Zastosowanie i działanie maści cynkowej

Maść cynkowa jest idealna dla osób, które borykają się z trądzikiem i ropnymi wypryskami. To niezwykle skuteczny i tani sposób na poprawienie wyglądu skóry.

Choć wymyślne produkty z pewnością pomagają w wielu problemach skórnych, istnieją także stare, sprawdzone sposoby, których zastosowanie nie jest kosztowne, a może znacznie przyczynić się do poprawy. Do takich często zapomnianych, a bardzo skutecznych w problemach skórnych preparatów należy maść cynkowa. Poleca się ją szczególnie osobom borykającym się z trądzikiem i ropnymi wypryskami. Wprawdzie nie usuwa głębokich przyczyn takiego stanu cery, jednak wspaniale leczy objawy, poprawiając kondycję i wygląd skóry, a tym samym przywracając pewność siebie i dobry wygląd.

Właściwości maści cynkowej

Głównym składnikiem maści cynkowej jest tlenek cynku - substancja, która działa ściągająco i wysuszająco. Ma także działanie przyspieszające gojenie się niewielkich podrażnień. Tlenek cynku nie wchłania się, a co za tym idzie, tworzy ochronną barierę na skórze. Warto pamiętać przy nakładaniu jej, że może tworzyć plamy, na przykład na poduszce.

Maść cynkowa wyróżnia się niezwykle prostym składem - zwykle oprócz tlenku cynku zawiera jedynie substancję pomocniczą, obojętną dla skóry, jaj wazelina. Niekiedy jednak można kupić maść z dodatkami. Maść cynkowa z kwasem salicylowym wykazuje jeszcze większe działanie wysuszające i ściągające, niż zwykła.

Oprócz maści cynkowej w aptekach można kupić także pastę cynkową - to produkt o bardzo zbliżonym działaniu, jednak o wiele gęstszy niż maść i mniej tłusty. Nadaje się głównie do stosowania na noc.

Zastosowanie w leczeniu trądziku

Leczenie trądziku z pomocą maści cynkowej ma charakter objawowy. Oznacza to, że maść cynkowa stosowana na pryszcze wysusza je i zmniejsza zaczerwienienia. Po wysuszeniu wypryski o wiele łatwiej znikają. Aby wysuszyć ropny wyprysk, należy wieczorem, przed spaniem i po codziennej pielęgnacji, nałożyć maść punktowo na zmienione miejsce. Zwykle już rano widać stanowczą poprawę, jeśli nie, zabieg można powtarzać. Maść cynkowa mocno wysusza nie tylko wypryski, ale i całą skórę, dlatego po zakończeniu jej stosowania ważne jest nawilżenie. W przeciwnym razie skóra może zacząć się łuszczyć.

Nie wolno nakładać jej na całą twarz. Z racji silnego działa wysuszającego raczej nie poprawi się w ten sposób kondycji cery - przeciwnie, można się nabawić nowych zaskórników (ze względu na komedogenne działanie wazeliny) i podrażnić skórę.

Zastosowanie w pielęgnacji niemowląt

Choć wiele preparatów dla małych dzieci zawiera cynk (np. Sudocrem), maść cynkowa nie jest polecana w pielęgnacji niemowląt, nawet cierpiących na trądzik niemowlęcy. Jej działanie jest zbyt mocne, by narażać na nie cienką i delikatną, skłonną do odwodnienia skórę dziecka.

Za to nie ma przeciwwskazań do stosowania jej u kobiet w ciąży - maść się nie wchłania, przez co w żaden sposób nie wpływa na organizm, poza działaniem powierzchniowym, na naskórku.

Gdzie jeszcze można stosować maść cynkową?

Ten prosty w składzie, ale silny w działaniu preparat sprawdza się świetnie także w miejscowym leczeniu opryszczki. W tym celu należy postąpić tak samo, jak przy wypryskach - nałożyć maść punktowo na opryszczkę i pozostawić na kilka godzin. Maść cynkowa sprawdza się także na zajady, wysusza je i sprawia, że szybciej znikają.

Gdzie kupić maść cynkową?

Maść cynkowa jest dostępna w każdej aptece, podobnie jak pasta cynkowa lub maść cynkowa z kwasem salicylowym. W dodatku kosztuje niewiele - można ją kupić nawet za 2-3 złote. Za to raczej nie bywa dostępna w sklepach kosmetycznych.

Maść należy chronić przed światłem, a po otwarciu opakowania nie przechowywać dłużej niż przez 6 miesięcy.

Kto nie powinien jej stosować?

Nie dla każdego maść cynkowa będzie stanowiła remedium na skórne problemy. Kiedy nie należy jej stosować?

  • na uszkodzoną skórę,
  • na ostre stany zapalne skóry,
  • przy nadwrażliwości na cynk,
  • na otwarte lub sączące się rany.

Maść cynkowa to preparat bezpieczny, jednak jak w przypadku każdego leku, należy zachować ostrożność. Dotyczy to zwłaszcza powierzchni skóry, na którą nakłada się preparat (punktowo, zamiast na całą twarz) oraz rodzaju zmiany skórnej (ropne wypryski, nie ostre stany zapalne).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.