Co może grozić Pistoriusowi? W RPA nie każde morderstwo jest karane

Jaka może go spotkać kara?

W sprawie zabójstwa Reevy Steenkamp przez jej partnera, najsłynniejszego paraolimpijczyka i sprintera Oscara Pistoriusa wciąż pojawiają się nowe dowody.  Według najnowszych doniesień nie był to nieszczęśliwy wypadek, a modelka miała nie tylko ranę postrzałową, lecz także wgniecioną czaszkę. Co może grozić sportowcowi, jeśli okaże się, że było to zabójstwo z premedytacją? Okazuje się, że prawo RPA nie jest kategoryczne w tej kwestii i innym znanym sportowcom udało się uniknąć więzienia.

Oscar Pistorius Reuters

Przestępczość to duży problem RPA. Obywatele mają prawo do posiadania broni, po to, by dbać o swoje bezpieczeństwo. W pięćdziesięciomilionowym kraju w wyniku zabójstw ginie codziennie około 50 osób. Chociaż więzienia są przepełnione i przebywa w nich blisko 200 tysięcy ludzi, a kary są wysokie, to niektórych obowiązuje inne prawo.

Olympic athlete Oscar Pistorius leaves the Boschkop police station, east of Pretoria, South Africa, Thursday, Feb. 14, 2013 en route to appear in court charged with murder.  Olympic athlete Oscar Pistorius was taken into custody and was expected to appear in court Thursday, after a 30-year-old woman who was believed to be his girlfriend was shot dead at his home in South Africa's capital, Pretoria. (AP Photo/Chris Collingridge) SOUTH AFRICA OUT AP/Chris Collingridge

To również nie pierwszy, a trzeci z kolei kontakt Pistoriusa z przedstawicielami prawa. W 2009 roku umorzono dochodzenie w sprawie wypadku, który spowodował. Rozbił wtedy łódź. Przejawiał też agresywne zachowania, uderzył kobietę drzwiami, a podobno wcześniej policja była wzywana do jego domu z powodu awantur.

Oscar Pistorius AP/Antoine de Ras

Jak było w przypadku innych znanych osób? Gwiazda hip-hopu, Jub Jub, a właściwie Molemo Maarahanye, brał udział w nielegalnych wyścigach, stracił kontrolę nad pojazdem i wjechał w grupkę dzieci. Czworo z nich zginęło, pozostałe odniosły poważne rany. W grudniu zeszłego roku on i inni kierowcy, którzy brali udział w wyścigach, zostali skazani na 25 lat więzienia. Niestety nie każdego dosięga równie wysoka kara.

Oscar Pistorius AP

Rugbysta Bees Roux w 2010 roku pobił na śmierć policjanta. Złapano go przypadkiem, podczas kontroli drogowej. Został uznany za winnego zabójstwa i skazany na... pięć lat więzienia w zawieszeniu. Rodzinie zmarłego musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości 85 tysięcy dolarów. W 2004 roku Rudi Visagie, reprezentant kraju w rugby, został obudzony przez odgłos silnika własnego samochodu. Ktoś odjeżdżał nim sprzed jego domu. Zaczął strzelać i śmiertelnie ranił kierowcę. Niestety okazała się nim jego 19-letnia córka Maryle. Prokurator nie postawił mu zarzutów. W 2011 roku kolejny rugbysta, Joseph Ntshongwana, dokonał morderstwa. Zabił siekierą cztery osoby. Według śledczych jedno z ciał było pozbawione głowy. Aktualnie czeka na proces, ale nie wiadomo, czy do niego dojdzie, ponieważ lekarze stwierdzili u niego psychozę i schizofrenię.

Varg