Gwiazdy podbijają świat mody, jak im idzie?

Znane nazwisko jest marką samą w sobie. Projektując ubrania można doskonale wykorzystać jego wartość. Jednak zanim wejdzie się w świat mody trzeba wkalkulować porażkę.

Światy mody i celebrytów od zawsze są ze sobą powiązane. Projektanci chcą ubierać znanych aby promować swoje marki. Czasem gwiazdy próbują sił w projektowaniu ubrań. Wychodzi im to z większymi bądź mniejszymi sukcesami, ale w większości przypadków kończy się spektakularną porażką. Jedno jest pewne już na początku mają darmową reklamę i pewność, że najzagorzalsi fani kupią nawet najgorsze "łachy"

 

Spisaliśmy listę gwiazd, które mają za sobą współpracę ze światem mody i wybraliśmy najciekawsze i najbardziej znane projekty. W stawce znalazło się tylko dwóch panów, większość stanowią z oczywistych względów panie.

 

Gwiazdorskie projekty: Chcesz być jak... kup jego/jej ciuchy

 

J.Lo by Jennifer Lopes, Sweetface By Jennifer Lopez i Just Sweet

 

Niestety firma niedawno po kilku latach obecności na rynku wstrzymała działalność. Jako ostatnią wypuszczono kolekcję wiosna 2009. Przyczyną jest kryzys. Jennifer zaczęła przygodę z modą w 2003 roku. Jej pierwsza kolekcja powstała we współpracy z bratem znanego projektanta Tommy'ego Hilfiger Andym.  

 

Ubrania Jennifer nie zdobyły wielkiego uznania wśród krytyków mody. Także klientki nie biły się o suknie z metką J.Lo. Dla zwykłych fanów ceny były niedostępne, a zamożni klienci kojarzyli Lopez z nowobogackim stylem i tanim blichtrem. W ten sposób kariera piosenkarki w świecie mody zakończyła się cichą porażką.

 

 

 

Kate Moss for TOPSHOP

 

Brytyjska modelka niemal od początku kariery jest ikoną mody. To ona wyznacza trendy i wie co się akurat powinno nosić. Jej marketingową wartość postanowił wykorzystać gigant odzieżowy Topshop. Koncern zaprosił do współpracy Kate Moss i pozwolił stworzyć własną linię ubrań sygnowanych własnym nazwiskiem.

 

Pierwsza kolekcja trafiła do sklepów w 2007 roku. Z miejsca stała się hitem. Ubrania Topshop mają niewygórowane cen, linia Kate jest troszkę droższa. Współpraca giganta i modelki przynosi korzyści obu stronom. Kate projektuje we współpracy z Katy England, która ma większe przygotowanie teoretyczne.

 

 

 

L.A.M.B. by Gwen Stefani (love, Angels, Music, Baby)

 

Początki Gwen w zespole No Doubt nie zapowiadały, że zrobi solową karierę i podbije świat mody. Firma powstała w 2003 roku, a pierwszą kolekcję pokazano w 2004. Stefanii poszła w kierunku wielkiego świata mody, nie bawiąc się w rzeczy dla fanów. W projektach widać inspirację kulturą Japońską i Hinduską oraz subkulturą harajuku

 

Mimo wysokich cen, torebki kosztują od około 100 $ do niemal 1000$, L.A.M.B. osiągnął ogromny sukces. Projekty Gwen cieszą się uznaniem nawet wielkich projektantów, którzy zazwyczaj sceptycznie podchodzą do tego typu przedsięwzięć.

 

 

 

DVB Style by Victoria Beckham

 

Kierunek moda w przypadku Victorii Beckham był oczywisty. Żona Davida ma duże aspiracje, chciałaby być ikoną stylu, jak na razie jest największą fashion victim na świecie. Pierwszą kolekcję pokazała światu w 2004 roku. Zaczęła od okularów, torebek i bielizny. Dopiero z czasem doszły ubrania.

 

Projekty Victorii są dodatkowo promowane na sławie męża. Jej kolekcje nie cieszą się  uznaniem krytyków. Wszystko już gdzieś widzieliśmy i wszystko gdzieś było. "Posh" jest jednak bardzo uparta i mimo porażek wciąż próbuje zyskać uznanie świata mody.

 

 

 

The Row i Elizabeth and James by Ashley and Mary-Late Olsen

 

Siostry Olsen rozpoczęły karierę w Hollywood w wieku zaledwie kilku lat. Od tamtego czasu na stałe zadomowiły się w show biznesie. Ich role firmowe nie są najwyższych lotów ale pozwoliły wyrobić nazwisko warte miliony dolarów. Jako pierwsza wykorzystała to sieć supermarketów Wal-Mart (sprzedawali ubranka dla dziewczynek).

 

W 2006 roku dziewczyny wypuściły luksusową linię The Row, dopiero później dołożyły do tego kolekcję zainspirowaną modą retro i rzeczami znalezionymi w garderobie pod nazwą Elizabeth & James (zima 07).

 

 

 

Twenty 8 Twelve by Sienna i Savannah Miller

 

Nazwa domu mody pochodzi od daty urodzenia Sienny Miller. Aktorka projektuje wspólnie z siostrą Savannah (jest zawodową projektantką). Początkowo aktorka miała mieć swoją linię u jeansowego giganta Pepe Jeans, zdecydowała się jednak na własną kolekcję. Pierwsza została pokazana w 2007 roku.

 

 

 

William Rest by Justin Timberlake

 

Współpracownikiem Justina w projektowaniu ubrań jest Trace Ayala, znany z produkcji jeansów. Pierwszą kolekcję zaprezentowano w październiku 2007 roku. Nazwa jest kombinacją imienia dziadka piosenkarza i nazwiska dziadka projektanta.  

 

Justin i Ayala łączą w swoich kolekcja najnowsze trendy z klasycznym spojrzeniem na modę. Jeśli znacie styl Timberlake to wiecie o co chodzi (na zdjęciu Justin i Ayala).

 

 

 

Kanye West for Luis Vuitton

 

Amerykański muzyk szturmem podbił scenę muzyczną, o jego podkłady biją się największe gwiazdy. Komponuje, śpiewa i projektuje, jest dandysem XXI wieku. W każdym wywiadzie podkreśla jak ważna jest dla niego moda. Jego współpraca z legendarnym francuskim domem mody Louis Vuitton była naturalną koleją rzeczy.

 

Raper, a przede wszystkim producent muzyczny zaprojektował sportowe buty. Cena to bagatela 1000 dolarów.