Powrót do przeszłości

Dzisiejszy odcinek sponsoruje literka W :)

 

Pamiętajcie, że ten przegląd jest subiektywny, Wasze propozycje możecie dodawać na forum (TUTAJ). Kotek czeka na Wasze sugestie i życzy miłej lektury :)

 

WHAM!

 

Czy jest tu ktoś, kto nie zna zespołu Wham! ? Chociaż formacja działała zaledwie przez pięć lat (1981-1986), to ich piosenki zna każdy. "Last Christmas" to już klasyk, przerabiany tyle razy, że nie da się zliczyć. George Michael i Andrew Ridgeley stworzyli formację kultową, o której będzie się mówić jeszcze przez wiele, wiele lat.

 

 

 


WESTERN

 

Dziś, prawdziwych westernów już nie ma...Western - to najkrócej i najogólniej mówiąc, opowieść o Dzikim Zachodzie. Westernem może być i film, i książka (np. "Winnetou" Karola May'a), ale Kotek chciałby się skupić na tym pierwszym. Jeśli tego jeszcze nie robiliście, obejrzyjcie koniecznie "W samo południe", "Dyliżans", "Tańczącego z wilkami", czy słynną "Bonanzę". Ten gatunek to coś wyjątkowego - przenosi nas do dawnej Ameryki, obserwujemy gorączkę złota, walki z Indianami, czy Wojnę Secesyjną. Westerny mają kilka charakterystycznych elementów - pościgi na koniach, liczne strzelaniny i bójki, honorowe pojedynki. Jeśli nie widziałaś jeszcze żadnego westernu, musisz to nadrobić!

 

 

 

 

WROTKI

 

Dawno, dawno temu ;), gdy nie było rolek wielką popularnością cieszyły się wrotki. Buty z czterema kółkami były hitem na każdym podwórku! Nie każdy mógł sobie pozwolić na wersję 2 w 1, czyli wrotki, jako takie, wiele osób kupowało specjalne nakładki z kółkami, które, za pomocą pasków, można było doczepić do każdego rodzaju obuwia. Wrotki, czyli "łyżwy ziemne" zostały wynalezione w 1790 roku, triumfy świeciły w latach 80. XX wieku. Dziś, za sprawą m.in. Madonny, przeżywają drugą młodość.

 

CZARNA WOŁGA

 

Polskie dzieci, swojego czasu, bardzo bały się czarnej wołgi. Dlaczego? W latach 60. i 70. XX w. popularnością cieszyła się miejska legenda, która mówiła o kursującej po miastach czarnej limuzynie marki wołga, do której, rzekomo, porywano dzieci i znikały one na zawsze...Brrr :)

 

 

Kotek czeka na Wasze propozycje!