"Kuchenne rewolucje": Syryjczycy otworzyli restaurację. "Uciekliśmy do Polski przed wojną"

Magda Gessler odwiedziła syryjską restaurację Aramię mieszczącą się w Szczecinie, a Polaków zaprosiła w podroż do wschodnich smaków.

Ta "Kuchenne rewolucja" była inna niż wszystkie. Magda Gessler odwiedziła syryjską restaurację Aramię mieszczącą się w Szczecinie. W tym odcinku brakowało zwyczajowego rzucania garami czy przekleństwami. Chodziło o coś innego - o przybliżenie syryjskiej kultury i zachęcenie Polaków do podróży do syryjskich smaków i poznanie tamtejszej kuchni. Edukacyjny charakter tego odcinka dało się odczuć już od pierwszych minut.  Przedstawianiu bohaterów towarzyszyła syryjska muzyka i nieco wzniosła atmosfera. Restaurację założył Samir Zeair, znany w Szczecinie transplantolog i ordynator w szczecińskim szpitalu, który w Polsce mieszka od lat. Lokal powstał po to, by dać pracę rodzinie, która z powodu wojny musiała wyjechać z Syrii.

W Syrii jest wojna, część mojej rodziny musiała stamtąd uciekać - mówił Samir.
Uciekliśmy do Polski przed wojną. Zostawiliśmy wszystko - domy samochody - mówił brat właściciela.

Lokal istnieje od dwóch lat, jednak od jakiegoś czasu zarówno właścicielom jak i kucharzom zaczęło brakować energii, co dało się odczuć - w restauracji brakowało gości. Lekarz poprosił Magdę Gessler o pomoc, bo jak twierdził "nie był w stanie zdiagnozować problemu". Restauratorka okazała się prawdziwą wielbicielką wschodnich smaków. Wkrótce wyszło na jaw, że w lokalu kuchnia syryjska z czasem została nieco spolszczona - niestety ze szkodą dla niej. Wypróbowanie specjałów zakończyło się jednak sukcesem - Gessler wiedziała, że ma do czynienia z uzdolnionymi kucharzami, którzy potrzebują tylko wskazówek. I tak, za radą Gessler potrawom w lokalu na powrót przywrócono syryjski smak i aromat dzięki przyprawom. Restauratorka odkryła też nową syryjską potrawę i wprowadziła ją do menu. Goście na uroczystej kolacji byli zachwyceni i można powiedzieć, że zdarzył się cud. Po 7 tygodniach od końcowej kolacji lokal zapełnił się gośćmi.

Ludzie wracają, nie wiemy, co się stało - cieszył się właściciel.

Z ust Gessler padły zaś pochwały.

Dla mnie jest to najlepsza restauracja orientalna w Polsce, w której dotąd jadłam.

Fani na Facebooku zwrócili uwagę na to, że ten odcinek "Kuchennych" miał inny charakter i brakowało "rzucania mięsem", czy choćby garami, co było do tej pory znakiem rozpoznawczym Gessler.

Ale bałagan w kuchni jakoś bardzo delikatnie został potraktowany. W polskich restauracjach fruwały gary - pisała jedna z fanek.

Komentarze na Facebook.com/Magda Gessler/ Facebook.com/Kuchenne rewolucjeFacebook.com/Magda Gessler/ Facebook.com/Kuchenne rewolucje

Sprawdź też książkę: "Imperium Gessler od kuchni" >>

BP

Więcej o:
Komentarze (31)
"Kuchenne rewolucje": Syryjczycy otworzyli restaurację. "Uciekliśmy do Polski przed wojną"
Zaloguj się
 • Gość: Kasia

  Oceniono 11 razy 7

  U siebie za granicą mam syryjską knajpę i to jest najlepsze jedzenie w mieście!!!

 • biesczad1

  Oceniono 8 razy 4

  Najbardziej w tych Syryjczykach urzekła mnie ich pracowitość, gościnność, pokora, pogoda ducha, pasja - przykre, że dla niektórych Polaków, to są wady...

 • dante_waw

  Oceniono 9 razy 3

  Uwaga uwaga!!!, ci ludzie mieszkaja w Polsce ze wszystkimi jej wadami i mankamentami, prosze nie podciagac tych restauratorow pod zjawisko "syryjskich uchodzcow" ktorzy pedza ile sil do Niemiec.... ci ludzie pracuja, tamci pedza tylko o obfity socjal....

  Gazetka probujac powiazac te dwa zjawiska, tutaj ludzi ktorzy ukladaja sobie zycie nie liczac na zadne pieniadze od rzadu a tam ludzie ktorzy wyczuli ze jest kasa do wziecia, robi tym Syryjczykom (tym z Kuchennych Rewolucji) krzywde.

  Czy na prawde w GW pracuja juz tylko stazysci, ze kazdy temat jest potraktotowany tak ordynarnie powierzchownie?

 • Gość: marek

  Oceniono 1 raz 1

  powiem szczerze, ze odcinek bardzo fajny ale zachowanie Pani Gessler jesli chodzi o pytanie do Pana profesora dotyczącego wiary po prostu mnie zniesmaczyło....to jest bardzo prywatna sprawa i nie jest to sprawą ani Pani Gessler ani widzów... jestem w szoku jak można się tak zachować...

 • Gość: Ola

  Oceniono 1 raz 1

  na kuchni eskimoskiej nasza "gwiazda" też na pewno się zna

 • Gość: jakub53

  Oceniono 1 raz 1

  Poza kretynami typu Holdysa, Gessler czy Kaczynskiego - chyba sa inni ludzie o ktorych warto pisac? Zostawmy smiecie Faktoidowi, SE czy nawet plotkowi - ale nie zachwaszczajcie GW.

 • Gość: ja

  Oceniono 1 raz 1

  Polacy w czasie wojny walczyli o SWÓJ kraj, dlatego po ponad 70 latach mamy to co mamy. Może i część uciekała, ale nie stadami.

 • Gość: klm

  Oceniono 1 raz 1

  nazwisko Gessler kojarzy mi sie wyłącznie z oszustwami podatkowymi, przekrętami i wyłudzeniami...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX