Polański: To się po prostu przydarzyło

Głos w sprawie Romana Polańskiego zabrali: Monika Olejnik, Bartek Węglarczyk, Donald Tusk, Krzysztof Zanussi i wiele znanych postaci. Zatrzymanie reżysera było zapalnikiem w wojnie na słowa między światem sztuki a polityki. Codziennie kilka bitew przetacza się przez media, sprawa podnosi ciśnienie i wywołuje emocje u niektórych za duże. Kolejna runda na ringu?

 

Bogdan Zdrojewski w "TOK FM":

Wystąpiłem do Sikorskiego aby podjął sprawę nie przesądzając kwestii winy i kary, bo aresztowany jest polski obywatel o wielkim dorobku i Polska powinna w tej sprawie wziąć udział - wyjaśnił. I dodał. - Nie podważam samego faktu -konieczności przestrzegania prawa i ponoszenia kary. Nie wolno molestować.

 

Karolina Korwin-Piotrowska w "Magazyn 24"

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że ta pani (13-latka, z którą spał Polański-red.) bardzo często rozkładała nogi. Gdy miała 13 lat nie była już dziewicą

 

Bartosz Węglarczyk na swoim oficjalnym blogu:

Mam nadzieję, że Polański jak najszybciej stanie przed sądem w Kalifornii. Na jego korzyść działa wiele okoliczności łagodzących - nieuczciwy sędzia sprzed 30 lat, wybaczenie ze strony ofiary, nienaganne życie Polańskiego w Europie, zaawansowany wiek. Jestem przekonany, że prowadzący dziś sprawę sędzia uwzględni te okoliczności i nie skaże go na więzienie albo skaże go na symbolicznie krótki pobyt w więzieniu o obniżonym rygorze.

 

Krzysztof Zanussi w "Kropce nad I":

Gdyby nie był sławny, to fakt, że ponad 30 lat temu w Los Angeles, mieście szczególnie swobodnych obyczajów, skorzystał z usług jakiejś nieletniej prostytutki, nie miałby dzisiaj przedłużenia, ale niewątpliwie zrobił coś bardzo złego i jest to ciemna strona jego życia.

 

Donald Tusk o całej sprawie:

nie jest moją rolą rozstrzyganie winy, ona zresztą jest dość oczywista - nikt nie kwestionuje, łącznie z Romanem Polańskim i jego ofiarą, że to zdarzenie miało miejsce/gazeta.pl

 

Marek Migalski w liście do artystów:

Ale chciałbym się jedynie naszych artystów zapytać - używalibyście tych samych argumentów, gdyby wasz koleżka Romek najpierw upił a potem pobawił się doodbytniczo z waszą 13-letnia córką? I jeszcze jedno pytanie - czy macie nasrane w tych waszych głowach?!/gazeta.pl

 

Dorota Stalińska w programie "Magazyn 24 godziny":

Wiemy przecież, że dziewczynka 13-letnia może wyglądać jak 20-latka. Mam 20-letniego syna. On by powiedział, jak zachowują się 13-letnie dziewczynki i jakie uskuteczniają prowokacje i jak się pchają do łóżka nie 20-latkom, ale 40-latkom. 13-letnie dziewczynki same prowokują dorosłych mężczyzn. W Polsce się tak dzieje jak na całym świecie. Zanussi ma rację.

 

Sylwester Latkowski do Karoliny Korwin-Piotrowskiej:

Karolino, po tym, jak powiedziałaś o "13 latce rozkładającej nogi", z którą każdy może sypiać "bo je rozkłada", uznajesz pedofilię. Mówisz tak jak pedofile z Dworca Centralnego, o których zrobiłem film "Pedofile". Tak tłumaczyli się z tego, że sypiają z nieletnimi chłopcami. To, że dziecko jest zdemoralizowane, upośledzone, że nie zajmuje się nim rodzina, szkoła, społeczeństwo nie może dawać przyzwolenia na jego seksualne wykorzystywanie. Czy mogę się przespać z Twoim dzieckiem? Gratulacje!

 

Monika Olejnik w "Dziennik Gazeta Prawna":

Roman Polański dopuścił się ohydnego czynu. Zgwałcił trzynastoletnią dziewczynkę. I nie ma żadnego znaczenia, czy ona chciała tego, czy nie. Miał wtedy 45 lat. Dorosły mężczyzna nie chodzi do łóżka z dzieckiem.

 


Agnieszka Holland w programie "Magazyn 24" z dnia 30.09.09: 

Stało się to 32 lata temu i nie była to tajemnica. Roman Polański wielokrotnie pojawiał się w krajach europejskich jako autorytet i filmowiec. My wszyscy, także ci ludzie, którzy teraz na niego plują i są podnieceni, że go wreszcie złapano, przez ten cały czas mieli milion okazji, żeby wyrazić swoje oburzenie.

Zbigniew Hołdys z programie "Magazyn 24" - 30.09.09:

Stało się źle, a ta sprawa poprzez list nabrała takiego pędu, że obróciła się przeciwko środowisku artystów w opinii społecznej. Teraz będzie trudno to zreperować i wyjaśnić.

Lew Starowicz w "Faktach po Faktach":

Pedofilia to pociąg do ciała dziecka, a w tym przypadku był to pociąg do ciała rozwiniętej kobiety.

 

Roman Polański o "gwałcie" - wywiad z 1987 roku:

To się po prostu przydarzyło... W tamtym czasie trudno było mi przekonać samego siebie, że to było niewłaściwe. Myślałem, że w końcu nikomu nie dzieje się krzywda... Dlaczego mam być ukarany za moją skłonność do młodych dziewczyn?/ efakt.pl

 

Czekamy na twój komentarz

 

Przeczytaj koniecznie: Prawdziwa historia Romana Polańskiego.