Powrót do przeszłości

Dzisiejszy odcinek sponsoruje literka U :)

 

Pamiętajcie, że ten przegląd jest subiektywny, Wasze propozycje możecie dodawać na forum (TUTAJ). Kotek czeka na Wasze sugestie i życzy miłej lektury :)

 

U2

 

Zespół powstał w Dublinie w 1972 roku, gra do dziś. Bono, Adam Clayton, The Edge i Larry Mullen Jr. mają swoich fanów na całym świecie. Sukces formacja zawdzięcza przede wszystkim niezwykłemu wokalowi Bono, który porywa każdego. U2 jest rekordzistą wśród zespołów rockowych, jeśli chodzi o statuetki Grammy, które zdobyli (22 sztuki). Grupa w tym roku po raz kolejny odwiedzi Polskę!

 

 

URSZULA

 

Urszula, a właściwie Urszula Kasprzak, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Karierę rozpoczęła w 1977 roku na Festiwalu Piosenki Radzieckiej. Śpiewała w chórkach u Majki Jeżowskie, występowała na różnych festiwalach. Wszystko nabrało rozpędu w 1982 roku, gdy Romuald Lipko (znany z Budki Suflera) napisał dla młodej wokalistki kilka piosenek, które nagrała. Wtedy też piosenkarka występowała razem z Budką Suflera na koncertach. Rok później, w 1983 roku ukazała się debiutancka płyta Urszuli, zatytułowana po prostu "Urszula". Później było już z górki :) Jej piosenki zna chyba każdy. Ktoś z Was nie potrafi zanucić "Dmuchawce, latawce, wiatr", albo "Luz blues w niebie same dziury"?

 ULICA SEZAMKOWA

 

Czy jest tu ktoś, kto nie zna Ulicy Sezamkowej? Ten amerykański program edukacyjny dla dzieci od lat cieszy się wielką popularnością. Chociaż premiera odbyła się w 1969 roku, to postacie z produkcji się nie starzeją i cały czas uczą dzieci na całym świecie. Kermit, Wielki Ptak, Ciasteczkowy Potwór, czy Elmo to ulubieńcy najmłodszych (i nie tylko!)! Kotek chciał kiedyś zamieszkać na Ulicy Sezamkowej ;) Wiecie, że wstępniak do tej notki ("dzisiejszy odcinek sponsoruje literka...") pochodzi z tego programu? :)

 

 

 

 

MIŚ USZATEK

 

Miś Uszatek jest kultowy, bez dwóch zdań :) Powstał w 1957 roku, jest dziełem pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Brunatny Miś, który ogłaszał wszystkim porę snu jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci występujących w polskich dobranockach. Chociaż niektórym kukiełkowe bajki się nie podobają, są tacy, którzy bez Uszatka i jego przyjaciół - Prosiaczka, Zajączka, cioci Chrum Chrum, nie mogą żyć! Kotek jest fanem Uszatka, a Wy?

 

Na dobranoc - dobry wieczór
miś pluszowy śpiewa Wam.
Mówią o mnie Miś Uszatek, bo klapnięte uszko mam.
Jestem sobie mały miś, gruby miś,
znam się z dziećmi nie od dziś.
Jestem sobie mały miś, śmieszny miś,
znam się z dziećmi nie od dziś!
Pora na dobranoc,
bo już księżyc świeci.
Dzieci lubią misie,
misie lubią dzieci.

 

 

 

Kotek czeka na Wasze propozycje!