Burza na Facebooku po słowach Bożeny Dykiel, że "TVN pożydził na kalendarz"

Jakie są komentarze?
Komentarze do słów Dykiel Burza na Facebooku po słowach Bożeny Dykiel, że "TVN pożydził na kalendarz". "TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza" - wypaliła w "Dzień Dobry TVN" Bożena Dykiel, mając na myśli, to, że stacja była za skąpa. Internauci są oburzeni. "TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza" - wypaliła w zeszłym tygodniu w "Dzień Dobry TVN" Bożena Dykiel, mając na myśli, to, że stacja była za skąpa, aby wyłożyć pieniądze na projekt. Jej wypowiedź wzbudziła ogromne kontrowersje. Zatkało nie tylko prowadzącego program Bartosza Węglarczyka. Zareagowały także środowiska żydowskie. - To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich - powiedziała w rozmowie z Gazeta.pl dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu. Szybko zareagowało też Forum Żydów Polskich. Na swoim profilu na Facebooku zaapelowało wręcz do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego. Wypowiedź znanej aktorki odbiła się szerokim echem w sieci. Na portalu społecznościowym powstała nawet niedawno strona "Dykielować", której celem jest walka z antysemityzmem. Pojawiły się już także pierwsze memy piętnujące wypowiedź aktorki. Jeden z redaktorów Forum Żydów Polskich, piszący o judaizmie stara się uspokoić atmosferę. - Taka wypowiedź Bożeny Dykiel w popularnym programie telewizyjnym, to nie jest żaden koniec świata: nie jest to eksplozja żadnego antysemityzmu, nie jest to marsz bojówek nazistowskich - nic z tych rzeczy. Bez histerii! Ale jednocześnie nie można udawać - gdy na telewizyjnym ekranie widzimy znaną i popkulturowo cenioną osobę, która stwierdza "pożydził, czyli nie dał szmalu" - że absolutnie wszystko jest w porządku. Obojętność prowadzi donikąd. Jest przyzwoleniem - pisze Paweł Jędrzejowski w swoim komentarzu na stronie Forum. W dyskusję włączyła się na swoim profilu na Facebooku, także Karolina Korwin-Piotrowska. Jej zdaniem, wypowiedzi aktorki nie ma nić z antysemityzmu.
TVN pożydził i nie wydał naszego kalendarza - wypaliła w zeszłym tygodniu w "Dzień Dobry TVN" Bożena Dykiel, mając na myśli, to, że stacja była za skąpa, aby wyłożyć pieniądze na projekt.

Jej wypowiedź wzbudziła ogromne kontrowersje. Zatkało nie tylko prowadzącego program Bartosza Węglarczyka. Zareagowały także środowiska żydowskie.

To jedno z tych słów, które konserwują schematy antysemickiego myślenia w kulturze. Powinniśmy na nie reagować protestem, niezgodą, próbą przekonania, że działa podobnie jak przekleństwo "k...wa", które nie jest obojętne dla sposobu myślenia o kobietach i stosunku do nich - powiedziała w rozmowie z gazeta.pl dr Alina Cała z Żydowskiego Instytutu Historycznego, która zajmuje się m.in. zagadnieniem antysemityzmu.

Bożena DykielKapif

Szybko zareagowało też Forum Żydów Polskich. Na swoim profilu na Facebooku zaapelowało wręcz do PWN o umieszczenie czasownika "dykielić" w słowniku języka polskiego.

 

Forum Żydów Polskich apelscreen Facebook

Wypowiedź znanej aktorki odbiła się szerokim echem w sieci. Na portalu społecznościowym powstała nawet niedawno strona "Dykielować", której celem jest walka z antysemityzmem.

antysemityzm,Żydzi, Bożena Dykielscreen Facebook

Pojawiły się już także pierwsze memy piętnujące wypowiedź aktorki.

Bożena Dykiel, Żydzi, antysmityzmscreen Facebook

Jeden z redaktorów Forum Żydów Polskich, piszący o judaizmie stara się uspokoić atmosferę.

Taka wypowiedź Bożeny Dykiel w popularnym programie telewizyjnym, to nie jest żaden koniec świata: nie jest to eksplozja żadnego antysemityzmu, nie jest to marsz bojówek nazistowskich - nic z tych rzeczy. Bez histerii! Ale jednocześnie nie można udawać - gdy na telewizyjnym ekranie widzimy znaną i popkulturowo cenioną osobę, która stwierdza "pożydził, czyli nie dał szmalu" - że absolutnie wszystko jest w porządku. Obojętność prowadzi donikąd. Jest przyzwoleniem - pisze Paweł Jędrzejowski w swoim komentarzu na stronie Forum.

W dyskusję włączyła się na swoim profilu na Facebooku, także Karolina Korwin Piotrowska.

Jej zdaniem, wypowiedzi aktorki nie ma nić z antysemityzmu.

 

Karolina Korwin Piotrowska, Bożena Dykiel, Żydzi, antysemityzmscreen Facebook

 

Zgadzacie się z nią? Całą rozmowę z Bożeną Dykiel zobaczycie tutaj.

emjot