Oscary 2016. Prowadzący o rasowych kontrowersjach. "Po prostu chcemy...'". Mocne słowa. Spójrzcie na TE miny

Otwierający monolog prowadzącego galę był jednym z bardziej wyczekiwanych momentów tegorocznych Oscarów. Zastanawiano się czy Chris Rock poruszy temat rasowych nierówności, o których sporo dyskutowano po ogłoszeniu nominacji. Komik poświęcił im niemal całą swoją przemowę. Ze sceny padły bardzo mocne słowa.
Mocne słowa Chrisa Rocka Oscary 2016. Prowadzący o rasowych kontrowersjach. Otwierający monolog prowadzącego galę rozdania Oscarów Chrisa Rocka był naprawdę mocny. Żarty przeplatał bardzo poważnymi i odważnymi stwierdzeniami. Zastanawiano się czy Chris Rock poruszy na gali rozdania Oscarów temat rasowych nierówności, o których sporo dyskutowano po ogłoszeniu nominacji. Komik poświęcił im niemal całą swoją przemowę. Ze sceny padły bardzo mocne słowa. W gronie nominowanych do tegorocznych Oscarów zabrakło czarnoskórych aktorek i aktorów. - Zastanawiałem się nad rezygnacją, bardzo długo o tym myślałem - przyznał Rock. Komik poświęcił kontrowersyjnemu tematowi prawie cały dziesięciominutowy monolog. Żarty przeplatał bardzo poważnymi i odważnymi stwierdzeniami. - Jeśli chcecie czarnoskórych wśród nominowanych co roku, musicie po prostu zrobić "czarne" kategorie. Na przykład - "Najlepszy Czarnoskóry przyjaciel". W segmencie upamiętniającym tych, którzy odeszli w tym roku, powinni znaleźć się wszyscy czarnoskórzy zastrzeleni przez policję w drodze do kina - stwierdził, nawiązując do głośnych spraw nieuzasadnionej interwencji policji w przypadku czarnoskórych podejrzanych, w tym śmierci Michaela Browna. Tak mocnych stwierdzeń było więcej. Prowadzący przypomniał, że w latach 50. i 60. również pomijano czarnoskórych aktorów i aktorki w oscarowych nominacjach: - Wtedy nie protestowaliśmy. Byliśmy zbyt zajęci byciem linczowanymi i gwałconymi, by interesować się faktem, kto zostanie wybrany najlepszych reżyserem. Kiedy twoją babcię wieszają na drzewie, naprawdę trudno przejmować się zwycięzcą w kategorii najlepszych krótkometrażowy film dokumentalny - powiedział. Na koniec dodał: - Po prostu chcemy szansy. Wy dostajecie świetne role cały czas - stwierdził. Monologi prowadzących oscarową galę często pełne są aluzji politycznych i komentarzy bieżących wydarzeń. Z reguły podawane są one widzom w lekkiej, żartobliwej formie. W tym roku było wyjątkowo poważnie.

W gronie nominowanych do tegorocznych Oscarów zabrakło czarnoskórych aktorek i aktorów. Wielu fanów i przedstawicieli środowiska filmowego nie wierzyło w przypadek - ich zdaniem miał być to przejaw rasistowskich uprzedzeń kapituły. Pojawiły się głosy, że nominacje otrzymali tylko biali aktorzy, bo role tych czarnoskórych w tym roku nie były porównywalnie dobre. Obrońcy, jako przykład aktorów zasługujących na nominację, podawali Willa Smitha (za film "Concussion") czy Idrisa Elbę ("Beast of No Nation"). Ten pierwszy, wraz z małżonką, zapowiedział bojkot gali. Słowa dotrzymali.

Zastanawiano się czy na podobny krok zdecyduje się prowadzący, komik Chris Rock. Ten w monologu rozpoczynającym galę przyznał, ze rozważał taką możliwość.

Zastanawiałem się nad rezygnacją, bardzo długo o tym myślałem - przyznał.

 

Chris Rock Chris Pizzello / Chris Pizzello/Invision/AP

 

Komik poświęcił kontrowersyjnemu tematowi prawie cały dziesięciominutowy monolog. Żarty przeplatał  bardzo poważnymi i odważnymi stwierdzeniami.

Jeśli chcecie czarnoskórych wśród nominowanych co roku, musicie po prostu zrobić "czarne" kategorie. Na przykład - "Najlepszy Czarnoskóry przyjaciel".  W segmencie upamiętniającym tych, którzy odeszli w tym roku, powinni znaleźć się wszyscy czarnoskórzy zastrzelili przez policję w drodze do kina - stwierdził, nawiązując do głośnych spraw nieuzasadnionej interwencji policji w przypadku czarnoskórych podejrzanych, w tym śmierci Michaela Browna.

Tak mocnych stwierdzeń było więcej. Prowadzący przypomniał, że w latach 50. i 60.  również pomijano czarnoskórych aktorów i aktorki w oscarowych nominacjach.

Wtedy nie protestowaliśmy. Byliśmy zbyt zajęci byciem linczowanymi i gwałconymi, by interesować się faktem, kto zostanie wybrany najlepszych reżyserem. Kiedy twoją babcię wieszają na drzewie, naprawdę trudno przejmować się zwycięzcą w kategorii najlepszych krótkometrażowy film dokumentalny - powiedział.

Na koniec dodał:

Po prostu chcemy szansy. Wy dostajecie świetne role cały czas - stwierdził.

Monologi prowadzących oscarową galę często pełne są aluzji politycznych i komentarzy bieżących wydarzeń. Z reguły podawane są one widzom w lekkiej, żartobliwej formie. W tym roku było wyjątkowo poważnie. Jak na przemowę zareagowała sala wypełniona białymi gwiazdami? Zrobiło się co najmniej nieswojo.

 

Oscary 2016 ABC

Oscary 2016 ABC

 

Reakcje gwiazd Hollywoodu, które nie były pewne, czy można śmiać się i klaskać, były chętnie komentowane przez internautów.

Wcześniejsze oscarowe rekordy ujęć gwiazd w niekomfortowej sytuacji właśnie zostały pobite.
Cała widownia nie wie, czy można bić brawo.
Chris Rock wygrywa Oscara za sprawienie, że biali liberałowie czują się nieswojo - komentowali na Twitterze.

 

Internauci komentują monolog Chrisa Rocka Twitter.com

 

EK