"Kaziunia" Szczuka pierwszy raz pokazała partnera: On leży na kanapie, a ona mu gotuje

Kazimiera Szczuka pierwszy raz z partnerem.

"Populistka kobiet, które nie umiały ułożyć sobie życia w rodzinie", "Babochłop", "Lesba" - takie mniej więcej komentarze o Kazimierze Szczuce możemy znaleźć na forach internetowych. Tymczasem ta zimna, niedostępna, o zgrozo, FEMINISTKA po raz pierwszy pokazuje swojego wieloletniego partnera, dom, koty i opowiada ckliwie o mieszczańskim życiu.

Przeglądając półki z prasą kolorową (nomen omen tzw. "kobiecą"), "VIVĘ!" znajdziemy na tej wyższej. Jest droższa, robi własne sesje modowe, zatrudnia Piotra Najsztuba czy Jerzego Iwaszkiewicza. A jej okładki zdobią najpopularniejsze gwiazdy: Edyta Górniak, Doda, Justyna Steczkowska. Mimo to nikt z czytelników nie spodziewał się, że w tym dwutygodniku swojego prywatnego coming outu  dokona Kazimiera Szczuka.

Szczuka, historyczka literatury i krytyczka literacka, dziennikarka, feministka, a ostatnio "jedynka" listy koalicji Europa Plus Twój Ruch w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Bydgoszczy. Czy to właśnie ta ostatnia rola życiowa sprowokowała ją, aby w "Eleganckim magazynie o gwiazdach" - jak sami o sobie piszą, pokazać partnera, dom i koty?

Kazia mnie po prosu nigdy o to nie prosiła - odpowiedział partner Szczuki na pytanie Krystyny Pytlakowskiej o powód, dla którego zdecydowali się na wspólną rozmowę.
Nieprawda. Prosiły mnie rożne koleżanki dziennikarki o wypuszczenie partnera z szafy. Mówiłam ci o tym. Prosiłam nawet: "Robik, chodź, pokażmy się ludziom". A  ty zawsze mówiłeś: "Nie, nie ma mowy".

Kazimiera Szczuka i Robert KowalskiSkan z 'VIVA!'

Wciąż dla wielu feministka i lesbijka znaczy to samo. Czy dlatego Szczuka zdecydowała się na sesję z mężczyzną u boku?

Zupełnie mi nie przeszkadza, że uchodzę za lesbijkę. Co w tym złego. Nie potrzebuję dawać świadectwa temu, że żyję w parze heteroseksualnej, że jednak mnie jakiś facet zechciał - mówiła Szczuka. - (...) Znalazłam się jednak w takiej fazie życia, że normalnością stało się bycie we dwoje. Lecz afiszowanie się z tym też wydawało mi się obciachowe.
I krępujące. Pajacowate, naiwne, infantylne i przesiąknięte tanim narcyzmem - dodał Robert Kowalski, parter Szczuki.
(...) Minęły lata i nasi bohaterowie uznali pokazanie się razem za naturalna kolej rzeczy. Zresztą ja Roberta nigdy nie ukrywałam. Znajomi zawsze wiedzieli, że jesteśmy nudną, mieszczańską parą - dodała Szczuka.

Robert Kowalski ("Robcio", jak nazywa go Szczuka) i Kazimierza Szczuka ("Kazia, Kaziunia", jak nazywa ją "Robcio") są parą już od 10 lat. Poznali się przy okazji programu, który Kowalski robił dla TVP.

W "GW" przeczytałem wywiad z trzema badaczkami literatury - profesor Marią Janion, profesor Marią Żmigrodzką i trzecią Kazimierą Szczuką. Nie miałem bladego pojęcia, kim jest ta Szczuka. (...) Wspomniałem mu [Tomaszowi Łubieńskiemu - przyp. red.] o tym, to znaczy o tej Szczuce. Oświecił mnie, że ta Szczuka jest młoda i całkiem ładna.

Choć poznali się w 2000 roku, to od wielu lat byli sąsiadami. Oboje mieszkali na warszawskiej Pradze.

Widywałam Roberta, jak chodził ulicą Obrońców do sklepu albo na spacer z psami. Taki nieduży facecik z dwoma yorkami i jednym airedale terierem - bardzo piękne psy. Kojarzył mi się z gejem z Londynu albo Nowego Jorku, ze zdjęć w piśmie wnętrzarskim, noszącym szaliczki w kratkę i prowadzącym dużo terierów - wspominała Szczuka w "VIVIE!".

Od pierwszego spotkania, do pierwszej randki i "konsumpcji związku" minęło sporo czasu, od początku nie mieli problemu z prowadzeniem długich rozmów. Szczuka stopniowo ulegała urokowi dziennikarza.

Różni faceci łypali na mnie wzrokiem od czasu do czasu, lecz nie były to zjawiska porównywalne do spojrzenia Roberta. Z jego oczu biła inteligencja i samczość. (...)

Kazimiera Szczuka i Robert KowalskiEAST NEWS/PIOTR WYGODA

Okazuje się, że "populistka kobiet, które nie umiały ułożyć sobie życia w rodzinie" i "lesbijka" zakochała się mężczyźnie i to zakochała się szczęśliwie i tak samo jak tysiące kobiet, którymi rzekomo jako feministka ma pogardzać, stworzyła spokojny, pełen ciepła, miłości i wzajemnego wsparcia związek.

Robert zawsze mnie wspierał. Chodził na manify i kongresy, świetnie się dogaduje z moimi koleżankami, tymi, co to gwizdną, a ja lecę, jak mi powtarza zrzędliwie - mówiła Szczuka. -  (...) Feministki chcą naprawiać relacje między płciami, wierzą w rozwój, psychoterapię, dialog, relację, partnerstwo.

Czytając wywiad pary można być zaskoczonym, jak bardzo ich związek jest podobny do "związku statystycznej pary". On nie lubi, jak ona płacze, a ona łzy wylewa nierzadko.

Płacz kobiety to agresja ofiary - płaczę i oskarżam cię o wszystko - mówił z Kowalski.
Agresją jest to, że płaczę??? Chciałabym, żebyś mówił wtedy: "Kochanie, nie płacz, przecież wiesz, że cię kocham". A nie: "Kaziunia, k*rwa, nie mogę patrzeć, jak ty się zalewasz tymi łzami, to jakaś paranoja".

Co więcej zadeklarowana feministka nie dość, że gotuje dla ukochanego, to jeszcze robi to z przyjemnością.

Mam świadków - zaoponowała Szczuka. - Nawet moja przyjaciółka astrolożka powiedziała: "To niesamowite, że Robert jest tak konwencjonalnie męski, leży na kanapie, a ty mu gotujesz".
Przecież nie musisz mnie obsługiwać.
Robię to dla przyjemności. Na szczęście obopólnej. Za to Robert wozi mnie samochodem, robi mi kawę. No i nie tyle sprząta, co układa rożne rzeczy w kostkę.  Ale zmywa rzeczywiście sprawnie.

04.04.2013 lodz . Kazimiera Szczuka w czasie spotkania w swietlicy krytyki politycznej poswieconego ksiazce o Marii Janion , spotkanie prowadzila Marta Zdanowska . Fot . Marcin Stepien / Agencja Gazeta Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Choć wielu zapewne uzna wywiad Szczuki i Kowalskiego za zagranie pod publiczkę ze względu na eurowybory, to jednak może tą rozmową zrobiła więcej dla ruchu feministycznego niż przez ostatnie kilka lat. Może odczarowała stereotyp "złej feministki"?

Bać się można tylko skrzywionego stereotypu zmaskulinizowanej feministki, kastratorki mężczyzn, Ale to zmyślenie, bzdura wyssana z palca - odpowiedział Robert Kowalski, parter feministki, na pytanie, czy bał się poglądów swojej ukochanej.

karo

Więcej o:
Komentarze (26)
"Kaziunia" Szczuka pierwszy raz pokazała partnera: On leży na kanapie, a ona mu gotuje
Zaloguj się
 • wysokie_obcasy_

  Oceniono 177 razy 89

  Kazia Szczuka jest zbyt inteligentną kobietą , wie że " nie szata zdobi człowieka" i wybierając swego partnera nie kierowała się jego wyglądem . A może dla niej on jest najprzystojniejszy !
  Ładna kobieta . Ślicznie wyszła na tym zdjęciu z partnerem i z tym dumnym Wikingiem . Myślę że to biały - Norweski Leśny.

 • londres

  Oceniono 106 razy 54

  I bardzo dobrze, ze zdecydowala sie na ten wywiad, bo ludnosc brala ja za niesypatyczna babe, choc prawda jest tzka, ze nest to bardzo inteligentna i wartosviowa osoba

 • majaeczka

  Oceniono 97 razy 17

  Ocieplanie wizerunku?Wybory do UE tuż,tuż?Nawet Kazia przyznaje się,że jednak facet do czegoś tam jest potrzebny hahahahahahaa

 • astalavista

  Oceniono 145 razy 17

  Wielka bojowniczka o prawa kobiet odbiła męża innej kobiecie, tym samym bardzo ją skrzywdziła. A wydawało mi się, że to ostatnia rzecz jaką zrobiłaby feministka.

 • fanizymiko

  Oceniono 116 razy 16

  To Kazia jest hetero?? Jakież to nienowoczesne :)))

  Rodzinne foteczki w Vivie - no kto by pomyślał? Widać jak się jest owładniętym tępym pędem do koryta to nawet intymność i rodzinę mozna "sprzedać. Jedyna różnica miedzy Kim K. a Kazią S. jest taka że pierwsza ma większy tyłek i miliony a Kazia nie powinna mieć takiej pupy a po miliony dopiero idzie. Znak równości.Amen.

 • white_lake

  Oceniono 33 razy 3

  Kazia ma specyficzne pojmowanie samczości, ineligencji temu panu nie odmawiam, ale tego drugiego trudno się dopatrzeć ;)

 • Gość: Ewa

  Oceniono 1 raz 1

  wypożyczyła go sobie od koleżanki-babol jeden !!!

 • Gość: gosia

  Oceniono 4 razy 0

  hm..facet w aksamitnych spodenkach...hm... komentarze zbędne ..

 • stanpar

  Oceniono 3 razy -1

  Kazia, przyznaj się. Jesteś Bi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX