Ewa Farna - jak czeska piosenkarka radzi sobie z polskimi kolędami?

Ewa Farna jest wokalistką i kompozytorką. Piosenkarka urodziła się na czeskim Zaolziu, ale pochodzi z Polskiej rodziny. Artystka śpiewa po polsku i czesku, a w rodzinnym domu mówi gwarą cieszyńską. Chętnie bierze udział w koncertach kolędowania, na których występuje u boku największych gwiazd.

Pierwszy muzyczny sukces Ewa odniosła mając zaledwie 11 lat. Wygrała wtedy w konkursie piosenki na Morawach czeskich. Po tym jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie a młoda wokalistka zdobywała popularność zarówno w Czechach jak i w Polsce.

Kariera muzyczna Ewy Farnej

Po pierwszych sukcesach w konkursach muzycznych dla dzieci i młodzieży Ewa Farna wzięła udział w programie „Szansa na sukces”. Farna wygrała odcinek, a w finale wystąpiła na scenie wspólnie z Piotrem Rubikiem, Jackiem Cyganem i Ryszardem Rynkowskim. Gdy miała 13 lat wydała swój pierwszy album w języku czeskim, który cieszył się ogromną popularnością w Czechach i na Słowacji i zyskał status platynowej płyty. Na polskim rynku Farna zadebiutowała 9 listopada 2009 roku albumem „Sam na sam”. 16 marca tego samego roku artystka wydała swoją drugą polską płytę „Cicho”, na której pojawiły się single uwielbiane przez publiczność takie jak „Cicho”, „La la laj” i „Dmuchawce, latawce, wiatr”. W 2010 roku ukazał się kolejny polskojęzyczny album pod tytułem „EWAkuacja” z singlem o tym samym tytule. W 2012 roku Ewa wystąpiła jako trenerka w programie „Bitwa na głosy” i doprowadziła swoją drużynę do finału, w którym zajęli drugie miejsce.  W repertuarze artystki możemy znaleźć takie gatunki muzyczne jak pop, rock, indie rock czy rock alternatywny, ale w celach dobroczynnych Farna zdecydowała się na wykonanie kolęd.

„Kolędy z gwiazdami” i „Kolędowanie z Polsatem”

Kojarzona z mocniejszymi brzmieniami Ewa Farna w 2013 roku zdecydowała się na udział w projekcie „DAR SERCA – Kolędy z gwiazdami”. Wzięli w nim udział znani polscy aktorzy i wokaliści, między innymi Stanisław Soyka, Rafał Brzozowski, Jacek Stachursky, Tomasz Karolak, Honorata Skarbek i Halina Mlynkowa. Gwiazdy zaśpiewały polskie, tradycyjne kolędy w duetach z wychowankami domów dziecka wybranymi w konkursie organizowanym przez Fundację Dar Serca. Pieniądze zebrane ze sprzedaży albumu były przeznaczone na stypendia dla wybitnie utalentowanych dzieci będących pod opieką Fundacji. Ewa Farna w duecie z Bartoszem Budziewskim wykonała piękną kolędę „Mędrcy świata”.

W 2016 roku Ewa wystąpiła na koncercie kolęd w katedrze świętych Archanioła i Floriana Męczennika emitowanym przez telewizję Polsat w Wigilijny wieczór. Wokalistka zaśpiewała chorał „Anioł pasterzom mówił” pochodzący z XVI wieku.

AW

Więcej o: