Wojewódzki: Wszyscy mamy prawo do poczucia humoru, nawet kiepskiej jakości

Dobre tłumaczenie?

Od czwartku w mediach huczy: Kuba Wojewódzki i Michał Figurski znowu szokują! Showman skomentował zamieszanie na swoim fanpage'u na Facebooku:

Polska - Ukraina 0:0. Jeśli każde słowo, zdanie czy żart w audycji karmiącej się absurdem, groteską, skrótem myślowym czy kpiną ze stereotypów będą traktowane jako deklaracja światopoglądowa lub nota dyplomatyczna, to swoją przyszłość w zawodzie widzę czarno. Poranny WF jest audycją na poły kabaretową. Surrealistycznym słuchowiskiem kpiącym z rzeczywistości. Nie publicystycznym. Raczej ironicznie publicystycznym. Wszyscy mamy prawo do poczucia humoru, nawet kiepskiej jakości. Nie wszyscy musimy z tego prawa korzystać.

 Kazimiera Szczuka Kuba Wojew?dzki

Dalej czytamy:

Poranny WF to nie jest audycja dla każdego. Podobnie jak filmy Almodovara czy wizyta w Muzeum Techniki. Tworząc ją, wiemy, że udało nam się powołać do życia określoną konwencję oraz słuchacza, który ją rozumie. Niestety czasami pojawiają się intruzi z krainy patosu i przesady. Zawsze bliżej było nam do Gombrowicza czy Mrożka niż do Pospieszalskiego czy Rymkiewicza.

Czy takie tłumaczenie wystarczy? Faktycznie, "Poranny WF" nigdy nie był grzeczny, zawsze wywoływał i będzie wywoływał wiele kontrowersji. Niektórzy to rozumieją i świetnie bawią się słuchając niewybrednych wypowiedzi duetu, a niektórzy po prostu mają dość. Do swoich przeciwników Wojewódzki skierował słowa:

Apeluję zatem do wszystkich szukających u nas nienawiści, ksenofobii czy rasizmu. Nie znajdziecie go. Wkraczając w świat satyry z cenzorskimi zapędami, ośmieszacie się sami.

Pojawiły się też przeprosiny:

Wszystkich Ukraińców, dotkniętych moim poczuciem humoru, mogę przeprosić za swój poziom. Wszystkich speców od przerabiania żartobliwych słów na zbiorową nienawiść zapraszam do dalszej współpracy.

Wojewodzki Kuba

Przypomnijmy sprawę - chodzi oczywiście o wypowiedzi dziennikarzy w ich programie w radiu Eska Rock "Poranny WF".

Wojewódzki: A wiesz co ja wczoraj zrobiłem po tym meczu z Ukrainą?
Figurski: No?
W: Zachowałem się jak prawdziwy Polak...
F: Kopnąłeś psa.
W: Nie, wyrzuciłem swoją Ukrainkę.
F: A to dobry pomysł... Mi to jeszcze nie przyszło...
Wiesz co? Ja po złości jej dzisiaj nie zapłacę.
W: Wiesz co, to ja swoją przywrócę, odbiorę jej pieniądze i znowu wyrzucę.
F: Powiem ci, że gdyby moja była chociaż odrobinę ładniejsza, to jeszcze bym ją zgwałcił.
W: Eee... Ja to nie wiem, jak moja wygląda, bo ona ciągle na kolanach.

Figurski Michal

Jax

Zobacz także:

Nowa dziewczyna Wojewódzkiego LANSUJE się na salonach

Wojewódzki ma nowe PORSCHE! Za PONAD 300 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Tylko u nas! Kammel przyjechał skuterem, a Wojewódzki nowym lamborghini. Spotkanie sławnych przyjaciół w centrum miasta