Rubik kontra Wiśniewski - starcie gigantów

Rubik i Wiśniewski - nie są rodziną, a mają ze sobą tyle wspólnego. Uprawiają muzykę, na której krytycy "wieszają psy" i określają mianem "obciachu". Ludzie natomiast ich wielbią i uważają za wspaniałych artystów. To nie jedyne podobieństwo. I Rubik, i Wiśniewski lubią farbowane włosy do ramion. Obaj mają też charakter - delikatnie mówiąc - wyrazisty. Ale jak w każdej sztuce są lepsi i gorsi. W związku z tym ogłaszamy plebiscyt na "Króla Polskiej Estrady"!

 

Michał Wiśniewski to obrońca tytułu, natomiast Piotr Rubik próbuje strącić Króla z tronu. Czy mu się uda?

 

Runda pierwsza - muzyka

 

Obaj panowie uprawiają twórczość jedyną w swoim rodzaju, która jednych doprowadza do furii ("wieś śpiewa i tańczy"; "sacro-polo"), a innych wynosi na niebiańskie orbity (brak cytatu).

 

Michał Wiśniewski - ma na koncie więcej tzw. hitów. Z prostej przyczyny - dłużej tworzy dzieła pod szyldem swojej kapeli "Ich Troje". Wiśniewski uprawia muzykę bardziej demoniczną niż Rubik. "Ostre gitarowe riffy" do tego hardkorowe teksty - "a wszystko to, bo ciebie kocham...dla ciebie zabiję się" - a z drugiej strony "pościelowe ballady dla każdego" - jak "Keine Grenzen".

 

Piotr Rubik - przez lata tworzył dla innych. I tu wyrobił sobie niezłą markę - wcale nie obciachowca. To on skomponował muzykę m.in. do "Dotyku" Edyty Górniak i dla wielu szacownych wokalistów m.in. Katarzyny Skrzyneckiej czy Michała Bajora. Ale w końcu Rubik nie wytrzymał. I pokazał, co mu naprawdę w duszy gra. Wtedy usłyszeliśmy wprost niewiarygodne połączenie "klimatu" filharmonii z popowymi, łzawymi, pełnymi miłosnych uniesień tekstami - jak w "Niech mówią, że to nie jest miłość" czy "Psalm dla Ciebie". Krytycy się wściekli. Określili Rubika "Mandaryną muzyki poważnej", a na potrzeby jego twórczości powstał nowy gatunek muzyczny - "sacro polo". Ale na grillach i festynach popłynęła z głośników muzyka Rubika.

 

Obaj są mistrzami w swoim fachu - masa sprzedanych płyt, wielkie koncerty, wygrane nagrody i festiwale. W tej rundzie 1:1, czyli remis.

 

Runda druga - fryzura

 

Obaj muzycy mają fryzurę "a`la Mirelle Mathieu" (taka Celine Dion lat 70. i 80.). Ale, któremu z nich bardziej w niej do twarzy?

Wiśniewski - oprócz pocieniowanych włosów do ramion, fryzury i tak już kontrowersyjnej dla wielu facetów, Wiśniewski chętnie eksperymentuje z kolorem. Czego tam nie było... wszystko, byleby "żarówiaste". Zieleń, gdy reklamował komórki, pomarańcz z okazji reklamy sieci sklepów RTV/AGD, purpura z blond pasemkami, a teraz wściekła czerwień.

 

Rubik - ma włosy bardziej starannie przycięte i ułożone w porównaniu z Wiśniewskim. Widać Piotr natychmiast po wstaniu z łóżka chwyta za szczotkę, prostownicę i lakier (pod tym względem Wiśniewski wypada blado - wygląda zawsze jak by z łóżka dopiero wstał). Rubik jest z kolei bardziej zachowawczy jeśli chodzi o farbowanie. Gdy raz utlenił swoje ciemne, naturalne włosy, tak mu się spodobało, że teraz tylko "odrostu" u fryzjera pilnuje.

Mimo, że Wiśniewski ma na głowie nie mało i jest bardziej "drapieżny i barwny", jednak Rubik w swojej gładkiej blond czuprynie bije go na głowę. Wygląda po prostu lepiej. Gdyby był ćwierćwieku młodszy - zrobiły furorę na szkolnych akademiach. W tej rundzie 1:0 dla - Rubika.

 

Runda trzecia - charakter

Ci muzycy są wyraziści nie tylko na scenie, ale też i poza nią.

Wiśniewski - słynie z bycia pieniaczem. Najbardziej spektakularnie pożarł się ze swoją byłą żoną - Mandaryną. Ale też i nie oszczędził krytyki ludziom z "showbiznesowego światka" m.in. Agnieszkę Włodarczyk podsumował, że ma parcie na szkło, a menedżerkę m.in. Rubika i Mandaryny nazwał kaszalotem. Wszystkie swoje niewybredne komentarze Wiśniewski z lubością umieszcza na swoim blogu.

 

 

 

Rubik - w tym przypadku możemy mówić o "ofensywnej dyplomacji". Może dlatego, że Rubik uprawia muzykę poważną jest pod tym względem bardziej wyrafinowany (umówmy się pewne rzeczy w filharmonii nie uchodzą). Nie pieniactwo więc, a raczej upominanie się o swoje, nie krzykliwość, lecz stanowczość. Rubik zdenerwował się na swój zespół-orkiestrę i wytwórnię. Pokłócili się aż do tego stopnia, że Rubik nie postawi swojej nogi tam gdzie znajdzie sie jego była kapela - nawet jeśli to festiwal w Opolu. Ale trzeba oddać Rubikowi, że zamiast wyzywać "ex-grajków", woli wydać orędzie do narodu.

(...) czuje sie pokrzywdzony , pozbawiony godnosci i udreczony niemożnością samostanowienia o swoim zawodowym zyciu.

 

 

Doceniamy delikatność Piotra Rubika, jednak w showbiznesie nie ma litości. W tej rundzie punkt dla Wiśniewskiego.

 

Runda czwarta - życiorys

Co tu dużo mówić - życiem Króla Polskiej Sceny musi żyć cała Polska.

 

Wiśniewski - dzieciństwo spędził w sierocińcu, bo wyrodna matka za kołnierz nie wylewała. Trzy żony - Magda Femme - pierwsza wokalistka "Ich Troje" - Mandaryna - tancerka "Ich..." - i Ania Świątczak - (chyba) trzecia wokalistka "Ich..". Detale ze swego życia Wiśniewski chętnie odkrył w reality show "Pokaż swoją twarz". Poza tym bardzo dobrze mu się współpracuje z poczytnymi brukowcami - Wiśniewski dba, żeby z nich nie zniknąć ostatni przykład? Ogłosił w "Fakcie", że Ania - jego obecna żona jest w ciąży.

Rubik - tylko jedna narzeczona - ale za to o 18 lat młodsza Agata Paskudzka. Nazwisko jest w tym przypadku mylące - Agata wygląda naprawdę dobrze. Rubik ma jednak na swoim koncie asa w rękawie, czyli dość burzliwy występ w programie "Multimedialny odlot" - ciekawe, czy teraz nie jest tym trochę skrępowany?

 

 

Mimo "Multimedialnego odlotu" wygrywa Wiśniewski. Ślub w iglo z Mandaryną? Tego nic nie przebije.

 

Wynik końcowy: 3 - 2 dla Michała Wiśniewskiego. Według nas Piotr Rubik nie pokonał jeszcze dotychczasowego Króla, ale do osiągnięcia sukcesu brakuje mu naprawdę niewiele. Co na to Michał?