Księżna Charlene u papieża Franciszka. Ubrana na biało. Złamała protokół? Nie, ten przywilej ma tylko siedem kobiet na świecie

Księżna Charlene z Monako odbyła prywatną audiencję u papieża Franciszka. Jest jedną z 7 kobiet świata, którym wolno nosić biel przy głowie Kościoła Katolickiego.

Spotkanie z papieżem jest obwarowane wieloma zasadami etykiety, także tymi, które dotyczą ubioru. W przypadku kobiet są one bardzo rygorystyczne, choć i tak w ostatnich latach watykański protokół dyplomatyczny uległ pewnemu rozluźnieniu. Są jednak pewne podstawy, które się nie zmieniają. Jednym z nich jest konieczność okrycia włosów (najczęściej mantylką lub woalem), a drugi dotyczy kobiecego stroju. Powinien być stonowany, najlepiej czarny (tak też na swoją audience u papieża ubrały się Agata i Kinga Duda). Jest tylko siedem kobiet na świecie, którym wolno odstąpić od tej reguły. Jedną z nich jest księżna Charlene z Monako.

 

<< ZOBACZ ZDJĘCIA KSIĘŻNEJ CHARLENE >>

 

Przywilej noszenia bieli stanowi specjalną tradycję, w myśl której na ważnych wydarzeniach z udziałem głowy Kościoła Katolickiego (prywatnych audiencjach, kanonizacjach, beatyfikacjach, czy wyjątkowych mszach) na biało mogą ubierać się niektóre katolickie królowe bądź księżne.

W praktyce le privilége du blanc lub z włoskiego il privilegio del biacno ma jedynie siedem kobiet na świecie. Oprócz księżnej Charlene są to hiszpańska królowa Sofia, królowa Belgii Paola, wielka księżna Luksemburga Maria Teresa, królowa Belgów Matylda, hiszpańska królowa Letizia i Marina księżniczka Neapolu. Tradycja ta nie obejmuje kobiet, które są głowami państw, czy żon wyznania katolickiego nie katolickich monarchów (np Maksyma królowa Niderlandów).

Przywileju nie posiada jednak także katolicka monarchini. Konieczne jest posiadanie przez nią lub jej męża tytułu Rex Catholicissimus (i tak np. do króla Hiszpanii można zwracać się Jego Katolicka Mość). Nadawany przez papieża tytuł jest dziedziczny, chyba że zostanie przez papieża odebrany. Tytułu tego nie posiadają np. królowa Masenate Mohato Seeiso Letsie III czy księżna Liechtensteinu.

ZI

Więcej o:
Komentarze (69)
Księżna Charlene u papieża Franciszka. Ubrana na biało. Złamała protokół? Nie, ten przywilej ma tylko siedem kobiet na świecie
Zaloguj się
 • Rs M

  Oceniono 18 razy 16

  Tego typu przywileje przypominają nam, że świat kiedyś skonstruowany był na hierarchii i układach. Obecnie żyjemy w przeświadczeniu, że to minęło.
  Ale skoro przywileje przetrwały ....

 • kocurxtr

  Oceniono 21 razy 13

  "Taki przywilej ma 7 kobiet na świecie"

  religia pokoju, miłości i równości
  (dla pewnej ściśle wybranej grupy)

 • Marek Matczuk

  Oceniono 17 razy 11

  21 wiek. Wydaje się, że normą jest równouprawnienie i wolność ale zwykle Watykan woli średniowieczne bale przebierańców.
  Panowie w sukienkach z tymi berłami, czapeczkami, pantofelkami wyglądają jak banda pajaców na balu błaznów a nie jak poważne postaci.

 • Gość: nowoptikan

  Oceniono 6 razy 6

  chrześcijańska równość i braterstwo, jedność wobec Jedynego, no przecież nie szata zdobi człowieka

 • Gość: Ola

  Oceniono 10 razy 4

  posikałam się z wrażenia i jeszcze spadły mi buty
  a do tego wbiło mnie w fotel
  co za news! tylko siedem? na świecie? na biało? WOW
  chyba dziś nie zasnę, tak jej zazdroszczę

 • Gość: Anna K.

  Oceniono 6 razy 4

  Co za sredniowiecze w mysleniu, tylko biale dla wybranych, calowanie w reke, albo tylko
  czarne. Idiotyzm. Tak duzo wypaczen w tej naszej religii !!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX