Kolędy Zakopower i Sebastiana Karpiel-Bułecka, czyli płyta "Kolędowo"

Kolędy to wyjątkowe pieśni, które śpiewa się wyłącznie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Ich liczba jest mocno ograniczona, za to interpretacji tych magicznych utworów w wykonaniu artystów jest mnóstwo.

Jednym z zespołów, które podjął się nagrania płyty z kolędami jest zespół Zakopower na czele z Sebastianem Karpielem – Bułecką. 

Kolędowo – Płyta Zakopower i Sebastiana Karpiela Bułecki

W 2013 roku zespół Zakopower na czele z Sebastianem Karpielem-Bułecką wydał wyjątkową płytę. Krążek zawierał tradycyjne kolędy oraz pastorałki w aranżacji typowej dla zespołu Zakopower. Oprócz tradycyjnych kolęd, takich jak „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem” czy „Z narodzenia Pana” w albumie znajduje się kilka podhalańskich pastorałek tj. „Przy hornéj dolinié” oraz „Ej, a wcora z wiecora”. Pierwsza wersja płyty Kolędowo, wydana w 2013 roku zawierała 13 utworów. Niedawno zespół wydał rozszerzoną wersję albumu, zawierającą dodatkowe 3 pastorałki. Pierwsza z nich to kolęda pt. „Kto nas woła”, której słowa napisał Andrzej Zarycki. Druga to pieśń pt. „Będzie kolęda”, którą w pierwotnej wersji wykonywał zespół Skaldowie. Nowa wersja, w wykonaniu zespołu Zakopower znacznie różni się od tej starszej. Trzecia bonusowa piosenka to znana przez wszystkich pastorałka pt.”Lulajże mi, lulej”, którą po raz pierwszy wykonała Ewa Bem w filmie „Miś”.

"Kolędowo" – charakter płyty

Ten świąteczny album zespołu Zakopower, wykonany jest z niezwykłą dbałością o szczegóły. Każda kolęda nawiązuje do tradycyjnego wykonania, jest bardzo emocjonująca, ale też posiada nowatorskie elementy. Wszystko jest z dbałością wypośrodkowane, emanuje świeżością, ale bez przesadnej nowoczesności. We wszystkich kolędach da się wyczuć podhalański charakter, charakterystyczny dla zespołu Sebastiana Karpiela-Bułecki. Zespół zadbał o zmienność rytmu, który czasem nawiązuje do reggae, a czasem do samby. Bogactwo słyszalnych instrumentów, niezwykły wokal czyni płytę wyjątkową. 

AW

Więcej o: