Mroczny sekret Xawerego Żuławskiego

Tragiczna historia.

Był rok 1993, wiosna. Córka aktorki Barbary Brylskiej, Basia Kosmal, wracała do Warszawy fiatem 126 p. Samochód prowadził Xawery Żuławski - syn znanego reżysera. Stracił jednak w pewnym momencie panowanie nad kierownicą. Dziewczyna zginęła w wypadku. Miała zaledwie 20 lat.

Gdynia Film Festival, festiwal filmów fabularnych w gdyniForum Gwiazd

Basia była początkującą modelką i aktorką, wystąpiła w "Motywie cienia" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, miała wcielić się w rolę Heleny Kurcewiczówny w planowanej ekranizacji "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Mimo iż Basia nie żyje od prawie 20 lat, świat wciąż o niej pamięta. To zdjęcie znaleźliśmy na jednej z rosyjskich stron:

Basia KosmalScreen z kino-teatr.ru

Żuławski bardzo niechętnie wraca do przeszłości. Kilka lat temu, w wywiadzie dla Twojego Stylu, wyznał:

Nie chcę o tym mówić, bo co mądrego można powiedzieć. W wypadku zginęła też część mnie. Jedna chwila zmieniła wszystko. Gdyby nie tamto wydarzenie, pewnie nie rozmawiałbym z panią. Prowadziłem naprawdę rockandrollowe życie. Robiłem wszystko, co niedozwolone i głupie. Balansowałem na granicy, kilka razy byłem poza nią. Od wypadku cały czas staram się udowodnić, że wyszedłem cało po coś. Może po to, by żyć sensownie?

Po tragicznej śmierci Basi, Xawery podobno się wyciszył. Przestał być duszą towarzystwa. Skończył łódzką filmówkę, zaczął reżyserować filmy i programy telewizyjne - jego największym sukcesem jest, jak do tej pory, obraz "Wojna polsko-ruska" na podstawie książki Doroty Masłowskiej. Obecnie związany jest z projektantką i aktorką Marią Strzelecką (na zdjęciu druga z prawej), mają dwójkę dzieci.

 Borys Szyc Roma Gąsiorowska, Maria Strzelecka, Xawery Zuławski Kapif

bb

Więcej o:
Komentarze (25)
Mroczny sekret Xawerego Żuławskiego
Zaloguj się
 • olalola

  Oceniono 59 razy 47

  Nie wiem czy Nieszczęśliwy incydent z życia tego Pana można zaliczyć do "mrocznego sekretu"-(tytuł)
  Sekret ma chyba inne znaczenie.....

 • oojtam_oojtam

  Oceniono 54 razy 38

  Nikomu nie życzę znaleźć się w podobnej sytuacji, co Żuławski junior.

 • forfiter_jr

  Oceniono 33 razy 33

  Dzięki redakcji mroczny sekret został dziennym sekretem.

 • ptr0

  Oceniono 26 razy 16

  Kto jest syn tego okropnego dziada, który się nie tak dawno migdalił z Weroniką Rosati?

 • asiany

  Oceniono 21 razy 15

  To zaden sekret.
  Sporo watkow z zycia Xawerego wplatanych jest w filmie "Chaos". Rowniez ten dotyczacy wypadku. Zazwyczaj nie "placze na filmach", ale w scenie w szpitalu, kiedy lekarz podchodzi do Nikkiego ...
  No coz, plakalam.
  To musi byc straszne, kiedy z twojej winy (glupoty, nieuwagi itd.) ktos umiera.

 • andrea

  Oceniono 24 razy 14

  Nie dziwię się, że zdjęcie córki Basi Brylskiej jest na jednej ze stron internetowych, tam pani Brylska była po prostu - wielką gwiazdą, (jak na komunę, to wielki sukces, to były inne czasy ). Faktem jest, że jak sama w wywiadach mówiła, rolę Oleńki w Potopie miała przyrzeczoną (więc jak wypada nasz sympatyczny reżyser Hoffman?) , ale jakoś tak potem dostała ją pani Braunek, która nigdy nie powalała urodą.

  W sumie, ta rodzina zaważyła dosyć istotnie na losach naszej wspaniałej amantki Basi Brylskiej i wszelkie ewentualne słowa współczucia w obliczu takiej tragedii jak śmierć 20 letniej córki, wydają się puste i banalne.....nawet, jeżeli minęło tyle lat....

 • asiany

  Oceniono 18 razy 14

  "Żuławski bardzo niechętnie wraca do przeszłości. Kilka lat temu, w wywiadzie dla Twojego Stylu, wyznał (...)"
  Tak, bo rzeczywiscie to wielka frajda opowiadac o tak bolesnej sprawie.
  Pamietam, przy okazji premiery "Wojny polsko - ruskiej" prawie w kazdym wywiadzie pytano o tamten wypadek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX