Kto jest najstarszym żyjącym twórcą ze statuetką i ile kosztował bilet na pierwszą galę. Oscary w liczbach

Czego nie wiesz o Oscarach?

Oscary - najważniejsze wydarzenie towarzyskie sezonu - już w nocy z 2 na 3 marca. Zwykle w oscarowych materiałach pokazujemy zdjęcia - w końcu ta szczególna noc to też rewia mody, makijaży i fryzur. Tym razem jednak do tematu podejdziemy inaczej. Zamiast obrazu, niech mówią liczby i twarda matematyka.

Nagrody Akademii Filmowej ufundowano po raz pierwszy w tym samym roku, co samą Akademię Filmową - 1927. Pierwsza uroczysta gala rozdania nagród odbyła się 2 lata później. W Hollywood Roosevelt Hotel zgromadziło się 250 osób na około 15 minut - tyle bowiem trwała cała uroczystość. Dla porównania najdłuższa do tej pory ceremonia trwała 4 godziny i 23 minuty. Miała ona miejsce w 2002 roku.

Oscary w liczbachScreen z Twitter.com/DigitalLA/Plotek.pl

Obecnie 250 to stanowczo za mało, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę nazwisk, które należy wpisać na listę gości. Od 2002 roku gala odbywa się Dolby Theatre w Hollywood, który dysponuje 3300 miejscami. W rzeczywistości jednak liczba widzów jest znacznie większa. I nie mówimy tu o pracownikach ochrony czy inspicjentach, kątem oka oglądających, co dzieje się na scenie. Organizatorzy uroczystości zatrudniają specjalnych ludzi, których zadaniem zajmowanie pustych miejsc, w czasie gdy ktoś z zaproszonych gości wyjdzie np. do toalety. Powód? W telewizji źle wyglądałaby puste krzesła. Etatowy "podsiadacz" za noc pracy zarobi 200$.

Dolby Theatre, przygotowania Oscary 2013Reuters/Mario Anzuoni

Gwiazdy już od wielu tygodni przygotowują się do tej wyjątkowej nocy. Dieta, siłownia, zabiegi kosmetyczne, to tylko część pozycji, które odhaczyć musi sława, jeśli chce z dumą kroczyć po czerwonym dywanie. A właściwie czerwonej alei, bowiem w tym roku przed Dolby Theatre rozwinięty zostanie dywan o długości 152,4 m i szerokości 10 m. Zanim jednak którakolwiek gwiazda postawi na nim swoją stopę, musi na imprezę jakoś dotrzeć. Organizatorzy nie pozostawiają gościom aż takiej dowolności. Dowozić ich na uroczystość będzie 750 specjalnie przygotowanych limuzyn.

Czerwony dywanROBERT GALBRAITH Reuters/Plotek.pl

Teraz przejdźmy do stricte oscarowej matematyki. Kto zdobył najwięcej statuetek, a kto nominacji? Rzućcie okiem na grafikę poniżej.

oscaryPlotek.pl

Żaden aktor nie ma więcej Oscarów od Katherine Hepburn - za to aż trzech ma ich na koncie 3: Daniel Day-Lewis wszystkie za najlepsze role role pierwszoplanowe, Jack Nicholson zgarnął dwie statuetki za najlepszą rolę pierwszoplanową i jedną za drugoplanową, a Walter Brennan trzy za najlepsze role drugoplanowe.

Jeżeli ktoś jest takim szczęśliwcem jak np. wspomniani wyżej aktorzy, na swoje Oscary musi przeznaczyć solidną półkę. Jedna statuetka waży 3,86 kg i ma 34,29 cm wysokości, każdą pokrywa 24 karatowe złoto. Koszt wyprodukowania jednej to około 500 dolarów, jednak gdy trafi ona już w ręce twórcy, staje się bezcenna. Nic więc dziwnego, że gdy odbierają nagrodę, często nie mogą zebrać myśli i ratują się zwykłym "Dziękuję". W ten lakoniczny sposób za swoje Oscary podziękowali Alfred Hitchcock czy William Holden.

Oscary w liczbachFot. Mieczyslaw Michalak / Agencja Gazeta / Plotek.pl

Na drugim biegunie znajduje się aktorka Greer Garson, której mowa z Oscarem w dłoni trwała 420 sekund. Wygłosiła ją w 1934 (dla porównania 425 sekund potrzeba na przeczytanie nominowanych). Czy była porywająca? Trudno powiedzieć, bo niestety dopiero od 1953 roku zaczęto transmitować galę w telewizji. Być może jednak 7-minutową przemowę aktorki pamięta jej koleżanka po fachu 102-letnia Luise Rainer, która jest najstarszym żyjącym twórcą z Oscarem. Akademia wyróżniła ją dwukrotnie nagrodą dla najlepszej aktorki w 1936 i 1937 roku. Jej statuetka jest 1 z 2900, które do tej pory przyznano.

Luise Rainer, Oscar winner in the years 1936 and 1937, arriving from London at airport, Berlin, Germany, 05.09.2011. Credit: SEKA/face to face fot. Face to Face/Reporter FACE TO FACE AKTUELL/REPORTER/SEKA/face to face

Gdy Rainer odbierała swojego pierwszego Oscara, miała 26 lat. Co jest swoistym ewenementem. Średni wiek aktorek w momencie przyznania statuetki to 36 lat, jeśli chodzi o aktorów wynosi on 44 lat. Niestety około 5% z twórców, nagrodzonych statuetką, zmarło przedwcześnie.

8FILE - In a Sunday, March 5, 2006, file photo, actor Philip Seymour Hoffman poses with the Oscar he won for best actor for his work in CapoteFot. KEVORK DJANSEZIAN (AP Photo/Kevork Djansezian, File)

Choć obecnie Oscary przyznawane są w 24 kategoriach, to jednak przecież obok nagrody dla najlepszych aktorów, wszyscy najbardziej czekają na ogłoszenie najlepszego filmu (anglojęzycznego). Najkrótszy trwał półtorej godziny, a najdłuższy był 3 razy dłuższy. Jednak nawet i ten nie ma szans konkurować z, nagrodzonym Oscarem w 1969 roku, rosyjskim obrazem "Wojna i pokój", który trwa około 7 godzin.

Oscary w liczbachAP/Peter Kramer/Plotek.pl

Tegoroczną galę poprowadzi Ellen DeGeneres. To nie będzie jej debiut. W tej roli zobaczyliśmy ją już w 2007 roku. Jednak i tak daleko jej jeszcze do Boba Hope'a, który gospodarzem oscarowej uroczystości był aż 19 razy.

Bob HopeZUMA PRESS/KEYSTONE Pictures

Gdy gala dobiega końca goście przenoszą się na tradycyjne przyjęcie po Oscarach, czyli Governor's Ball. Przygotowanie tej wielkiej imprezy wymaga od organizatorów niemniej wysiłku niż uroczyste rozdanie statuetek w Dolby Theatre. Aby spełnić wymagania narzucane przez prestiż balu, w tym roku zamówiono 1200 butelek ekskluzywnego Moet & Chandon Champagne, 1200 ostryg Kumamoto, 4,5 kg czarnych trufli, 95 litrów sosu koktajlowego, 4000 małych czekoladowych Oscarów, 1000 homarów, 113 kg krewetek, 6,8 kg jadalnego złotego pyłu. Wybitny szef kuchni, Wolfgang Puck czuwa nad tym, aby te produkty zamieniły się w potrawy zamieniły się w kulinarne arcydzieła, które sprostają wysublimowanym gustom wielkich gości. Pomagać mu będzie 250 kucharzy i 900 podkuchennych i kelnerów.

Chef Wolfgang Puck displays sample dishes of the food to be served at the 85th Academy Awards Governor's Ball at the Governor's Ball red carpet preview at The Dolby Theatre on Thursday, Feb. 21, 2012 in Los Angeles. The 85th Annual Academy Awards will take place on Sunday, Feb. 24 at the Dolby Theatre in Los Angeles. (Photo by John Shearer/Invision/AP Photo)JOHN SHEARER/INVISION/AP/John Shearer

To tyle z naszej Oscarowej matematyki. Czy wszystkie równania się zgodziły, sprawdzimy w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Zuzanna Iwińska

Więcej o:
Komentarze (3)
Kto jest najstarszym żyjącym twórcą ze statuetką i ile kosztował bilet na pierwszą galę. Oscary w liczbach
Zaloguj się
 • ewelinad

  Oceniono 29 razy 17

  Ciekawe czy Leo spełni swoje marzenia i dostanie Oscara
  http://www.alestrona.net/157/leonardo_dicaprio_i_oskary_2014.html
  w sumie powinien juz go dostać za "Gilberta Gape'a"

 • enfantterrible

  Oceniono 15 razy 7

  Poprawka. Katharine Hepburn dostała 4 Oskary (6th Academy Awards (1934): Best Actress, win, for Morning Glory, 40th Academy Awards (1968): Best Actress, win, for Guess Who's Coming to Dinner, 41st Academy Awards (1969): Best Actress, win, for The Lion in Winter (shared with Barbra Streisand for Funny Girl), 54th Academy Awards (1982): Best Actress, win, for On Golden Pond).

 • aneczka12383

  Oceniono 2 razy 0

  Meryl Streep rekordzistką, co do nominacji, zdobyła ich aż 18 ! I otrzymała, aż 3 statuetki ;) miejmy nadzieję, że dzisiaj będzie 4 ;D ;3

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX