Wstydliwe rodzinne sekrety Benedykta XVI. Prosił, by ich nie zdradzać

Niezwykła historia rodziców ustępującego papieża.
Urzędnik średniego szczebla, kawaler, katolik, lat 43, o nieskazitelnej przeszłości, ze wsi, poszukuje schludnej katoliczki, która potrafi gotować i szyć, z posagiem i ewentualnie majątkiem, w celu matrymonialnym - to ogłoszenie napisane przez ojca Josepha Ratzignera dokładnie 7 marca 1920 r. opublikowała gazeta "Altöttinger Liebfrauenboten".

Na anons odpowiedziała po kilku miesiącach Maria Peitner - matka Benedykta XVI.

Maria Peitner, Ratzinger i Joseph Ratzinger seniorscreen geni.com

Rewelację tę odkrył były redaktor naczelny bawarskiej gazety - Peter Becker i to już prawie 10 lat temu. Na trop tej niesamowitej historii naprowadził go dawny przyjaciel ojca jeszcze urzędującego papieża. Informacja ta wypłynęła jednak dopiero po informacji o abdykacji.

Jak relacjonuje "Bild", już wiele lat temu Becker pragnął podzielić się tym newsem. Publikacja jednak została wstrzymana. Redaktor wysłał bowiem do Watykanu kopię anonsu. W zamian dostał wprawdzie osobiste podziękowania od papieża ale i... prośbę, aby zachował ten sekret dla siebie. Podobno Benedykt XVI znał tę rodzinną historię.

A jest ona rzeczywiście niezwykła! Para bowiem, gdy się poznawała była już ludźmi dojrzałymi. Joseph Ratzinger, gdy odważył się poszukać szczęścia w miłości w tak niebanalny sposób - miał 43 lata. Maria, która odpowiedziała na anons - 36. I nie była jak na ówczesne czasy wymarzoną kandydatką. Jak donosi "Bild" pochodziła bowiem z "nieprawego łoża". Jej rodzice pokojówka i piekarz - zalegalizowali swój związek dopiero, gdy dziewczynka miała 1,5 roku.

Para jednak bardzo przypadła sobie du gustu. Maria bardzo szybko została narzeczoną policjanta, a ślub obył się już 9 listopada 1920 roku, czyli po kilku miesiącach od pierwszego spotkania. Mieli w sumie trójkę dzieci: Marię, Georga i Josepha.

Oboje rodziców nie doczekało jednak wybrania ich najmłodszego syna na głowę Kościoła. Kresu swych dni dożyli w gospodarstwie rolnym w Bawarii.

 

Pope Benedict XVI delivers his blessing as he leaves at the end of a canonization ceremony he celebrated in St. Peter's Square, at the Vatican, Sunday, Oct. 21, 2012. The pontiff canonized seven people, Kateri Tekakwitha, Maria del Carmen, Pedro Calungsod, Jacques Berthieu, Giovanni Battista Piamarta, Mother Marianne Cope, and Anna Shaeffer. (AP Photo/Andrew Medichini)Fot. Andrew Medichini AP

emjot