Wiemy o długach Adama Gesslera. Teraz okazuje się, że kłopoty finansowe mają także jego synowie

"Trwają czynności, których celem jest przejęcie nieruchomości".

Syndyk zajął majątek, który oficjalnie należy do synów Adama Gesslera. Teraz nie tylko restaurator ma kłopoty, ale również jego rodzina.

Formalnie Adam Gessler , którego długi wobec miasta Warszawy, banków i prywatnych wierzycieli sięgają 50 milionów, nie posiada żadnego majątku . Lokalami zarządzają jego synowie. Hotel Francuski w Krakowie, do którego w czwartek wszedł syndyk, jest prowadzony przez firmę Emir 19, kontrolowaną przez synów Adama Gesslera. Firma kupiła go w 2011 roku od Orbisu za 20,5 mln, z czego około 14 mln pochodzi z kredytu. Restaurator jeszcze w 2013 roku był wiceprezesem tej firmy.

To już kolejna próba wejścia syndyka do firmy Emir 19. Poprzednia okazała się nieudana.

W 2012 r. Emir 19 przestał spłacać kredyt. Nie płacił też podatku od nieruchomości i innych zobowiązań. W 2013 r. bank złożył wniosek o upadłość spółki, bo ta nie regulowała w ogóle rat. Syndyk majątku upadłej spółki już w ubiegłym roku zjawił się w hotelu z decyzją sądu o przejęciu jego własności za dług wobec banku. Próba została udaremniona, gdy w hotelu pojawili się mężczyźni, którzy nie dopuścili do oddania nieruchomości syndykowi. Bezradna okazała się też wezwana na miejsce policja - czytamy na stronie Krakow.gazeta.pl .

To kolejny przypadek, kiedy zawiłości prawne uniemożliwiły wyegzekwowanie gigantycznego długu Adama Gesslera. Kiedy w styczniu komornik bezskutecznie usiłował przejąć Hotel Francuski, ponieważ w trakcie trwania czynności okazało się, że obiekt jest dzierżawiony przez jeszcze inną spółkę, kontrolowaną przez pasierba Adama Gesslera.

W hotelu znajduje się restauracja "Gessler we Francuskim", która z kolei jest kontrolowana przez firmę Emir 20, kierowaną przez najmłodszego syna Gesslera. Kiedy firma przestała płacić ZUS i regulować zobowiązania wobec prywatnych wierzycieli, wszedł do niej komornik i zaczął zajmować wyposażenie lokalu.

Promocja książki Adama Gesslera w Hotelu FrancuskimPromocja książki Adama Gesslera w Hotelu Francuskim Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Tym razem sprawa nabrała tempa. Portal uzyskał informację, że syndyk planuje przejąć klucze, karty oraz dokumentację Hotelu Francuskiego.

Trwają czynności, których celem jest przejęcie nieruchomości. Na pewno zajmie to jeszcze kilka dni - mówi w rozmowie z Krakow.gazeta.pl Ryszard Cytryński, pełnomocnik syndyka.

Z treści artykułu dowiadujemy się także, że tym razem urzędnicy mogą odnieść przynajmniej częściowy sukces w walce z unikającym płacenia wierzytelności restauratorem. Wartość hotelu przewyższa bowiem wartość długów zaciągniętych przez zarządzającą nim firmę.

To prawdopodobnie może być pierwszy przypadek, kiedy urzędnikom uda się wreszcie zająć tak duży majątek kontrolowany przez Adama Gesslera i jego rodzinę - czytamy.

Hotel FrancuskiHotel Francuski fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta

Promocja książki Adama Gesslera w Hotelu FrancuskimPromocja książki Adama Gesslera w Hotelu Francuskim Fot. Jakub Ociepa / Agencja Wyborcza.pl Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

Vic

Więcej o:
Copyright © Agora SA