Alan Rickman to nie tylko Severus Snape! Oto jego 11 ról, które zostawiają Harry'ego Pottera daleko w tyle

Alan Rickman nie żyje. Na zawsze jednak zapamiętamy jego świetne aktorskie kreacje. Rola Severusa Snape'a jest tylko jedną z wielu.

Alan Rickman zmarł w wieku 69 lat po długiej walce z rakiem. Dla najmłodszej publiczności ten wielki aktor to przede wszystkim mroczny nauczyciel eliksirów - postać z serii filmów o Harrym Potterze. Dziś jednak wspominamy także jego inne największe kreacje.

"Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street" (2007)

Rickman w filmie Tima Burtona wciela się w sędziego Turpina.

"To właśnie miłość" (2003)

Chyba każdy oglądał ciepłą komedię romantyczną "To właśnie miłość". Bohater Rickmana to Harry, który pogubił się w uczuciach do swojej żony i atrakcyjnej asystentki.

"Dogma" (1999)

W filmowym klasyku w reżyserii Kevina Smitha Alan Rickman wciela się w postać anioła Metatrona.

"Robin Hood: Książę złodziei" (1991)

Alan Rickman za rolę szeryfa Nottingham został nagrodzony nagrodą BAFTA. Co ciekawe, Kevin Costner, czyli tytułowy Robin Hood, wygrał natomiast Złotą Malinę (i to dwukrotnie, dla Najgorszego aktora 1991 i Najgorszego aktora dekady w 1999).

"Szklana pułapka" (1988)

"Szklana pułapka" to klasyk filmów akcji. Alan Rickman gra w nim czarny charakter - czyli Hansa Grubera. To właśnie od tej roli zaczęła się filmowa kariera gwiazdora. Od tej pory nie mógł też przez wiele lat wyjść z szufladki "tego złego".

"Rozważna i romantyczna" (1995)

W ekranizacji powieści Jane Austin Alan Rickman wcielił się w pułkownika Brandona, który zakochuje się w Marianne Dashwood.

"Michael Collins" (1996)

W dramacie historycznym poświęconym losom irlandzkiego polityka i rewolucjonisty - twórcy IRA - Alan Rickman gra Éamona de Valerę, prezydenta Irlandii.

"Rasputin" (1996)

Alan Rickman w filmie biograficznym o słynnym Rasputinie gra tytułową rolę. Za tę kreację został nagrodzony statuetką Emmy.

"Autostopem przez galaktykę" (2005)

W kultowym filmie "Autostopem przez galaktykę" użyczył głosu Marvinowi, paranoidalnemu robotowi.

"CBGB" (2013)

Główna rola w filmie "CBGB" o powstaniu nowojorskiego klubu CBGB to okazja, aby posłuchać aksamitnego głosu Alana Rickmana, który w produkcji gra na gitarze i śpiewa.

"Kosmiczna załoga" (1999)

Alan Rickman gra Alexandra Dane'a, popularnego choć sfrustrowanego aktora w serialu science-fiction.

Która z kreacji Alana Rickmana jest Waszą ulubioną?

ZI