Andrzej Duda tłumaczy milczenie swojej żony: Pierwsza dama powinna świadczyć dobro

Andrzej Duda w rozmowie ze Sławomirem Jastrzębowskim w Superstacji odpowiedział na wiele palących kwestii. Nie zabrakło też pytań o rolę Agaty Dudy w życiu społecznym.

Andrzej Duda przyjął Sławomira Jastrzębowskiego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, gdzie prezydent przeprowadził się z Krakowa. Tutaj - jak się dowiedzieliśmy - stara się z żoną wieść zbliżone do normalności życie. Co ciekawe, nawet sami sobie gotują, jednak nie są przywiązani do żadnej diety.

Jemy rozsądnie, co widać zwłaszcza po mojej żonie - mówił prezydent.

Córka Dudów została natomiast w rodzinnym krakowskim mieszkaniu. Kinga Duda podjęła bowiem decyzję o kontynuacji studiów w Krakowie.

20-latka sama w mieszkaniu? - dopytywał dziennikarz z obawą w głosie
No 20-latka, ale z drugiej strony to już osoba 20-letnia - mówił uspokajająco Andrzej Duda.

06.08.2015 Warszawa , Plac Pilsudskiego . Prezydent Andrzej Duda (2p) , pierwsza dama Agata Kornhauser - Duda (c) , corka prezydenta Kinga Duda (2l) , ojciec prezydenta Jan Duda (l) , przyszly szef BBN Pawel Soloch (p) podczas uroczystego przejecia zwierzchnictwa nad silami zbrojnymi przez nowo zaprzysiezonego prezydenta . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta AG

W dalszej części rozmowy padło pytanie, które od wielu dni nurtuje wielu Polaków, a zwłaszcza Polki. Dlaczego w obliczu tak ważnych kwestii społecznych jak np. projekt wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji, Agata Duda konsekwentnie milczy.

Czy pierwsza dama powinna być wzorem dla polskich kobiet i czy powinna zabierać głos i mówić to co myśli, tak jak Maria Kaczyńska? - pytał Jastrzębowski.
Uwielbiałem panią prezydentową Marię Kaczyńską, była wspaniała kobietą, niestety była też często brutalnie atakowana, co było dla mnie osobistą przykrością. Pierwsza dama realizuje swoją rolę tak, jak uważa za stosowne. Ja mam wspaniałą, mądrą żonę, którą bardzo kocham, i która zdecydowała się na to, aby podjąć funkcję pierwszej damy - bo nie każda żona prezydenta to robi (...). Ja myślę, że Polacy cieszą się, że pierwsza dama jest i jestem mojej żonie ogromnie wdzięczny, że tę funkcję podjęła  i wykonuje ją wzorcowo.

Dziennikarz drążył jednak temat i naciskał na zajęcie przez Dudę konkretnego stanowiska.

Jakie są poglądy pana żony?
Poglądy mojej żony, są poglądami mojej żony. Moja żona jest osobą bardzo niezależną. Proszę zauważyć, że ona od początku, jeszcze jak prowadziłem kampanię, nie zabierała głosu w sprawach politycznych.
A dochodzi do sporów?
Jesteśmy normalnym małżeństwem. W małżeństwie są spory o różne kwestie, o wychowanie dzieci, o to, jak się zachować w danym momencie, jeśli chodzi o sprawy domowe, o to, jak wydać domowe pieniądze. Są spory o różne rzeczy i to jest całkowicie naturalne. Każde z nas ma swoje poglądy na wszystkie sprawy - mówił prezydent. - Ale podjęła decyzję, żeby nie wypowiadać się w sprawach politycznych, ponieważ chce wykonywać funkcję pierwszej damy tak, jako ona tę funkcję sformułowała, tak jak uznała, że chce ją wykonywać. I prosiłbym, aby uszanować tę decyzję, bo to co robi, robi naprawdę dobrze.

Andrzej Duda, Agata Duda Mateusz Jagielski / EAST NEWS

Agata Duda, nim została pierwszą damą, była nauczycielką języka niemieckiego i spełniała się w tej roli. Duda podkreślał, że trudno było przekonać mu żonę do porzucenia kariery zawodowej.

Nie było łatwo, ale uznałem, że będzie wspaniałą pierwszą damą, że będzie umiała bardzo dobrze reprezentować Polaków i bardzo dobrze reprezentować Polki. A taka jest rola pierwszej damy. Według mnie rolą pierwszej damy nie jest robienie polityki, to jest rola męża pierwszej damy, czyli prezydenta. Prezydent jest politykiem. Pierwsza dama powinna :świadczyć dobro. I moja żona to robi. Zajmuje się trzema obszarami: sprawy społeczne, charytatywne i edukacyjne.

Bycie pierwszą damą ma charakter wyłącznie reprezentacyjny, Agata Duda nie pobiera z tego tytułu żadnego wynagrodzenia. Kiedy Andrzej Duda został wybrany na prezydenta, zwolniła się z pracy, więc formalnie jest bezrobotna. W związku z tym o jej emeryturę dba mąż.

Do 10 każdego miesiąca odprowadzam mojej żonie z mojego wynagrodzenia składkę na ZUS - potwierdził prezydent.

 

ZI

Więcej o:
Komentarze (147)
Andrzej Duda tłumaczy milczenie swojej żony: Pierwsza dama powinna świadczyć dobro
Zaloguj się
 • magwol2

  Oceniono 34 razy 32

  Maria Kaczyńska była brutalnie atakowana głownie przez Rydzyjko, o czym PAD zapomniał wspomnieć.

 • forfiter_jr

  Oceniono 35 razy 31

  Jarosław zagroził, że jak Dudowa tylko coś palnie, poszczuje ją kotem.
  A z resztą i ona i on są tak niezależni, jak mieszkańcy Korei Północnej...

 • Gość: kobieta

  Oceniono 34 razy 28

  Przepraszam bardzo, ale kogo Pierwsza Dama reprezentuje skoro żadna z kobiet nie zna jej zdania? Skoro nie znamy jej zdania, to nie możemy czuć, że jednoczymy się z poglądami żony Pana Dudy...

 • morgana50

  Oceniono 32 razy 26

  jato tak mam nieodparte wrażenie, że prezydentowej wycieli struny głosowe lub język, bo wiele osób wypowiada się w jej imieniu podczas gdy ona sama milczy jak zaklęta ( a może ją ktoś jakimś voodoo przeklął i odebrał głos?!? ), albo nie ma nic do powiedzenia, albo jej opinia jest bulwersująco różna od linii partii którą reprezentuje jej mąż i boją się co Jarek powie lub zrobi (np. przewrót pałacowy ?!?) !!!

 • maciek7777

  Oceniono 28 razy 24

  "Pierwsza Dama powinna świadczyć dobro".

  Jak mąż świadczy samo zło, naruszając konstytucję i niszcząć kraj , "zdalnie sterowany" przez największego szkodnika w polskiej polityce XXI wieku, to może rzeczywiście lepiej się zamknąć, stać na uboczu i tylko wstydzić się po cichu.

  A to dopiero początek. Po Trybunale Stanu będzie gorzej !!!!!!!!!!!!

 • Gość: Roma

  Oceniono 24 razy 22

  Wystarczy juz tego dobra którego narobił nam Duda. Dzieki niemu żyjemy w kraju w permanentnym stanie wyjątkowym z którego kazdy normalny człowiek nie oczadzony bredniami sekty smoleńskiej ma ochotę wyjechać. Nikt tak w historii nie zohydzić Polski jak PiS i Duda.

 • pan_pies

  Oceniono 22 razy 22

  "Świadczy dobro" - z księdzem się kojarzy.

 • Gość: wkurzona

  Oceniono 26 razy 22

  Typowa zona taliba

 • anasa

  Oceniono 14 razy 14

  Z definicji pierwszej damie pracować nie wolno. Mąż litościwie płaci za nią składki emerytalne, aby miała emeryturę w przyszłości. A to Polska właśnie!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX