Czym cechuje się szczoteczka soniczna. Poznaj jej wady oraz zalety

Do tej pory czyściłaś zęby zwykłą szczoteczką manualną i wydawało Ci się, że należycie dbasz o zdrowie jamy ustnej? Musimy Cię niestety zmartwić. Za pomocą tradycyjnej szczoteczki do zębów nie jesteś w stanie usunąć sporej części zanieczyszczeń z przestrzeni zębowych.

W konsekwencji narażasz się na spore ryzyko rozwoju próchnicy, kamienia nazębnego, paradontozy oraz wielu innych schorzeń. W związku z tym możliwie jak najszybciej powinnaś zdecydować się na zakup szczoteczki elektrycznej, a najlepiej modelu sonicznego.

W jaki sposób działa szczoteczka soniczna?

Zasada działania szczoteczki sonicznej polega na tym, że umożliwia ona automatyczne wykonywanie nie tylko ruchów rotacyjnych, lecz jednocześnie również pulsacyjnych oraz oscylacyjnych. W szczoteczce tego typu znajduje się generator, który odpowiada za powstawanie drgań. Zachodzi następnie zjawisko kawitacji, dla którego charakterystyczne jest powstawanie tysięcy mikrobąbelków. Dzięki temu możliwe jest dotarcie nawet do najbardziej ukrytych zakamarków jamy ustnej, także w okolicach zębów trzonowych. Tym samym nie ma możliwości, aby jakiekolwiek resztki pokarmowe pozostały w jamie ustnej.

Szczoteczka soniczna jest w stanie zebrać nawet sześciokrotnie więcej płytki nazębnej niż zwykła szczoteczka i kilkukrotnie więcej w porównaniu do tradycyjnych modeli elektrycznych. Urządzenie soniczne pracuje z zawrotną prędkością. Najlepsze modele wykonują nawet około 8 000 obrotów na minutę. Obecnie najlepszymi parametrami cechuje się szczoteczka soniczna Philips oraz Seysso.

Mycie zębów szczoteczką soniczną pozwala pozbyć się nieestetycznych przebarwień z powierzchni zębów. Najlepszy efekt śnieżnobiałych zębów uzyskasz wtedy, gdy zdecydujesz się na szczoteczkę z węglem aktywnym, który wzbogaca włosie. Jest to naturalny minerał, wykazujący zdolność absorpcji zanieczyszczeń. Jednocześnie wykazuje właściwości antybakteryjne, a także pozwala przywrócić optymalne pH w jamie ustnej. To jeszcze nie wszystkie zalety, jakie wykazuje szczoteczka soniczna. Opinie wielu użytkowników takiego urządzenia potwierdzają, że systematyczne czyszczenie zębów za jej pomocą pozwala zneutralizować nieprzyjemny zapach z ust. Stomatolodzy natomiast zgodnie podkreślają, że używanie modeli sonicznych hamuje proces demineralizacji szkliwa, a także recesji dziąseł. Powszechnie polecany przez nich produkt to szczoteczka soniczna Philips Sonicare.

Czyść zęby tak długo, jak należy

W większości szczoteczek sonicznych znajduje się wbudowany Timer, dzięki czemu urządzenie samoistnie wyłączy się po wymaganym czasie czyszczenia. Optymalna długość mycia zębów powinna wynosić 2 minuty, dlatego szczoteczki soniczne zwykle są zaprogramowane właśnie na taki czas. Tym samym mamy pewność, że zęby zostaną wyczyszczone w sposób dokładny. Będziemy także mogli oszczędzać energię elektryczną, unikając zbyt długiego czyszczenia.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna?

Prędzej czy później każda z nas zada sobie pytanie, czy lepszym zakupem będzie tradycyjna szczoteczka elektryczna czy soniczna? Tak naprawdę nie ma się jednak nad czym zbyt długo zastanawiać. Do wad szczoteczek sonicznych można zasadniczo zaliczyć jedynie ich wysoką cenę oraz trudną dostępność. Na szczęście możemy już dziś coraz częściej trafić na promocyjną ofertę supermarketów. Dla osób oszczędnych dobrym rozwiązaniem okaże się chociażby szczoteczka soniczna z Biedronki. Posiada ona wszystkie podstawowe funkcje urządzeń tego typu, a jej cena jest nawet kilkukrotnie niższa.

Nie wierzysz w to, że lepsza jest szczoteczka soniczna? Opinie użytkowników oraz ekspertów nie budzą najmniejszych wątpliwości. Model soniczny czyści znacznie dokładniej, a zarazem delikatniej. Drgania wytwarzane przez szczoteczki soniczne nawet w najmniejszym stopniu nie zagrażają szkliwu ani dziąsłom. Wręcz przeciwnie – wywierają na nie stymulujące działanie. Są to urządzenia na tyle bezpieczne, że mogą być z powodzeniem używane przez osoby z założonym aparatem ortodontycznym na zębach, implantami czy mostami. Świetnie sprawdza się również szczoteczka soniczna dla dzieci. Jej używanie pozwoli w delikatny sposób usuwać biofilm oraz zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego. Przez dentystów często jest polecana dla najmłodszych szczoteczka soniczna Braun.

Czy mycie zębów szczoteczką soniczną jest wygodne?

Ile to razy podczas mycia zębów tradycyjną szczoteczką wypadała nam ona z dłoni. Na szczęście w szczoteczkach sonicznych Philips oraz innych uznanych marek, problem ten został raz na zawsze rozwiązany. Jest to zwłaszcza zasługą wygodnego wyprofilowania oraz zastosowania niezawodnej powierzchni antypoślizgowej. Będziemy mogły zatem stabilnie ją utrzymywać, nawet w przypadku kontaktu z wodą czy pastą do zębów.

Jaka pasta do szczoteczek sonicznych?

Warto ponadto wiedzieć, w jaki sposób właściwie wybierać pastę do szczoteczek sonicznych. Kluczowym parametrem jest w tym przypadku współczynnik ścieralności (abrazyjności) RDA. Najlepiej, aby jego wartość nie była większa niż 220. Dlatego do szczoteczki sonicznej absolutnie nie nadają się tradycyjne pasty do zębów z zawartością tlenku gliny czy węglanu wapnia. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, aby pasta zawierała w swym składzie krzemionkę w delikatnej postaci.

red

Więcej o:
Komentarze (11)
Czym cechuje się szczoteczka soniczna. Poznaj jej wady oraz zalety
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • michaljesz12

  0

  Ja jestem właśnie przed zakupem szczoteczki sonicznej, ma ktoś może marki Teesa? Cena jest kusząca

 • Gość: Alicja

  0

  Do zakupu szczoteczki sonicznej namówiła mnie moja zaufana dentystka, u której leczę zęby od prawie dziesięciu lat i można powiedzieć, że jestm moim guru. Nieraz ratowała mnie i moją rodzinę z zębowych kłopotów. I tym razem mnie nie zawiodła. Cała nasza mała rodzinka ma swoje szczoteczki soniczne i jesteśmy mega zadowoleni :).

 • Gość: przemekb102

  Oceniono 1 raz -1

  Przewagę skuteczności szczoteczki sonicznej nad tradycyjnymi potwierdzono badaniami. Nie da się ukryć, że oprócz wyglądu, posiada masę innych zalet (możliwość wyboru programu, łatwość czyszczenia i użytkowania w kilka osób).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX