Znalazł list w butelce z 1901 roku

Niesamowite odkrycie.

Niesamowitego odkrycia dokonał robotnik podczas renowacji Kalwarii Pakoskiej. W kaplicy "Kajfasz - więzienie" znalazł butelkę z listem napisanym w 1901 r.

Mur przy fundamentach się rozsypał, trzeba było go jak najszybciej naprawić. Zacząłem zdejmować skruszałe cegły. Jedna wyglądała inaczej niż wszystkie. Duża, jakby wciśnięta tu na siłę. Jakby ktoś chciał, żeby się wyróżniała. Wyciągnąłem ją. Pod spodem była stara, zakurzona butelka. Wyglądała, jak kiedyś butelki od oranżady, takie z porcelanowym kapslem - opowiada robotnik.

A w butelce znalazł kartkę, na której zobaczył datę 1901 r. Co było tam napisane? Oto jeden z cytatów: "jeżeli Bracie odnajdziesz te karteczki w flaszce, pomyśl sobie co za niedola była (...). Polacy byli srodze prześladowani na każdym kroku".

10.08.2011 PAKOSC , ALFRED FORTUNA POKAZUJE KOPIE LISTU Z 1901 ROKU KTORY ODNALAZL W BUTELCE ZAMUROWANY W FUNDAMENTACH KAPLICZKI '' KAJFASZ I WIEZIENIE '' W KALWARII PAKOSKIEJ . FOT. ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ / AGENCJA GAZETA

Więcej na gazeta.pl

Al Pacino

Zobacz także:

Nadchodzi koniec Facebooka?!

Ten kot wygląda jak Hitler

Ma 29 lat i właśnie został dziadkiem!

Więcej o:
Komentarze (21)
Znalazł list w butelce z 1901 roku
Zaloguj się
 • taborecik

  Oceniono 9 razy 5

  masakra:( polacy byli przesladowani na kazdym kroku i gineli po to, by w przyszlosci naród dalej pluł na siebie samego, wyzywajac od zasciankow burakow czy czego tam jeszcze...

 • ulka96

  Oceniono 2 razy 2

  "brał małe dzieci [...] chodziły do szkoły, od [...] musieli się uczyć po niemiecku, nie wolno było [...] takiemu dziecku mówić po polsku w szkole bo za każde słowo polskie odbierały bały (?) " tyle mnie się udało wyczytać... no nieźle.

 • szaron_stoln

  Oceniono 2 razy 2

  Dlaczego ten człowiek pisał to w czasie przeszłym? Taki był pewien, że po stu latach ktoś tę butelkę odnajdzie? Dziwne. I wzruszające.

 • jogobella15

  Oceniono 1 raz 1

  ja też tak chcę ;D

 • radika15

  Oceniono 1 raz 1

  ale jaja. Właściwie z jednej strony to niesamowite i wzruszające, z drugiej my o wszystkich tych rzeczach wiemy

 • karusia18

  Oceniono 1 raz 1

  chciał sie ktos poskarzyc na zły los... pewnie chciał tez zeby przyszle pokolenia wiedziały jak zylo sie dawniej. wspolczucie i szacunek nalezy sie ludziom, ktorym przyszlo zyc w tych okropnych czasach:(

 • szaron_stoln

  Oceniono 1 raz 1

  Coś jakby: Był bardzo nieurodzajny rok, życie było bardzo drogie, bo funt mięsa kosztował 70 (fennigów?) niemieckich. Polakom nigdzie roboty publicznej nie dawał.
  Ostatnie zdanie zaczyna się od Hakata, ale dalej nie mogę odczytać.

 • audrey22

  Oceniono 1 raz 1

  po drugiej stronie jest napisane : "podatki pobierał, do wojska młodzież brał, małe dzieci chodziły do szkoły (...) musieli się uczyć po niemiecku, nie wolno było takiemu dziecięciu mówić po polsku, za każde słowo polskie odbierali baty"

 • plumplumplum

  Oceniono 1 raz 1

  ekchem... nie chcę nic mówić... ale to sprawa z przed kilku jeśli nie kilkunastu miesięcy... plotek się "lekko" spóźnił ;p

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX