Big Cyc nagrał kontrowersyjny utwór. "Słoiki" rozwścieczyły wielu mieszkańców stolicy. Dlaczego?

Big Cyc ma co świętować! Zespół obchodzi swoje 25-lecie. Z tej okazji chłopaki wypuszczają nową płytę "Big Cyc Wiecznie Żywy", na której znajdą się ich największe przeboje, ale także trochę nowości, m.in. kawałek "Słoiki", który już wzbudza spore kontrowersje. Jedni się śmieją, inni obrażają. A co w tym wszystkim chodzi?

Piosenka "Słoiki" opisuje rzeczywistość dzisiejszej Warszawy. Ponad połowa mieszkańców miasta to przyjezdni, czyli tzw. słoiki. Dlaczego słoiki? Bo kiedy wracają z rodzinnych domów, ich walizki wypełnione są po brzegi jedzeniem z rodzinnego domu i słoikami z przetworami. W sumie zabawnie - każdy słoik to przyzna. Mniej śmiesznie zaczyna się robić, gdy warszawiak z dziada pradziada słoikowi wypomni, że ten mu pracę w jego mieście odbiera, dziewczyny najlepsze podrywa itd. Temat ostatnio jest dość popularny, co wykorzystał Big Cyc. Nagrał "Słoiki" i szum się zrobił raz dwa! Tylko czy to dobry szum?

Najechali na Warszawę, niczym horda Genghis Khana
Zakręcone w szklanych słojach mają całe swoje życie
Tak jak szpiedzy w czasie wojny ukrywają swą tożsamość

28.10.2011 GDANSK , STOCZNIA GDANSKA , KRZYSZTOF SKIBA I ZESPOL Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

28.10.2011 GDANSK , STOCZNIA GDANSKA , KRZYSZTOF SKIBA I ZESPOL Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

To tylko fragmenty utworu, którego możecie posłuchać na oficjalnej stronie zespołu. Zdania co do piosenki są podzielone - nawet w naszej redakcji. Jedni się zachwycają, drudzy czują wbitą igiełkę. A co na to Skiba?

Pojawiła się nowa grupa społeczna, którą ktoś nazwał "słoikami". Uważam, że w tej nazwie nie ma nic obraźliwego. My jako społeczeństwo mamy tendencję do obrażania się. (...) Uprawiamy muzyczną publicystykę. To jest ironiczne. Może trochę złośliwe. Polacy mają problem z rozróżnianiem, co jest ironią, a co nie. My nigdy nie staraliśmy się robić takiego prymitywnego zabiegu, że mrugaliśmy okiem i dawaliśmy sygnały: "o, teraz będziemy mówili dla żartu, a ta druga piosenka to jest bardziej serio". Liczyliśmy, że nasz odbiorca jest inteligentny i sam odróżni, co jest żartem, a co nie. Niestety, wiąż jest tak, że konwencję ironiczną wychwytuje 1/3 odbiorców, a pozostali potrafią się obrazić. Widać to zwłaszcza w internecie. To smutne, bo poczucie humoru jest cechą człowieka inteligentnego. "Słoiki" to muzyczny reportaż o wielkomiejskim tyglu w dzisiejszej Polsce.

Czy takie tłumaczenie jest wystarczające? Miało być ironicznie, ale nikt nie rozumie? A co wy myślicie o "Słoikach"? Podoba wam się czy nie?

Aga

Więcej o:
Komentarze (23)
Big Cyc nagrał kontrowersyjny utwór. "Słoiki" rozwścieczyły wielu mieszkańców stolicy. Dlaczego?
Zaloguj się
 • princess_leya

  Oceniono 115 razy 79

  Żałosne te podziały. Zacznijmy od tego, że większość "rodowitych" Warszawiaków to na Powązkach leży, a resztę to "tatulo z kapusto po wojnie przywieźli" i ci zawsze najgłośniej krzyczą. A jeśli tak koniecznie ktoś chce osądzać wartość człowieka po pochodzeniu, to wychodzi na to, że w porównaniu z Londyńczykami czy Nowojorczykami, Warszawiacy powinni czuć się gorsi. bo w porównaniu z nimi to wiocha. Jak dla mnie trzeba mieć meganiskie poczucie wartości, żeby się dowartościowywać tym skąd się jest, a nie JAKIM CZŁOWIEKIEM się jest...

 • forfiter_jr

  Oceniono 46 razy 30

  Teksty Skiby to mistrzostwo świata. Proste do bólu, ale zawsze trafiają w sedno.

 • wysokieprogi

  Oceniono 38 razy 26

  Nawiasem mowiąc niektórzy mieszkańcy stolicy i bez tego sa rozwścieczeni ! ;)

 • ferdek_bagietka

  Oceniono 18 razy 16

  Genghis Khana? tak autor tekstu napisał, czy spisując ze słuchu redachor popuścił(!) wodze fantazji językowej?

 • puch.marny

  Oceniono 28 razy 14

  Jak sięgam pamięcią to Big Cyc nie zaśpiewali poważnej piosenki, więc nie ma się o co obrażać:)

 • ciocia.lodzia

  Oceniono 33 razy 5

  Widzę, że niektórzy się burzą, z powodu jakiegoś "pochodzenia". Myślenie w tej kategorii to głupota. "Wy" chyba nie rozumiecie współczesnej Retoryki Słoikowskiej. Ona się odnosi głównie do Wieśniackich Zwyczajów aplikowanych w codziennym życiu Kapitolu. Przykładem takich są np.: posiadanie "obcych" tablic i parkowanie w niedozwolonych miejscach, parkowanie na torach tramwajowych, rozbijanie się na barierkach starym bmw, bo "zobaczył 2 pasy" i poczuł wiatr we włosach, brakiem kultury (pijactwem w mieszkaniach w nocy, głośnym bełkotem i krzykami po imprezach w klubach) i innymi namiastkami bycia "NIereformowanym". Etymologia pojęcia Słoik odnosi się do konserw pakowanych przez mamusię gdzieś w Polsce, ale dzisiaj to pojęcie znaczy coś zupełnie innego ! A to że "są" (to fakt) w Warszawie skupiska dużych grup "słoików" to po prostu "bilans" pomiędzy potrzebami życiowymi a tymczasowymi możliwościami finansowymi.., bo Ktoś kto ma pieniądze ..mieszka w rezydencji "pod" Warszawą, a nie w sercu komercyjnego cyber-club-shitu. Taka prawda.

 • sselrats

  Oceniono 5 razy 3

  Tylko dlaczego zgodnie z artykulem najlepsze dziewczyny daja sie podrywac wlanie sloikom? Co w tym jest?

 • Gość: FAZI

  Oceniono 1 raz 1

  Uważam, że to jest zabawne i z moją opiniąna pewno zgodzą się ludzi inteligentni z poczuciem humoru, mający duży dystans do siebie. Pozdrawiam.

 • arahat

  Oceniono 16 razy 0

  prosba do sloikow: jak jestescie juz w wawa przestrzegajcie przepisow w ruchu drogowym...wystraczy spojrzec na rejestracje a pozniej na to co toto takie wyczynia na ulicach....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX