Benedykt XVI dostanie niezłą emeryturę. A towarzyszyć mu będzie "sexy biskup"

Jak będzie wyglądało życie byłego papieża po 28 lutego?
Benedykt XVI z emeryturą Jak będzie wyglądało życie byłego papieża po 28 lutego? Za 10 dni Joseph Ratzinger przestanie być głową Kościoła. może liczyć na 2,5 tysiąca euro emerytury. A możliwe, że i więcej. Za 10 dni Joseph Ratzinger przestanie być głową Kościoła. Wtedy też, jak sugeruje dziennik "La Stampa", zostanie prawdopodobnie uznany za emerytowanego biskupa Rzymu. Wtedy może liczyć na 2,5 tysiąca euro emerytury. A możliwe, że i więcej. - Jeśli przyszły papież zdecyduje inaczej, Joseph Ratzinger otrzyma specjalne uposażenie kardynalskie, które wynosi pięć tysięcy euro miesięcznie - zaznacza "La Stampa". Aby tak się stało, jego następca będzie musiał przyznać mu godność kardynała. A Benedykt XVI opuści wieczorem 28 lutego swoje apartamenty z pustą walizką. Będzie mógł zabrać tylko rzeczy osobiste i prywatne pamiątki. Wszystko, co było związane ze sprawowanym przez niego urzędem, trafi do archiwum w Watykanie. Nie jest nawet pewne, czy będzie mógł zabrać ze sobą zgromadzony w czasie pontyfikatu księgozbiór i czy odzyska książki, które zbierał, zanim został papieżem. Jego mieszkanie zajął bowiem nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, niemiecki arcybiskup Gerhard Ludwig Müller. 86-latek z pewnością jednak nie będzie narzekał na brak towarzystwa. Jak donosi "Super Express", władze kościelne zadecydowały, że u jego boku pozostanie jego sekretarz - 57-letni Georg Gaenswein. Wg rzecznika Watykanu zamieszka z Benedyktem XVI najpierw w Castel Gandolfo, a potem w klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Ma to służyć "spokojniejszemu przejściu" byłego papieża do nowej rzeczywistości. 57-latek nazywany jest "sexy biskupem", a jego aparycja porównywana jest do tej aktora George'a Clooneya. Przystojny sekretarz papieski znalazł się nawet na okładce Vanity Fair.

Za 10 dni Joseph Ratzinger przestanie być głową Kościoła. Wtedy też, jak sugeruje dziennik "La Stampa", zostanie prawdopodobnie uznany za emerytowanego biskupa Rzymu. Wtedy może liczyć na 2,5 tysiąca euro emerytury. A możliwe, że i więcej.

Benedykt XVIReuters

Jeśli przyszły papież zdecyduje inaczej, Joseph Ratzinger otrzyma specjalne uposażenie kardynalskie, które wynosi pięć tysięcy euro miesięcznie - zaznacza "La Stampa".

Aby tak się stało, jego następca będzie musiał przyznać mu godność kardynała. A Benedykt XVI opuści wieczorem 28 lutego swoje apartamenty z pustą walizką. Będzie mógł zabrać tylko rzeczy osobiste i prywatne pamiątki. Wszystko, co było związane ze sprawowanym przez niego urzędem, trafi do archiwum w Watykanie.

Pope Benedict XVI leaves at the end of his weekly audience in Saint Peter's Square at the Vatican November in this 16, 2011 file photo. Pope Benedict said on February 11, 2013 he will resign on Feb 28 because he no longer has the strength to fulfill the duties of his office, becoming the first pontiff since the Middle Ages to take such a step. REUTERS/Stefano Rellandini/Files (VATICAN - Tags: RELIGION) ATTENTION EDITORS - PICTURE 11 OF 14 TO MATCH ANNOUNCEMENT OF POPE BENEDICT XVI'S RESIGNATION SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GF2E92B0VYO01Fot. STEFANO RELLANDINI REUTERS

Nie jest nawet pewne, czy będzie mógł zabrać ze sobą zgromadzony w czasie pontyfikatu księgozbiór i czy odzyska książki, które zbierał zanim został papieżem. Jego mieszkanie zajął bowiem nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, niemiecki arcybiskup Gerhard Ludwig Müller.

86-latek z pewnością jednak nie będzie narzekał na brak towarzystwa. Jak donosi "Super Express", władze kościelne zadecydowały, że u jego boku pozostanie jego sekretarz - 57-letni Georg Gaenswein.

 

Pope Benedict XVI's personal secretary Georg Gaenswein is imposed by hands from bishops as he is elevated as a bishop during the Epiphany mass in Saint Peter's Basilica at the Vatican January 6, 2013. REUTERS/Max Rossi (VATICAN - Tags: RELIGION) SLOWA KLUCZOWE: :rel:d:bm:GF2E9160S1I01Fot. MAX ROSSI REUTERS

Wg rzecznika Watykanu zamieszka z Benedyktem XVI najpierw w Castel Gandolfo, a potem w klasztorze w Ogrodach Watykańskich. Ma to służyć "spokojniejszemu przejściu" byłego papieża do nowej rzeczywistości. 57-latek nazywany jest "sexy biskupem", a jego aparycja porównywana jest do tej aktora George'a Clooneya. Przystojny sekretarz papieski znalazł się nawet na okładce Vanity Fair.

 

Georg GaensweinHandout/Reuters

emjot