"Color of Your Life" Michała Szpaka plagiatem? Wytwórnia SONY wydała oficjalne oświadczenie

Wobec piosenki Michała Szpaka, która wykona na konkursie Eurowizji 2016, pojawiły się oskarżenia o plagiat. SONY poddało utwór profesjonalnej ekspertyzie. "Piosenka nie jest plagiatem" - informuje wytwórnia.

Wygrana Michała Szpaka w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizji, które odbyły się w minioną sobotę, wciąż budzą kontrowersję. Faworytką konkursu była bowiem Margaret. Jednak wobec piosenki Szpaka "Color of Your Life" pojawiły się znacznie poważniejsze oskarżenia - o plagiat. "Fakt" sugerował, że utwór wokalisty do złudzenia przypomina przebój "Dawaj za" rosyjskiej grupy Lube, ulubionego zespołu samego Władimira Putina. Oficjalne stanowisko w tej sprawie zajęła właśnie wytwórnia Sony Music Poland i wydała oświadczenie, które zamieściła na swojej stronie internetowej. Wytwórnia poinformowała, że utwór Szpaka poddała "dogłębnej analizie muzykologicznej".

Informujemy, iż wynik profesjonalnej ekspertyzy przeprowadzonej przez niezależnego eksperta dr Rafała Rozmusa, cenionego muzykologa i kompozytora, jest jednoznaczny - piosenka nie jest plagiatem - czytamy na stronie.

Wytwórnia zamieściła na stronie kluczowy fragment tej analizy.

Mamy tutaj do czynienia z dwoma oryginalnymi utworami w których poszczególne elementy dzieła muzycznego wykazują więcej cech odmiennych niż wspólnych - czytamy.

Pełna ekspertyza jest dostępna do pobrania na stronie wytwórni. Wytwórnia poinformowała również, że "nieuzasadnione publiczne oskarżanie autorów i wykonawców piosenki o plagiat stanowi naruszenie ich dóbr osobistych i może skutkować podjęciem przez nich kroków prawnych wobec osób rozpowszechniających takie nieprawdziwe informacje".

Przypomnijmy, że Michał Szpak wygrał w sobotę 5 marca polskie preselekcje na Eurowizję zdobywając 35,89% głosów. To on będzie reprezentował Polskę na konkursie Sztokholmie, w pierwszej połowie drugiego półfinału, 12 maja 2016 roku.

BP