Maść ichtiolowa - działanie i zastosowanie

Maść ichtiolowa jest świetnym rozwiązaniem na wypryski. Kiedy zawodzą inne maści żele punktowe, ona na pewno pomoże. Można ją kupić za niewielką kwotę.

Skład maści ichtiolowej

Maść ichtiolowa ma bardzo krótki, prosty skład, co nie oznacza, że nie jest skuteczna. Substancja czynna tego leku to sulfobituminian amonowy (ichtiol) - efekt destylacji łupków bitumicznych. Oprócz tego maść ichtiolowa zawiera także substancje pomocnicze w postaci wazeliny oraz lanoliny, dzięki czemu można wygodnie nakładać ją na skórę. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i ściągające, a ponad to zmniejsza obrzęki i delikatnie rozgrzewa skórę. Dzięki temu jest tak skuteczna w odprowadzaniu ropy na zewnątrz.

Kolor, zapach, komfort stosowania

Tym, co zniechęca wiele osób do stosowania maści ichtiolowej, jest jej zapach i wygląd. Maść ma kolor ciemnobrązowy i gęstą konsystencję. Mocno barwi, dlatego należy unikać styczności z materiałami (np. ubraniami, pościelą). Spranie jej prawdopodobnie nie będzie możliwe. Można jednak zabezpieczyć ją przed dotykaniem materiałów, na przykład za pomocą plastra z opatrunkiem.

Natomiast specyficzny zapach maści ichtiolowej przywodzi na myśl asfalt w gorący dzień, smar i benzynę. W dodatku zapach ten jest mocny i intensywny, trudno się do niego przyzwyczaić, zwłaszcza gdy maść zostanie nałożona na twarz blisko nosa. Większość osób po pewnym czasie zaczyna ignorować ten zapach, jednak dla niektórych, wrażliwszych pod tym względem, może on być barierą nie do przejścia.

Stosowanie maści ichtiolowej nie należy do najbardziej komfortowych kuracji. Niekiedy warto jednak znieść te niedogodności, ponieważ efekty w wielu "beznadziejnych" przypadkach przechodzą najśmielsze oczekiwania. 

Każdego lata maść na odparzenia zyskuje coraz więcej miłośników.Każdego lata maść na odparzenia zyskuje coraz więcej miłośników. fot. pixabay


Na co warto stosować maść ichtiolową?

Maść ichtiolowa w pielęgnacji cery, najlepiej sprawdza się do niwelowania tak zwanych "wulkanów" - bolesnych, ropnych gul, które znajdują się głęboko w skórze i tygodniami nie wydostają na powierzchnię. Te zmiany to w rzeczywistości cysty ropne. Nie mają białych czubków, ani żadnego innego ujścia na powierzchnię naskórka. Nie da się, i absolutnie nie wolno ich wyciskać - to tylko rozsiewa stan zapalny pod skórą, co może skutkować pojawieniem się takich samych "wulkanów" obok. Można za to zastosować na nie maść ichtiolową, w sposób opisany dokładniej poniżej.

Na co jeszcze stosuje się tę maść?

  • Wypryski,
  • czyraki,
  • wszelkie zmiany skórne związane z występowaniem ropy.

Maść ichtiolowa na trądzik - jak?

Maść ichtiolową na ropne cysty stosuje się zawsze punktowo. Aby maksymalnie zwiększyć komfort jej stosowania, warto wdrożyć taki sposób:

1. Maść nakładamy grubo na zmienione miejsce (bezpośrednio na wybrzuszenie, pod którym kryje się stan zapalny).

2. Naklejamy plaster z opatrunkiem tak, by opatrunek dokładnie przykrywał maść. Dzięki temu nie pobrudzimy poduszki ani rękawa, plaster przytłumi też nieco zapach maści.

3. Zostawiamy opatrunek z maścią na całą noc.

4. Rano ściągamy plaster, przemywamy skórę płynem micelarnym lub olejkiem, a następnie środkiem łagodzącym, na przykład żelem aloesowym.

Plaster po takiej nocy najczęściej jest mokry, a ropna gula znacząco zmniejszona - to znak, że ropa znalazła ujście i wypłynęła na zewnątrz.Niekiedy wygląd guli przejściowo się pogarsza. Jeśli stan zapalny znajdował się wyjątkowo głęboko, całą procedurę trzeba powtórzyć kolejnej nocy.

Niektórych maści 
nie wolno stosować 
na skórę wystawioną na działanie słońca.Niektórych maści nie wolno stosować na skórę wystawioną na działanie słońca. 

Przeciwwskazania do stosowania

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania ichtiolu jest nadwrażliwość na jeden ze składników maści. Lek nie szkodzi w żaden sposób kobietom w ciąży, nie powoduje też sutków ubocznych. Można go stosować bezpiecznie zawsze wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba.

Gdzie można ją kupić?

Maść ichtiolowa to bardzo prosty i tani lek, dostępny w każdej aptece, często za około 2 - 3 złote. Ze względu na okazjonalne i punktowe stosowanie maści, jedna tubka wystarcza na bardzo długo. Sama maść występuje w różnych pojemnościach, od 10 do 30 g.

Więcej o: