Odpowiedni rozmiar stanika - jak dopasować?

Nie wiesz, jak dopasować odpowiedni rozmiar stanika? My Ci pomożemy.

Dobrze dopasowany rozmiar biustonosza to kluczowa sprawa dla każdej kobiety i młodej dziewczyny. Zadajesz sobie pytanie: jaki powinnam mieć rozmiar stanika? Dowiedz się, jak odpowiednio dokonać pomiaru i zajrzyj do naszej tabeli. Podpowiadamy!

Dlaczego odpowiedni rozmiar stanika jest ważny?

Wbrew pozorom nie chodzi tylko o wygodę. Niewłaściwie dopasowany rozmiar biustonosza ma wpływ na nasze zdrowie oraz na naszą sylwetkę! Noszenie zbyt dużego rozmiaru sprawia, że piersi szybko zaczynają wiotczeć i opadać. Dodatkowo możliwe jest, że z czasem zaczniemy odczuwać ból w ścięgnach barków. Problem stanowią również biustonosze z fiszbinami – za ich przyczyną może dochodzić do ucisku nerwów międzyżebrowych, co powoduje odczuwanie bólu i dyskomfortu. Pamiętajmy, że regularne naciskanie na biust może doprowadzić do uszkodzeń jego więzadeł. W niektórych przypadkach dochodzi nawet do niedokrwienia tkanek spowodowanego zbyt dużym naciskiem stanika.

Nie musimy się jednak obawiać, że noszenie niewłaściwie dopasowanego biustonosza wiąże się z ryzykiem rozwoju raka piersi. Może natomiast powodować powstawanie torbieli i stanów zapalnych.

Jak widzisz, warto zadbać o to, by nosić dobrze dobrany rozmiar stanika. Jest to korzystne dla Twojego dobrego samopoczucia, wyglądu oraz zdrowia!

Jak dopasować właściwy rozmiar?

Jak obliczyć rozmiar stanika? Okazuje się, że to wcale nie jest takie trudne. Wystarczy sięgnąć po miarę krawiecką. Na początku należy zdjąć ubrania oraz aktualnie noszony biustonosz. Następnie mierzymy się ściśle pod biustem na głębokim wdechu! Najlepiej w tym celu poprosić kogoś o pomoc (by pomiar był jak najdokładniejszy). Zapisujemy wynik, np. 70 cm, a następnie od wyniku odejmujemy 5 cm. To bardzo istotne, ponieważ biustonosz powinien być ciasny pod biustem, by móc go faktycznie podtrzymywać – jest to główna funkcja dobrze dopasowanego stanika. Następnie mierzymy obwód biustu na wysokości brodawek. Można to zrobić nago (wówczas istotne jest, aby się pochylić w trakcie pomiaru – tak, by cały biust został objęty miarą krawiecką) lub w luźnym staniku (nie może to być push-up ani biustonosz w żaden sposób usztywniany) i również mierzymy się na wysokości brodawek. Zapisujemy wynik i zerkamy do tabelek, które zamieściliśmy poniżej.

Uwaga! Jeżeli boisz się dokonywać pomiaru sama lub w warunkach domowych, to zamiast tego umów się na wizytę do brafitterki. To osoba, która w profesjonalny sposób zajmuje się mierzeniem i dopasowywaniem odpowiednich rozmiarów oraz typów biustonoszy. Na pewno będziesz zadowolona z usługi.

Rozmiar stanika – tabela

Poniżej zamieszczamy najpopularniejsze tabele pomiarowe dotyczące rozmiarów biustonoszy.

tabela rozmiarów piersitabela rozmiarów piersi mat. własne

Co jeszcze warto wiedzieć?

W sieci można znaleźć różne kalkulatory, które pozwalają nam sprawdzić rozmiar stanika. Są one alternatywą dla powyższych tabelek. Wystarczy wpisać nasz rozmiar obwodu pod biustem oraz w biuście, a resztę policzy za nas kalkulator. Jest to bardzo wygodna opcja.

Miejmy na uwadze, że popularne rozmiary typu rozmiar stanika C lub rozmiar stanika B są nieprawidłowe i szkodliwe dla naszego zdrowia oraz naszej sylwetki. Jest to powszechny błąd – około 75% Polek nosi niewłaściwie dopasowany rozmiar stanika. Bardzo często panuje przekonanie o posiadaniu rozmiaru 75 B, choć w rzeczywistości jego posiadaczki to szczupłe kobiety, posiadające właściwy rozmiar 65 E lub F. Aby mieć pewność, że dokonaliśmy odpowiedniego pomiaru, udajmy się do salonu brafittingu i poprośmy o potwierdzenie naszego pomiaru. Brafitterka dodatkowo poradzi nam, jaki typ biustonosza jest najbardziej odpowiedni dla naszych piersi.

Często pada pytanie o największy rozmiar stanika. Trudno na nie jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od konkretnego producenta. Najczęściej jest to miseczka M lub N.

Biustonosz dla nastolatki

Jaki rozmiar stanika powinna mieć 12, 13 i 14-latka? Na to pytanie nie ma gotowej odpowiedzi. Jest to bowiem zależne od tuszy i konkretnego rozmiaru danej dziewczynki. Jeżeli piersi są już wyraźnie zarysowane, widoczne, to można postawić na standardowy biustonosz z fiszbinami. Jeśli natomiast dopiero zaczynają rosnąć i są ledwie widoczne – koniecznie postawmy na stanik bez fiszbin, miękki. Często zastanawiamy się, po co w ogóle biustonosz dla tak młodej dziewczyny. Warto wiedzieć, że dla nastolatki to trudny czas i czuje się naprawdę niekomfortowo, gdy spod jej koszulki (np. na lekcji wychowania fizycznego) widoczne są odstające brodawki. O szczegóły pytajmy doświadczoną brafitterkę w salonie z bielizną.

Jak regenerować biust? 

Twój biust zwiotczał po ciąży, okresie karmienia lub intensywnym odchudzaniu? Warto postawić na kremy ujędrniające, jednak miejmy na uwadze, że działają one jedynie doraźnie (tzn. w trakcie ich stosowania). Znacznie ważniejsze są systematyczne masaże, najlepiej dwa razy dziennie po 10 minut – po miesiącu kondycja Twoich piersi ulegnie znacznej poprawie. Porozmawiaj również z instruktorem fitness i włącz polecane ćwiczenia. Bardzo istotne są także naprzemienne prysznice – zakończone zawsze chłodną lub letnią wodą.

red.

Więcej o: