Joanna Szczepkowska pozywa TVN: Chcę przeprosin i odszkodowania

Aktorka zamierza walczyć o swoje dobre imię.

Joanna Szczepkowska postanowiła drogą sądową uzyskać od stacji TVN przeprosiny i odszkodowanie pieniężne za słowa Andrzeja Morozowskiego, który w dosadny sposób skomentował jej wypowiedzi o "lobby gejowskim" w środowisku teatralnym. Dziennikarz stwierdził:

Takie słowa mogą generować stwierdzenia, że "Żydzi są sami winni Holocaustu - powiedział na antenie TVN

Aktorka uznała tę wypowiedź za znieważającą i naruszającą jej dobro.

Czuję się zgorszona poziomem manipulacji i znieważona. (...) Nie jest dla mnie obojętne, że moje nazwisko pojawia się w takim kontekście. Tabloidyzacja zaszła już tak daleko, że dziennikarzom wydaje się, że można wszystko chlapnąć, byle ostro. Dlatego z całą determinacją będę walczyć, by słowami pana Morozowskiego zajął się sąd. Chcę przeprosin i odszkodowania, które przeznaczę na Czerwony Krzyż. Będę dziko walczyć o swoje miejsce, od procesu sądowego poczynając, po konsekwentne szukanie miejsca dla moich sztuk, filmów i wszystkiego, co powinno ujrzeć światło dzienne i po prostu bawić ludzi - powiedziała aktorka w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Joanna SzczepkowskaKapif

20.10.2005. Andrzej Morozowski w dyskusji publicystów w Fot. Kamil Wróblewski / TOK FM

A wszystko zaczęło się od dyskusji na temat homoseksualistów w polskim środowisku teatralnym. Szczepkowska stwierdziła, że geje powinni być traktowani bez dyskryminacji, ale też bez żadnej taryfy ulgowej.

Raczej trudno uznać mnie za homofobkę. I dlatego właśnie nie daję gejom taryfy ulgowej. Jak wszyscy dzielą się na zdolnych i niezdolnych, na uczciwych , na spryciarzy i na ofiary sprytu. Otóż spryciarze z gejowskich środowisk znakomicie żonglują dziś słowem "tolerancja". I to jest nowość w ich wielowiekowej obecności w sztuce. Spryciarze zręcznie wykorzystują fakt, że świadomość i tolerancja jest w naszym kraju w powijakach. W imię pracy nad świadomością społeczną są w stanie każdy głos krytyczny nazwać homofobią. To czysta manipulacja i przede wszystkim blokowanie prawdziwej, rzetelnej dyskusji. Geje chcą być widoczni, jako zbiorowość i widoczni są. I jeśli zachowują się irytująco, to to irytuje - napisała Szczepkowska w swoim felietonie dla E-teatr.pl.

Joanna Szczepkowska,choroby gwiazdAG

Joanna SzczepkowskaKapif

Za te słowa została przez wielu oskarżona o homofobię. Szczepkowska ma zamiar walczyć z nieuczciwymi oskarżeniami.

aga