;

Krzysztof Cugowski narzeka na emeryturę: Będę musiał śpiewać do śmierci. ZUS odpowiada. "Każdy z narzekających mógł płacić składki większe, ale..."

Krzysztof Cugowski

Krzysztof Cugowski (KAPIF.pl)

Krzysztof Cugowski jeszcze długo nie zejdzie ze sceny, ponieważ sama emerytura nie pozwoli mu na dostatnie życie. Czy faktycznie ma na co narzekać, jeśli za jeden koncert bierze 50 tysięcy złotych?

Krzysztof Cugowski to jeden z najbardziej aktywnych artystów polskiej estrady. Z zespołem Budka Suflera występował od 1969 aż do 2014 roku, angażując się równocześnie także w inne projekty. W kwietniu ubiegłego roku wokalista postanowił oficjalnie zakończyć karierę i przejść na emeryturę, jednak wciąż musi śpiewać, ponieważ odłożone przez niego składki na ubezpieczenia społeczne nie starczyłyby mu na utrzymanie. Jak dowiadujemy się z "Super Expressu", Cugowski może liczyć jedynie na 570 zł miesięcznej emerytury.

Pewne sprawy po mojej stronie zostały zaniedbane, ale wszystko zostało już wyjaśnione i mam to za sobą. Od następnego miesiąca będę już szczęśliwym emerytem. Nie dałbym rady przeżyć z tego, co ZUS jest mi łaskaw zapłacić, więc będę musiał śpiewać do śmierci jak Mieczysław Fogg.

Na szczęście Cugowski nie może narzekać na brak pracy. W samym marcu ma podobno dać sześć koncertów, a tylko za jeden może zainkasować 50 tysięcy złotych.

Mam bardzo dużo koncertów... ale przecież jestem w takim wieku, że chętnie bym odpoczął, widać jednak nie jest mi to pisane.

To, na jakiej podstawie emerytura została obliczona, wytłumaczył w rozmowie z tabloidem rzecznik prasowy ZUS. Okazuje się, że miesięczna składka Cugowskiego na ten cel w czasach PRL-u wynosiła... 14 groszy i choć później minimalnie wzrosła, kwota emerytury zwyczajnie nie mogła być wyższa.

To nie jest tak, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wylicza emeryturę według swego widzimisię lub na podstawie dziwnych działań matematycznych. Na emeryturze każdy z nas dostanie tyle, ile odłożył, pracując. ZUS wyliczył Krzysztofowi Cugowskiemu dokładnie taką kwotę emerytury, jaka należała mu się z tytułu opłaconych składek na ubezpieczenia społeczne przez całą karierę wokalną. Jak się okazało, składek tych nie było za dużo. Każdy z narzekających mógł płacić składki większe, ale odprowadzali jedynie po 14 groszy miesięcznie.

To nie pierwszy raz, kiedy gwiazdy skarżą się na niskie emerytury. W przeszłości podobny problem poruszyła Maryla Rodowicz, Katarzyna Skrzynecka czy Michał Wiśniewski.

Pamiętacie gwóźdź wbity w rękę Rogalskiej? Wpadek w TV w tym roku nie brakowało. Zobaczcie te najlepsze!

MK

Jak dobrze pamiętasz gwiazdy jednego przeboju z lat 90.? [QUIZ]
1/15Który polski boysband widać na zdjęciu?

Zobacz najnowsze wideo

Zobacz także
Komentarze (306)
Krzysztof Cugowski narzeka na emeryturę: Będę musiał śpiewać do śmierci. ZUS odpowiada. "Każdy z narzekających mógł płacić składki większe, ale..."
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: Marta

  Oceniono 537 razy 499

  Co za tupet! Ten PiSdziuch całe życie żył jak król, unikał płacenia składek, a teraz chciałby mieć wysoką emeryturę. Druga Gosiewska!

 • edzia1971

  Oceniono 352 razy 334

  Podsumowała to już kiedyś Zofia Czerwińska. Mogła płacić grosze, ale opłacała wyższą składkę, bo chciała mieć wyższą emeryturę . panie Cugowski niech Pan powie ile Pan podatków zapłacił do budżetu od swoich dochodów, bo na niskie emerytury to narzekacie, ale kiedy jako twórcy macie fory w rozliczeniach ze skarbówką to się nie chwalicie.

 • Gość: ula

  Oceniono 279 razy 271

  Nie płacił składek żył w dostatku a teraz jeszcze chciałby wysoką emeryturę

 • Gość: m

  Oceniono 222 razy 218

  Och, biedaczek. Już kilka lat temu oburzał się w lubelskich mediach jak to poszedł do ZUSu a urzędniczka kazała mu przedłożyć dokumenty. Jak to? On dokumenty??? To ona nie wie, kim on jest i czym się zajmuje???

 • aagaj

  Oceniono 222 razy 216

  Cugowski przeprowadź się do M-3 i nas więcej nie obrażj , pasibrzuchu !

 • Gość: ksiegowa

  Oceniono 208 razy 198

  Zamiast balowac na maxa i rznac panisko, moze lepiej bylo pomyslec o emeryturze wczesniej i placic skladaki od rzeczywisrtych zarobkow...?

 • colonel_kurtz

  Oceniono 190 razy 182

  Panie Ksysiu, ja pracuję od 17 lat i już mam prognozę emerytury na 670 zł s jeszcze 25 lat pracy przed sobą. Moja babcia miała ponad 2200 zł na rękę a pracowała jako pomoc w szpitalu ale na 2 etaty. Tylko, że my naprawdę pracujemy i płacimy od tego, co zarobimy. 50 za koncert i 500 zł emerytury? Żart! Sam jesteś sobie winien. Żałosne.
  Ps. Sprzedaj butelki, nie będziesz musiał więcej koncertować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane