Kora walczy o drogie lekarstwo na raka. Sprzedała nawet mieszkanie. Cena za miesiąc leczenia porażająca

Kora zmaga się z genetycznym rakiem jajnika. Terapia jest bardzo droga. Żeby zapewnić sobie środki na leczenie, piosenkarka musiała sprzedać dom.

Lek, który musi przyjmować teraz Kora, Olaparib, choć bardzo skuteczny, jest też drogi - miesięczna terapia kosztuje 24 tysiące, czyli 300 tysięcy rocznie. Olaparib nie jest refundowany.

Kory nie stać, żeby przyjmować tak drogi lek, więc sprzedała mieszkanie.

Lek kosztuje 24 tysiące miesięcznie, dlatego moje mieszkanie starczy mi na 3 lata, a wyobrażam sobie, że można żyć dłużej - mówiła w rozmowie z TVN24.

Genetyczny rak jajnika to problem 200 kobiet w Polsce. Kora, w ich imieniu, zaapelowała do NFZ o zwrot kosztów leczenia.

Chcę żyć, po prostu chcę żyć. To jest opresja, ból, to jest po prostu piekło. Jeżeli można w tym piekle ulżyć, to nie wbijajmy tego Polaka do kotła, nie stójmy nad tym kotłem, niech NFZ nie stoi nad tym kotłem, niech nas nie wbija do tego kotła. Jest nas 200 - mówiła zdenerwowana. - Nie dlatego jestem tutaj, że chcę, żeby ludzie wpłacali na moją skarbonkę, tylko jestem tutaj po to, i jasno to mówię, że jest lek, który powinien być refundowany i koniec, finito, basta.

Kora, wraz z mężem, Kamilem Sipowiczem, zapowiada walkę o refundację leku.

JZ

Pobierz darmową aplikację Plotek na telefony z Androidem

POLUB NAS

Więcej o:
Komentarze (117)
Kora walczy o drogie lekarstwo na raka. Sprzedała nawet mieszkanie. Cena za miesiąc leczenia porażająca
Zaloguj się
 • Gość: jake

  Oceniono 24 razy 22

  To że każdemu się należy to jedna sprawa, to czy Polskę stać na takie refundacje to co innego. To co jest skandaliczne to cena tego leku - koncern Astra Zeneca -właściciel leku zarabia miliardy kosztem umierających ludzi.

 • Gość: lewak

  Oceniono 23 razy 21

  Jaki jest sens produkowania i sprzedawania leków, na które ludzi nie stać?

 • Gość: D-Tector

  Oceniono 17 razy 9

  Kolega mój, długoletni sympatyk Kory, będąc w sytuacji gdy spotkał Korę, poprosił o autograf. Odpowiedź była krótka: kupisz moją płytę dostaniesz autograf. Moja propozycja też jest krótka: zapłać w aptece to dostaniesz leki.

 • Gość: Ziarko

  Oceniono 17 razy 9

  Za 11 dni pracy przy "Must Be The Music" otrzymała 198 tysięcy złotych. Czy naprawdę jej nie stać na te leki?

 • predent

  Oceniono 9 razy 7

  Jakbym miał to bym jej dał. Za te piosenki przy których było miło w młodości.

 • Gość: bababalsamico

  Oceniono 11 razy 5

  Nie wiem w końcu, czy chodzi o dom, czy o mieszkanie? Kora ma na Żoliborzu dom wart pewnie z 3.000.000,-, a życie jest bezcenne...

 • Gość: Eva

  Oceniono 7 razy 5

  Dobrze że miała co sprzedać.W końcu chcąc żyć mozna zamieszkać w M3 niekoniecznie w domu,wielu z nas tak żyje.Zycze powrotu do zdrowia,trzymam kciuki.

 • Gość: yano

  Oceniono 5 razy 5

  trzymaj się kobieto i nie podaj się ....Z D R O W I A .... Ż Y C Z Ę...........

 • Gość: Martin

  Oceniono 4 razy 4

  Wszystko się zgadza - każdy walczyłby o każdy dzień życia.
  Ale nie mogę zgodzić się z tym, że jakiś lekarz powiedział Korze, że to skuteczny lek.
  Dokumentacja leku dostępna jest na stronie Europejskiej Agencji Leków (www ema europa.eu):

  1. Czas do progresji choroby lek wydłuża statystycznie o 6,9 miesiąca w porównaniu do placebo. Czyli po 4 miesiącach na placebo 50% pacjentek będzie miało progresję, a na leku po 11 miesiącach.

  2. Nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy pod względem przeżycia całkowitego! (mediana 34,9 miesięcy versus 31,9 miesięcy). Czyli biorąc lek 50% pacjentek umrze w ciągu 34,9 miesięcy, a biorąc placebo w ciągu 31,9 miesięcy.
  PO 33 MIESIĄCACH LECZENIA LEKIEM LUB PLACEBO PRZEŻYCIE NIE RÓŻNI SIĘ.

  3. Nie ma żadnej różnicy w jakości życia!! Nie zaobserwowano statystycznie istotnych różnic między chorymi leczonymi olaparybem a otrzymującymi placebo pod względem objawów/dolegliwości zgłaszanych przez pacjentki lub HRQoL, mierzonej odsetkami poprawy i pogorszenia określonymi przy użyciu wskaźników
  FACT/NCCN Ovarian Symptom Index (FOSI), Trial Outcome Index (TOI) oraz punktacji Functional Analysis of Cancer Therapy–Ovarian total score (FACT-O total).

  To pytam, czy państwo na płacić za powiedzmy 16 miesięcy leczenia (DO PROGRESJI) x 24 000 = 384 000 złotych, skoro lek nie jest skuteczny, nie zapobiega śmierci. Ile operacji RATUJĄCYCH ŻYCIE można za to wykonać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX