Góralskie Święta, czyli kolędy braci z Golec uOrkiestra

Grupa Golec uOrkiestra istnieje w muzycznym świecie od 1998 roku. Jej założycielami są bracia bliźniacy - Paweł i Łukasz Golcowie. Nazwa kapeli nawiązuje do góralskiej pisowni gwarowej, podobnie jak ich repertuar. W tej stylistyce utrzymane są również ich interpretacje kolęd, które pokochali Polacy.

Golec uOrkiestra znani są z łączenia tradycyjnych góralskich brzmień z muzyką alternatywną, popem, jazzem i rock’n’rollem. Mają na swoim koncie takie przeboje jak „Lornetka”, „Słodycze”, „Pędzą konie”, „Ściernisco” i „Kto się ceni”. Publiczność pokochała bliźniaków za skoczne utwory i łączenie brzmień tradycyjnych z nowoczesnymi.

„Koncert Kolęd i Pastorałek w Bazylice jasnogórskiej”

13 grudnia 2003 roku zarejestrowano koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Golec uOrkiestra. Koncert odbył się w miejscu wyjątkowym dla wielu Polaków, jakim jest Bazylika na Jasnej Górze. Kapeli góralskiej braci Golec towarzyszyło liczne grono niezwykle utalentowanych muzyków, na przykład chór Gospel Rain z Lublina, kwartet dęty Zdzisława Stolarczyka i Agata Szymczewska, laureatka Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Szymczewska podczas koncertu grała na XVII – wiecznych skrzypcach Antonio Stradivariusa. Poza tym na scenie pojawili się również dudziarze i trombiciarze z Beskidów i dzieci znajdujące się pod opieką Fundacji Braci Golec. Wśród najmłodszych muzykujących były również dzieci braci Golców – Maja, Antosia i Bartek Golcowie. Koncert zaskakiwał zróżnicowaniem aranżacji pięknych polskich kolęd. Można było na nim usłyszeć wspaniałe, wzruszające piosenki w wykonaniu żony Łukasza - Edyty Golec, z towarzyszeniem skrzypiec i fortepianu, jak również energetyczne partie chóru Gospel Rain. Koncert był wyjątkowy również ze względu na niezwykłą oprawę wizualną. Ze szczególną uwagą zadbano o efekty świetlne, dzięki którym słuchacze mogli jeszcze bardziej poczuć magiczną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Wydarzenie zostało zarejestrowane przez ogólnopolską telewizję. Wydano płytę CD oraz DVD z koncertu.

Inne albumy z kolędami braci Golców

Golec uOrkiestra, oprócz płyty z koncertu kolęd na Jasnej Górze, nagrali inne płyty z kolędami i piosenkami świątecznymi. W 2003 roku zespół nagrał na zamówienie wydawnictwa Agora album z kolędami „W niebo głosy”. W listopadzie 2005 roku ukazało się dwupłytowe wydawnictwo „Nieziemskie granie dla Ciebie Panie”. Albumy zawierają autorskie pastorałki i kolędy, część z nich pojawiła się już wcześniej na płycie „W niebo głosy”. W grudniu 2008 roku zarejestrowano koncert w kościele Matki Boskiej Bolesnej. Rok później koncert został wydany na płycie „Kolędy i Pastorałki”.

AW

 

 

Więcej o: