 

5. Adopcja - rzecz piękna i normalna -  Przez dziesięć lat Ania i Jacek Kwiatkowscy wychowywali dzieci z domów dziecka. Adoptowali na początku Romka, zaraz po nim Elizę i Zosię. Z czasem fabuła serialu przewidziała kolejne adopcje -  rodzeństwo Dorotkę i Wojtka oraz bliźniaków Piotra i Pawła. Głównym wątkiem zatem było stworzenie "Rodziny Zastępczej". To, co jeszcze kilkanaście lat temu dziwiło, dziś cieszy się uznaniem. 

     

 


 

   

 

6. Śliniak -Wystarczy spojrzeć na tę mordkę, a już czuje się, jak nasze serce mięknie. Serialowy pies rasy Dogue de Bordeauxw wzbudzał sympatię widzów przez wszystkie odcinki serialu. 

 

 

     

 
   

 

7. Posterunkowy -wieczny gość w domu Kwiatkowskich. Aktor Jarosław Boberek przełamał stereotyp typowego policjanta. Pokazał, że "władza" potrafi nieść nie tylko pomoc, ale także stać się przyjacielem rodziny. Nie tracąc przy tym uroku. Świetna kreacja. 

     

 

 


 

 

   

 

8. Maryla Rodowicz - czyli ciotka Ula. Rodzona siostra Anny Kwiatkowskiej. Maryla Rodowicz znakomicie odegrała rolę szalonej ciotki, która jako pracownica Ministerstwa Obrony Narodowej wprowadzała ład i porządek w domu Kwiatkowskich. Przynajmniej się starała. Mimo zawodu kompletnie bezradna życiowo. 

     

 
   

 

9. Polski serial - niebanalna fabuła: Twórcy polskich seriali przyzwyczaili nas do nudy i banału, który przewija się przez wszystkie odcinki. Ci, którzy twierdzą, że Rodzina Zastępcza to tzw. tasiemiec, są w błędzie. Każdy odcinek to zupełnie inna historia. Serial ukazywał typowe problemy Polaków, i podpowiadał jak je rozwiązywać. Postacie nie był wygładzone, posiadały przywary, które nie dziwiły. Każdy przecież ma wady. 

 

 

     

 

Mrock